REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Brnění, mravenčení končetin

28/7

Přeležená končetina? Každý člověk zná jistě ten pocit, když si přeleží ve spánku končetinu, nebo při sezení, nebo při nějaké dlouhodobě trvající pozici, že potom cítí, že mu končetina nefunguje, nic v ní necítí, anebo vnímá slabý elektrický proud, pocit mravenčení, brnění…

Krátkodobé utlačení nervu

Je to tím, že příslušný nerv byl utlačen a nervové vzruchy z mozku nemohly přicházet k cílovému orgánu, a tak byla přerušena jeho funkce. Poté, co se tlak na nerv uvolní, funkce se zase obnoví a vše se dostává do normálu.

Dlouhodobé utlačení nervu

Horší situace nastává, když pocity brnění přicházejí často, anebo neustupují. Pak je třeba pátrat po příčině, která vede k trvalému tlaku na nerv. Často se jedná o problém v oblasti výstupu kořenových nervů z míchy, např. když vyhřezne ploténka, nebo dojde ke spasmu (křeči, stažení) meziobratlových svalů v důsledku napětí a nepohody. Je třeba také prozkoumat, zda útlak nezpůsobuje některý z nádorů pojivové nebo kostní tkáně. Známý je syndrom karpálního tunelu, kdy dochází ke stlačení nervu v zápěstním kanálu. Obvykle k tomu dochází při manuální práci, při dlouhodobě působící námaze.

Hledání příčin

Jde tedy o problém nervu, nervového vlákna, mozkové tkáně, která má problém s převodem vzruchů. Při hledání příčin je tedy namístě vyšetření neurologické, které má upřesnit stupeň a lokalizaci postižené tkáně. Zda jde o postižení jednoho nervu, nebo celé skupiny nervů, zda je problém periferní, anebo centrální, jdoucí z mozku.

V případě podezření na polyneuropatii (postižení více nervů) je vhodné provést elektromyografii, jež dokáže zhodnotit vedení vzruchů nervovými vlákny. V případě podezření na centrální mozkovou příčinu je vhodné žádat o magnetickou rezonanci. Lokalizace a zjištění stupně postižení je ovšem jen základ diagnózy. Jde o anatomické rozlišení.

Pokud odhalí mechanickou příčinu útlaku, bude další postup směřovat k technice odstranění mechanické příčiny (chirurgie, neurochirurgie apod.). Pokud ovšem není zjištěna mechanická příčina, musí úvahy o příčinách pokračovat dále.

Zánět

Je třeba vyloučit zánět, prozkoumat prodělané infekce (neuroborelióza), laboratorně hledat projevy zánětu (CRP, FW), pomýšlet také na autoimunitní zánět – např. roztroušenou sklerózu, která nejčastěji postihuje nervová vlákna převážně v centrálním nervovém systému.

Lékař se při rozboru seznamuje s nemocemi, které pacient prodělal, nebo na které se již léčí, a hledá souvislosti s metabolickým a hormonálním onemocněním, protože popsané projevy se mohou objevit při hromadění zplodin v těle, při nedostatečné funkci a selhávání ledvin. Neurologické projevy můžeme najít např. u poruch funkce štítné žlázy.

Cukrovka

Samostatnou kapitolou je cukrovka. Dlouhou dobu trvající cukrovka – a zvláště tehdy, když není dobře kompenzována, se postupně komplikuje rozvojem tzv. diabetické neuropatie. Nervy jsou totiž vyživovány malými cévkami, které se při cukrovce poškozují a uzavírají. To následně vede i k poškozování nervů. Tyto potíže se typicky projevují brněním konců končetin, bolestmi a poruchami citlivosti.

Alkohol

U člověka, který požívá dlouhodobě alkohol, dochází k poškozování mozku, alkohol mění jeho osobnost v alkoholika. Objevují se u něj poruchy citlivosti, brnění končetin.

Ateroskleróza

Brnění končetin může souviset s nedokrvením končetin při rozvinuté ateroskleróze, hovoříme např. o ischemické chorobě dolních končetin, a kromě bolesti při chůzi se může projevit i brněním končetin.

Nedostatek vitaminů skupiny B

Je třeba ještě zmínit nedostatek vitaminů skupiny B, protože tento nedostatek se podílí na rozvoji neuropatií. Pak je také třeba pátrat po způsobu stravování, složení stravy, po stavu trávení, vstřebávání, vylučování…

Psychika

Faktory psychické se mohou skrývat, ale k mravenčení, nebo dokonce až ke křečím končetin může dojít při nebo po hysterickém záchvatu, kdy dotyčný hyperventiluje (hluboce a rychle dýchá). Tehdy poklesne v krvi obsah oxidu uhličitého, regulační systém se to snaží regulovat, což ovlivní koncentraci volného vápníku v krvi. Nedostatek vápníku ovlivní negativně svalovou činnost s následným brněním končetin, a jak jsem již výše uvedl, vznikají i křeče.

Ještě je třeba vyloučit souvislosti s ekzémem, protože při zánětu kůže jsou drážděna nervová zakončení v kůži, což se projevuje svěděním až brněním, celkově nepříjemnými pocity.

Brnění, mravenčení jsou následkem působící příčiny a úspěšné léčení tohoto příznaku je závislé na správném pojmenování a odstranění příčiny.

 

Zdroj: http://www.celostnimedicina.cz/brneni-mravenceni-koncetin...
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA

 


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru