REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Krevní tlak pod kontrolou

12/10

Hypertenze (vysoký krevní tlak) se projevuje zvýšeným arteriálním tlakem nad 140/90 mm Hg. Jde o závažný problém, jehož ignorování může vést k onemocnění srdce, cév nebo srdečnímu infarktu.

Změna životního stylu je nezbytná

Pokud dodržíte hlavní zásady zdravého životního stylu, svůj tlak dostanete pod kontrolu, a to i natolik, že můžete snížit spotřebu léků.

  1. Zhubněte! Nemusíte se pokaždé vážit, stačí, když budete sledovat svůj pas a svoje kalhoty. Jakmile vám budou v pase těsné, je na čase zhubnout. Ztráta pouhých 4,5 kg může tlak velmi významně snížit. Obecně platí, že čím více zhubnete, tím nižší budete mít krevní tlak. Určete si cílovou váhu a pokuste se s tím něco udělat.
  2. Cvičte! Pravidelná fyzická aktivita (nejméně 30–90 minut po většinu dní v týdnu) může snížit krevní tlak o 4 až 9 mm Hg. Máte - li tzv. prehypertenzi (systolický tlak mezi 120 a 139 nebo diastolický tlak mezi 80 – 89), cvičení vám může pomoci vyhnout se rozvoji plnohodnotné hypertenze. Pozor na akce typu „víkendový válečník“, kdy budete cvičit jen během těchto dvou dnů. Tyto náhlé výbuchy aktivity mohou být riskantní!
  3. Zdravá strava: Jezte celozrnné výrobky, ovoce, zeleninu, nízkotučné mléčné výrobky a rostlinné tuky, které pomáhají snížit krevní tlak až o 14 mm Hg! Někdy není snadné změnit stravovací návyky, ale můžete to zkusit. Pište si, co jste během dne snědli, sledujte, co jíte, kolik, kdy a také proč. Než půjdete nakupovat, napište si seznam, zabráníte tak nákupu nezdravých potravin. A čtěte také údaje na obalech.
  4. Méně soli: I malé snížení sodíku ve stravě může snížit krevní tlak o 2 až 8 mm Hg. Denní limit sodíku by měl být 2300 mg, od 50 let a výše postačí 1500 mg, tento limit platí i pro osoby s hypertenzí, cukrovkou či chronickým onemocněním ledvin. V běžném životě kupujte méně hotových jídel, nejezte ve fast foodech a nepřisolujte, aniž předem ochutnáte.
  5. Omezte alkohol: Alkohol může vašemu zdraví prospět, ale také uškodit. V malém množství může snížit krevní tlak až o 2 až 4 mm Hg, ale pokud to s pitím přeženete, „ochranný účinek“ alkoholu se ztratí. Ženy by neměly vypít denně více než 1 skleničku, muži více než 2.

Životní styl hraje důležitou roli v léčbě vysokého krevního tlaku a také v jeho prevenci.

Co dalšího byste měli mít na paměti, aby jeho hodnoty byly „ty správné“?

1. Vyhněte se cigaretám i pasivnímu kouření:

Kouření má negativní vliv na řadu tělesných orgánů, včetně srdce, a také na výši krevního tlaku. Nikotin v tabákových výrobcích ho může zvýšit až o 10 mmHg nebo i více, a to hodinu poté, co vykouříte cigaretu. Kouříte - li celý den, váš krevní tlak může být trvale vysoký. Ovšem stejně rizikové pro váš tlak je i pasivní kouření. Vdechování kouře v místnosti, kde se kouří, zvyšuje riziko zdravotních problémů, včetně hypertenze a srdečních onemocnění.

2. Kofein:

Jak velkou roli hraje při vysokém krevním tlaku kofein, je stále velmi diskutabilní. Pití kofeinových nápojů (tedy nejen kávy, ale třeba i kolových nápojů) může sice krátkodobě zvýšit krevní tlak, ale efekt může být jen dočasný. Chcete-li vědět, jak na vás konkrétně kofein působí, změřte si tlak do 30 minut po vypití šálku kávy nebo jiného kofeinového nápoje. Pokud bude tlak vyšší až o 10 mmHg, pak jste na kofein citlivější a pití kávy omezte.

3. Stres:

Stres či úzkost mohou dočasně zvýšit krevní tlak. Popřemýšlejte o tom, co váš stres způsobuje, ujasněte si, zda je to práce, rodina, finance, či zdravotní stav. Jakmile budete vědět, co je příčinou stresu, pokuste se ho odstranit nebo zmírnit. Nemůžete-li odstranit všechen stres, aspoň se s ním vyrovnejte „zdravějším“ způsobem. Naučte se zhluboka dýchat, choďte na masáže, jógu či meditace. Nejde vám to? Vyhledejte odborníka, který vám poradí.

4. Domácí kontrola tlaku a pravidelné návštěvy lékaře:

Máte-li hypertenzi, je nutné, abyste si sledovali  tlak i doma. Poraďte se s lékařem o výběru vhodného typu tonometru a měřte si tlak pravidelně, třeba 2× denně, a hodnoty si zapisujte. Nezapomínejte na pravidelné kontroly u lékaře, to by mělo být součástí rutiny. Když váš tlak nebude dostatečně kompenzován, budou nutné častější návštěvy, aby lékař přezkoumal  léčbu a provedl úpravy v medikaci. Když bude váš tlak pod kontrolou, postačí méně časté návštěvy.

Nerezignujte tedy na svůj životní styl, i zde totiž platí stejně jako u jiné nemoci, že o uzdravení se musíte snažit i vy sami.

 

Autor: Mgr. Ivana Ašenbrenerová

Zdroj: http://www.ulekare.cz/clanek/krevni-tlak-pod-kontrolou-1-cast-16390

 

 


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru