I když léto již dávno skončilo, je mnoho těch, kterým pocení i nadále znepříjemňuje život, nezávisle na vnější teplotě. A protože moderní – západní medicína se tímto problémem a jeho příčinou zabývá velice málo, pojďme se na tento – často velice život znepříjemňující problém podívat z pohledu tradiční čínské medicíny (TČM).
Příčina nadměrného pocení není podle TČM jen jedna. Podle typu pocení a dalších doprovodních příznaků je možné určit příčinu nadměrného pocení a oslabený nebo postižený orgán, který za to odpovídá.
Velice častou příčinou nadměrného pocení v průběhu celého dne je VYČERPÁNÍ ŽIVOTNÍ ČCHI (ENERGIE), které souvisí s dlouhodobým oslabením orgánů slinivky - sleziny (společně se žaludkem jsou zdrojem tvorby životní energie z potravy) a plic, (u kterých je podle TČM známé jejich spojení s kůží, ovládají otevírání a zavírání kožních pórů).
Z dalších orgánů ruku k dílu přikládají také oslabené ledviny (jejich jangový aspekt). Doprovázejí je také ještě následující potíže: únava, zimomřivost, sklon k opakovaným prochlazením a infekcím, sklon k rychlému zadýchávání se, bolesti břicha, poruchy trávení a nadýmání po jídle, citlivost na průvan, sklon k přibývání na váze nebo naopak hubnutí, nadměrná chuť na sladké (slinivka), event. ostrá jídla (plíce), řídká stolice. Z emocí převládají: skepse, lítost, splín a neustálé přemýšlení a přemítání (slinivka), nebo úzkost a smutek (plíce). Příčinou oslabení těchto orgánů je vyčerpávající životní styl, nadměrná fyzická a psychická zátěž a jednostranná výživa ve smyslu upřednostňování dietních a ochlazujících potravin.
Další neméně častou příčinou hlavně odpoledního a nočního pocení je VYČERPÁNÍ tzv. JINOVÉHO ASPEKTU ORGÁNŮ. Jedná se hlavně o orgány - ledviny játra a plíce. Toto pocení se objevuje nejčastěji později odpoledne, nebo v noci. Často je tak silné, že je nutné se v noci převléknout. Doprovodními příznaky jsou sucho v ústech a v hrdle, větší žízeň, odpolední přílivová horkost, hubnutí, pálení dlaní, plosek nohou a na hrudi. Často dlouhodobě zvýšená odpolední teplota bez zjevné příčiny (infekce). Pot je spíše lepkavý. Tyto potíže jsou následkem vysilujícího životního stylu, opakované noční práce a nedostatku odpočinku. Svou roli můžou sehrát také nadměrně pálivá a ostrá jídla, alkohol, který vysušuje.
Další příčinou nadměrného pocení je HORKOST NAHROMADĚNÁ V ORGÁNECH vlivem nadměrných emocí, nebo upřednostňováním zahřívajících typů potravin a nápojů. Patří mezi ně smažená a pečená, hodně kořeněná jídla, a alkohol. Z emocí je to časté vztekání, hněv a agrese. Pokud je horkost akumulovaná v plicích, dochází k nadměrnému pocení v oblasti podpaždí a na hrudníku. Když je nahromaděná v játrech, dochází k pocení genitálií, ke stoupání horkosti a následnému zrudnutí a pocení hlavy. Když je horkost nahromaděná v srdci a perikardu, dochází k nadměrnému pocení dlaní. Když je horkost nahromaděná ve žlučníku, žaludku nebo močovém měchýři, dochází k pocení jednotlivých částí nohou odpovídajících průběhu jednotlivých meridiánů.
Jak se zdá, není pocení jako pocení, a každý typ vyžaduje důkladnou diagnostiku a individuální léčbu.
Zdroj: MUDr.M.Majerčík,Dr.Ac, praktik TČM, http://zdravi.doktorka.cz/nadmern-poceni/ www.obchodmagie.cz
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz