REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Alkohol, kouření a jiné drogy

Pití alkoholu

Chcete prospět svému zdraví, zlepšit vyhlídky na dlouhý život a snížit riziko srdečních nemocí, hypertenze či mozkové příhody? Lékaři vzkazují – PIJTE ALKOHOL!

Nejlepší je prý víno, ale můžete si vybrat podle vlastních preferencí. Důležité však je nijak to „neflákat“ a pít zodpovědně alespoň obden!

Kdo pije, dlouho žije

„Pravidelné popíjení alkoholu sníží riziko onemocnění kardiovaskulárního systému, nejčastější příčiny úmrtí v ČR, až o 56 procent,“ tvrdí Doc. MUDr. Miloš Táborský, CSc., přednosta kardiocentra nemocnice Na Homolce.

Přísná kritéria doktora Skály, zakladatele protialkoholické léčby u nás, jsou už dávno překonaná. Podle nich byl alkoholikem každý, kdo přišel z práce domů a měl chuť nalít si skleničku.

Dnes se pohled na alkohol do jisté míry změnil. Vycházíme-li z objektivních a seriózních lékařských studií, jsou dva drinky denně pro naše zdraví skutečným elixírem života.

Zejména kardiaci by pravidelné pití neměli zanedbávat. Ale pozor! Popíjení má svá přísná pravidla, a kdo pije nárazově, málo nebo – ještě hůře – moc, doplatí na to!

Hlavně pravidelně

„Nárazové vánoční nebo silvestrovské pití je nejnevhodnějším způsobem konzumace alkoholu vůbec,“ varuje docent Táborský. „V konečném důsledku vám nejčastěji způsobí potíže s trávicím traktem, ale hrozí také vznik nádorových onemocnění.“

Naopak kontrolovaná, nenárazová konzumace přiměřeného množství kvalitního alkoholického nápoje působí jako prevence na cévně-srdeční systém velmi příznivě. Tento fakt je podložen výsledky mnoha klinických studií. Umírnění konzumenti alkoholu jsou na tom, co se týče ochrany kardiovaskulárního systému, lépe než abstinenti! A to jak jedinci zdraví, tak kardiaci. Například je v menší míře postihují srdeční infarkty zaviněné ucpáním srdečních tepen apod.

Alkohol jako „lék“

Alkoholické nápoje mají menší či větší obsah prospěšných látek – antioxidantů, vitamínů, minerálů, etylalkoholu atd., které mají obzvlášť v synergickém efektu pozitivní účinek v prevenci některých nemocí a při zpomalování jejich vývoje.

Na nejvyšším stupni vítězů v „závodě“ o nejvhodnější druh alkoholu stojí dle většiny lékařů víno. Již Plútarchos prohlásil: „Víno je mezi nápoji nejušlechtilejší, mezi léky nejchutnější a mezi pokrmy nejpříjemnější.“

Kromě alkoholu obsahuje řadu fenolů – antioxidantů. V červeném víně je jich více než ve víně bílém, v němž ale zase naleznete vyšší obsah antioxidačního enzymu katalázy.

Antioxidanty vážou molekulární kyslík a pomáhají redukovat tvorbu okysličeného lipoproteinu, který je hlavní příčinou kornatění tepen a vzniku trombóz.

Čtěte etikety

Jeden z nejzajímavějších fenolů – resveratrol – tzv. vychytává volné radikály a brání organismus před jejich ničivými účinky, prokazatelně snižuje hladinu škodlivé složky LDL cholesterolu, a nenajdeme ho v žádné jiné potravině.

Důležitým kritériem, které by mělo být podle lékařů uvedeno na každé etiketě vína, je proto zejména množství resveratrolu. To bývá i u stejného vína ze stejné oblasti každý rok jiné. Obsah se může lišit až desetinásobně.

Jak jsou na tom některá vína z domácí produkce v obsahu resveratolu (mg/l)

Velké Žernoseky 1.8–3.5

Roudnice nad Labem 6.3–9.1

Most 1.8–3.6

Mikulov 1.3–1.5

Velké Pavlovice 1.2–4.0

Strážnice 4.9

Znojmo 2.3–3.3

Brno 2.6

Pivaři – nevěšte hlavu!

Pivo zaujímá v pomyslném závodě vhodnosti konzumace alkoholických nápojů stříbrnou příčku. Obsahuje bílkoviny, vitamíny, biogenní prvky a ionty, jsou v něm přítomny všechny vitamíny skupiny B, stopové prvky a minerály – především hořčík, draslík, fosfor, chlorid, křemík, zinek a balastní látky, podporující trávení.

Pozitivum tohoto nápoje spočívá především v příznivém vlivu na hladinu vysokodensitního, tzv. HDL cholesterolu, v krvi, který působí proti kornatění tepen.

Pivo též podporuje krevní oběh a napomáhá snižování vysokého krevního tlaku. Nejvhodnější variantou je z hlediska lékařů kvalitní ležák s alkalickým pH, tedy pivo vyrobené převážně z ječných sladů s obsahem 11 až 12 % hm.

Destiláty

Oproti předchozím nápojům obsahují největší poměrné množství alkoholu. Tyto nápoje působí pozitivně především na cévní stěny, jelikož mají krátkodobé vazodilatační účinky – rozšiřují cévy a brání srážlivosti krve.

Kolik čeho? Přiměřeně!

„Definovat u alkoholu pojem „přiměřené množství“ je však o něco složitější. Všeobecná doporučení jsou problematická a jednotliví lékaři a pacienti by měli vzít velkou dávku zodpovědnosti do svých rukou. Kardiaci musí navíc zohlednit svou konkrétní medikaci. Alkohol je zkrátka pro lidský organismus dobrým sluhou, ale špatným pánem. Jen na nás samotných je, jakou roli mu určíme,“ dodává MUDr. Jiří Táborský.

Proč ženy mají pít méně?

Etylalkohol se v těle vstřebává ze zažívacího traktu do jater, kde se metabolizuje – pomocí enzymů se rozkládá na jednodušší a pro tělo méně škodlivé látky. Enzymů, které se na tomto procesu podílejí, je víc, ale jedním z nevýznamnějších je alkoholhydrogenáza. A zřejmě díky menšímu množství právě tohoto enzymu v těle ženy mají příslušnice něžného pohlaví nižší toleranci k alkoholu než muži.

Optimální množství vína pro zdravého jedince s optimálním BMI
Muž 3–4 dcl vína denně, 3–5 x v týdnu
Žena 2–3 dcl vína denně, 3–5 x v týdnu

Optimální množství piva pro zdravého jedince
*Ženy 0,2 l – 0,4 l piva denně, 3–4 x v týdnu
Muži 0,3l – 1 l piva denně, 3–4 x v týdnu

Optimální množství destilátu pro zdravého jedince
Ženy 2 cl – 4 cl denně, 3 x v týdnu
Muži 3 cl – 5 cl denně, 3 x v týdnu

(Zdroj: Žena.cz)

A jaké účinky se dají připsat určitým druhům alkoholu?

Červené víno

Chrání před rakovinou, posiluje mozek, účinně pomáhá proti nespavosti, chrání před zubním kazem, pomáhá proti hluchotě. Pozitivní vliv na zdraví lze přičíst na vrub látce resveratrol, která se nachází ve slupce a jadérkách hroznového vína. Antioxidant salicylát blahodárně působí na chloupky ve vnitřním uchu, které jsou nezbytné pro dobrý sluch. Podle amerických vědců navíc sklenka červeného bystří intelekt. Chemické látky v hroznovém vínu blokují korozivní bakterie, čímž chrání před zubním kazem. Díky melatoninu se tělu lépe usíná.

Bílé víno

Snižuje hladinu cholesterolu, prospívá plicím, působí protizánětlivě. Hrozny bílého vína obsahují tyrosol a hydroxytyrosol, které snižují cholesterol. Antioxidanty chrání před škodlivými molekulami, které mohou poškodit plicní tkáně. Bílým vínem by neměli pohrdnout lidé trpící artritidou – potlačuje záněty a snižuje bolest.

Pivo

Obsahuje vitaminy a cenné minerály, které chrání srdce a kosti, a vlákninu. Půllitr piva v sobě skrývá víc než jednu čtvrtinu doporučené denní dávky vitaminu B, který brání růstu homocysteinu – látky způsobující nemoci srdce. V pivu je také bór potřebný pro zdravé kosti. Díky tomu, že je zlatavý mok chudý na vápník a bohatý na magnezium, snižuje vznik ledvinových kamenů (o 40 %).

Gin

Je protizánětlivý, močopudný. Destiluje se z čistého alkoholu, proto po něm druhý den tolik nebolí hlava. Vyrábí se z jalovce, bobule, která má močopudné účinky a v přírodní medicíně slouží k léčbě ledvin, žlučníkových kamenů. Gin má také protizánětlivé účinky.

Brandy

Chrání před infarktem a krevními sraženinami. Jako destilát červeného vína obsahuje brandy vysoké množství antioxidantů, které chrání před škodlivými volnými radikály. Ve 30 ml je tolik antioxidantů jako v denní doporučené dávce vitaminu C. Pravidelné pití brandy pomáhá podobně jako aspirin chránit před infarktem a krevními sraženinami.

Šampaňské

Chrání před poraněními mozku… Myši, do kterých vědci nalili šampaňské, dokázaly snáze čelit poraněním mozku.

Baileys

Je účinné proti rakovině… Irský likér se vyrábí z whisky obsahující kyselinu ellagovou. Ta likviduje rakovinotvorné buňky, aniž by jakkoliv škodila buňkám zdravým…

Stejně jako můžeme dlouze psát o pozitivních účincích alkoholických nápojů na lidské zdraví, můžeme psát i o těch negativních. Nadměrná konzumace alkoholu tak například poškozuje játra, která alkohol odbourávají.

Játra jsou důležitým orgánem v lidském těle. Neutralizují jedy a jiné škodlivé látky, zajišťují energetickou látkovou výměnu, udržují hladinu cukru v krvi a podílí se na metabolismu živin. Selhání jaterních funkcí je život ohrožující stav, proto je nutné věnovat játrům dostatečnou péči.

Mezi doplňky stravy je řada produktů s prospěšnými látkami, které mají mít pozitivní vliv na funkci jater.

Zpravidla se jedná o produkty, které obsahují přírodní výtažky z bylin, jako jsou ostropestřec mariánský, šalvěj lékařská nebo šišák bajkalský…

  • Ostropestřecový olej – 100% čistý olej vyrobený lisováním plodů ostropestřce za studena. Olej neobsahuje konzervanty ani barviva.
  • Ostropestřec tinktura – kapky.
  • Ostropestřec mariánský – bylinné tobolky.
  • Extrakt Šišáku bajkalského – bylinné tobolky.
  • Šišák bajkalský extrakt – kapky.
  • Šalvěj – řezaná bylina.
  • Živá buňka IV ochrana – játra – tobolky.
  • Milona 10 na játra – tobolky.
  • Extrakt houby Shiitake „Elixír života“ – tobolky…

… apod.

 

Zdroj: web ekomarket.cz/content/131-chcete-byt-zdravi-pijte-alkohol

 

Více informací - související zdravotní problémy

Více informací - související obecné informace


Související zdravotní problémy

Související obecné informace

Související publicistika

3 Nejčastější dotazy u sexuologa

9/5

Otázky spojené se sexem trápí každého. Málokdo se však odváží vyslovit je nahlas, a navíc před lékařem. K obavám však není důvod a včasná diagnóza…

více

Alkohol a antikoncepce zvedají v dospívání krevní tlak

4/10

Životní styl adolescentů a případné dopady na jejich zdraví se rozhodli prozkoumat australští vědci. Zjistili, že v některých případech může dojít k…

více

Alkohol a dibetes se nemají rádi. Občas se však snesou

4/4

Pokud máte cukrovku, musíte počítat s tím, že po konzumaci alkoholu bude vaše glykémie stoupat. Navíc mívají tyto nápoje často též vysokou…

více

Angína

5/12

Bolesti v krku, obtížné polykání, chrapot, kašel, zarudlost, bolestivost a otok mandlí. Bolest hlavy, bolest v uších, zimnice a horečka, dávení a…

více

Boxerky, nebo slipy, co nosit pro „pohodlí“ a zdraví spermií

3/9

U spodního prádla velmi záleží i na kvalitě materiálu Pánové – a je to oficiální. Podle nejnovější studie mají muži nosící boxerky skutečně vyšší…

více

Brnění, mravenčení končetin

28/7

Přeležená končetina? Každý člověk zná jistě ten pocit, když si přeleží ve spánku končetinu, nebo při sezení, nebo při nějaké dlouhodobě trvající…

více

Bruxismus – skřípání zubů

21/11

Skřípání zubů se označuje odborným pojmem bruxismus. Všimli jste si skřípání zubů u svých dětí nebo partnera? Čtěte dál a dozvíte se, které formy…

více

Častým problémem českých řidičů bývá zbytkový alkohol

8/12

Podle statistiky nehodovosti se stalo jen za první pololetí letošního roku v Česku 1 863 dopravních nehod pod vlivem alkoholu.

více

Co se stane s vašimi plícemi, mozkem a náladou, když si…

18/1

Určitě jste již slyšeli o lampách z růžové himálajské soli, ale měli byste o nich vědět, že pokud je budete mít doma, přinesou vám pozitivní energii,…

více

Desítky Čechů ročně zabijí prášky proti horečce. Selžou jim…

31/1

/ANKETA/ Látka paracetamol, kterou obsahuje dokonce 121 léčivých přípravků v Česku, může být nebezpečná.

více

Dosud největší studie o mamografech zjistila, že jsou zcela…

16/2

Když se podíváme na statistiky, tak procento úmrtí žen na rakovinu, které chodily na mamograf bylo stejné jako ty, které na něj nechodily.

více

Duben – játra

3/4

Duben znamená pro přírodu ohromné změny. Většina stromů a keřů začíná pučet a vyhání nové výhonky, ze země vyrážejí svěží rostlinky. V zahradách…

více

Dubnu vládnou játra

18/4

S příchodem dubna opouští „pomyslný“ orgánový trůn žlučník (kterému patří březen) a vlády se ujímají játra. Malá chemická laboratoř, která svou…

více

Histaminová intolerance (HIT)

27/2

Nikdo netouží se s ní v životě vyrovnávat. Jak se projeví u člověka zápolícího s dlouhotrvající neznámou bolestí? Stále mu teče z nosu, střevo…

více

I elektronické cigarety škodí zdraví, zjistili odborníci

10/10

Elektronické cigarety se staly hitem. A to nejen z toho důvodu, že neprodukují klasický kouř, zápach ani popel, ale i proto, že nejsou zdraví…

více

Instantní káva – dávka akrylamidu v každém šálku

12/6

Instantní káva byla poprvé vytvořena kolem roku 1770 ve Velké Británii a ve velkém se začala na trh dostávat na začátku 20. století. Instantní káva v…

více

Kašel je obranný reflex

20/9

Kašel - náš významný obranný reflex - slouží k zajištění průchodnosti dýchacích cest, které jsou dočasně uzavřeny hleny. Je vyvolán podrážděním…

více

Krevní sraženiny se nevyplácí podceňovat

18/2

Zabíjí jednoho ze čtyř lidí. Krevní sraženiny! Je to opravdu tak, příčinou jednoho ze čtyř úmrtí na naší planetě jsou krevní sraženiny, pro které…

více

Krevní tlak pod kontrolou

12/10

Hypertenze (vysoký krevní tlak) se projevuje zvýšeným arteriálním tlakem nad 140/90 mm Hg. Jde o závažný problém, jehož ignorování může vést k…

více

Láká vás vyzkoušet vodní dýmku? Pozor nejen na infekce!

5/6

Patříte-li k cestovatelům, kteří rádi poznávají cizí kulturu na vlastní kůži, pak možná toužíte okusit vodní dýmku. Poradíme, jak to udělat s…

více

Lecitin a jeho účinky

18/5

Lecitin je součástí tuků a mastných kyselin a najdete ho u všech živých tvorů, tedy nejen v těle člověka a zvířat, ale také rostlin, řas, a dokonce i…

více

Na alkoholismus bude testovat každý lékař

30/12

Se stále omílaným faktem, že Česko je zemí s nejvyšší spotřebou alkoholu v Evropě, už došla ministerstvu zdravotnictví (MZ) trpělivost. Všichni…

více

Nadměrné pocení

16/10

I když léto již dávno skončilo, je mnoho těch, kterým pocení i nadále znepříjemňuje život, nezávisle na vnější teplotě. A protože moderní – západní…

více

Nová diagnostická metoda, která odhalí i počátek…

15/8

Diagnóza rakovina - strašák dnešní doby, jehož se rozhodně nevyplácí podceňovat. Nikde jinde totiž víc neplatí pravidlo, že čím dříve je nemoc…

více

Otoky nohou

10/10

V případě otoků nohou jde o poměrně běžnou civilizační chorobu, při které žíly dolních končetin nedokážou dostatečně rychle odvádět krev z nohou zpět…

více

Pálení v krku

31/8

Nepříjemné pocity v krku jistě zná každý z nás. Nejčastěji jde o pocity škrábání, bolesti a pálení, které jsou vyvolány drážděním nervů v sliznici…

více

Pánové, chcete mít děti? Nekuřte marihuanu, tvrdí výzkum

12/4

Vědci zjistili, že muži, kteří pravidelně kouřili marihuanu, měli sníženou kvalitu spermií, a to i přes to, že s jointy přestali třeba už před…

více

Po čem všem vám zhnědnou zuby

16/8

Ani při sebelepší péči o chrup se mnohdy nelze vyhnout mírnému zabarvení zubů. To ovlivňuje řada faktorů – od genetických dispozic přes konzumaci…

více

Pozor na Silvestr s alkoholem!

31/12

Vánoce a Silvestr patří tradičně ke krušným nocím chirurgických ambulancí a sálů. Málokdo totiž tráví vítání nového roku s čajem a limonádou, většina…

více

Pozor na vánoční přejídání a na Vaše srdce

22/12

Lidé s vysokým krevním tlakem a srdečním onemocněním by si měli dát pozor na přejídání, přemíru alkoholu i stres. Výzkumy potvrdily, že o Vánocích je…

více

Překonat závislost na kouření může opravdu každý

1/3

Každým rokem se v Česku chystá odvykat více než jeden milion kuřáků. Úspěch však slaví jen asi 6 % z nich. Proč tomu tak je? O závislosti na…

více

Rady na měsíc listopad

9/11

Nejslabším orgánem v měsíci listopadu jsou plíce. Většinou se nám hůř dýchá, proto jsme také náchylnější ke kašli a zánětům horních cest dýchacích.

více

Refluxní choroba jícnu

5/8

Občasné pálení žáhy je neškodný jev, který zná téměř každý. Pokud se však pálení žáhy objevuje denně, může jít o refluxní chorobu jícnu, která…

více

Silvestr přitahuje. Bohužel i zvědavost vůči drogám

31/12

Letní prázdniny patří, co se drog týče, mezi nejrizikovější období roku. Dostatek volnosti a méně povinností láká děti daleko více k experimentům s…

více

Tlak krve je jedním z nejdůležitějších ukazatelů funkce…

10/6

Hodnoty tlaku krve ukazují, jakým tlakem působí krev na cévní stěnu. Jeho zvýšení nad normální hranici, takzvaná hypertenze, zvyšuje riziko…

více

Třetině čechům je v práci zima

14/12

Mrazivé počasí je nepříjemné především pro lidi, kteří pracují venku, chladno je ale často i lidem v nedostatečně vytápěných kancelářích. Na zimu na…

více

Tučné potraviny dokáží poškodit váš mozek!

18/12

Vánoce se blíží a s nimi přichází období přejídání, kdy zvyšujeme příjem kalorií někdy až třikrát, jen proto, že nedokážeme odolat sladkému cukroví…

více

Tvoří se vám snadno modřiny či vás svědí pokožka? Těchto 5…

5/5

O játrech víme, že jde o největší vnitřní orgán a také největší vnitřní žlázu, kterou máme v lidském těle. U zdravého dospělého člověka by normální…

více

Únava, bolesti kloubů, potíže s tlakem. Za vším bývá jeden…

7/2

Trpíte pocity únavy, vyčerpání? Vstáváte ráno nevyspalí, neodpočatí? Bolí vás klouby? Máte vysoký krevní tlak? Máte potíže s plodností? Důvod může…

více

Září - vládne nám slinivka. Pohlaďte své trávení

14/9

Podle pravidel čínského pentagramu mají v září vrchol své činnosti slinivka a slezina. Proto často slýcháme, že je to těžké období tzv. "žaludkářů".…

více

Závislost na alkoholu: když se z občasného popíjení stane…

5/10

Závislost si tvrdě vybírá svou daň, ať už denně vypijete několik piv, nebo si pravidelně dopřáváte pouze jednoho panáka.

více

Závislosti a návykové poruchy

11/1

Lidé vždy hledali způsoby, jak si zpříjemnit život. A protože člověk je tvor vynalézavý, dokázal takových způsobů vymyslet kvanta. Jenže každé pro má…

více

Zimní deprese - jak jí čelit

1/3

Se zimou je spojeno hodně příjemných zážitků, ale pro něho je z duševního hlediska zima nepříjemným obdobím, kvůli ataku tzv. zimní deprese. Zimní…

více

Ztučnělá játra – týkají se i Vás

6/11

Je naivní myslet si, že tukovou nemoc jater mají jen starší či obézní lidé. Steatózou trpí podle statistik každý třetí člověk. Mnozí o tom ani nevědí…

více

Zvýšený prolaktin u mužů

8/12

Při pozorování mechanizmů a fungování našeho těla nalezneme mnoho pozoruhodných skutečností. Náš mozek pracuje jako dokonalý počítač, reaguje na…

více



Další články - Alkohol, kouření a jiné drogy

Zdravotní problémy - Alkohol, kouření a jiné drogy

REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru