O játrech víme, že jde o největší vnitřní orgán a také největší vnitřní žlázu, kterou máme v lidském těle. U zdravého dospělého člověka by normální játra měla vážit 1,3-1,4 kg.
Pomáhá detoxikovat krev a zlepšit tak trávicí systém. Tvoří se v ní žluč, která pomáhá rozkládat tuky, které se mělní na malé kousky a pro střevo je tak jednodušší je absorbovat.
Játra jsou tedy v lidském těle opravdu velmi důležitá, proto je také nutné, aby fungovaly správně. V případě, že to tak není, tělo vysílá signály, které vás na tyto možné problémy upozorňuje.
1. Tvorba modřin
Národní institut pro diabetes, zažívací trakt a ledviny uvádí, že lidé s poškozením jater mají větší tendenci k tvorbě pohmožděnin. Snadno také mohou krvácet a to právě z důvodu ohrožení funkce jater, které inhibují produkci proteinu, které jsou pro srážení krve potřebné.
2. Svědění
Onemocnění jater je uváděno také jako hlavní příčina pro svědění pokožky. Uvádí to The Mayo Clinic, stejně jako rakovina, problémy se štítnou žlázou či selhání ledvin. Svědění obvykle postihuje celé tělo. Pokožka na pohled může vypadat normálně, s výjimkou opakovaného škrábání.
3. Otoky
Jestliže játra nejsou schopné dělat svou práci, lidé v těle mohou zadržovat vodu, nejčastěji v oblasti nohou a břicha. A to právě způsobuje otoky, uvádí The Mayo Clinic.
4. Kožní žloutnutí
Žloutnutí kůže je jedním z prvních příznaků poškození jater. To se děje v důsledku budování bilirubinu (žluté krevní barvivo), játra jsou poškozena a nemají schopnost odfiltrovat správně toxiny.
Bilirubin je forma žlučového barviva, které se akumuluje v krvi. Když je funkce jater ohrožena není možno jej odstranit.
Volný pohyb žlučového barviva v krvi ovlivňuje pleť, která zežloutne. Mohou také žloutnout nehty, konečky prstů na rukou a nohou či oči.
5. Vyměšování
Podle The Health Service se mění také barva stolice a barva moči. Barva stolice je bledá a barva moči naopak tmavá.
Ne vždycky se však nějaké ty příznaky musí objevit. Existuje až polovina lidí s nemocemi jater, kteří nevykazují žádné známky nemoci.
Jde-li o mírné příznaky, pak hovoříme o nadměrné únavě, občasném svědění a podobně, což jsou příznaky velmi nespecifické a nedostačující.
Onemocnění jater může být vážné, pokud tyto časné příznaky doprovodí ještě nějaký ten vedlejší účinek, mohou být škody velmi vážné.
The American Liver Foundation ukazuje, že lidé mohou mít prasklinu v játrech, což pomocí krevních cév umožní dostávat toxiny do mozku. Tam se mohou hromadit a v konečném důsledku se může až narušit mentální funkce.
Jak jaterní selhání postupuje, objevují se příznaky stále vážnější a vážnější. Nemocní se mohou cítit zmatení, dezorientovaní, unavení a ospalí.
Hrozí zde až riziko kómatu a smrti. V takovém případě obvykle pacienti mají jedinou a poslední možnost a to transplantaci jater.
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz