REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Překonat závislost na kouření může opravdu každý

1/3

Každým rokem se v Česku chystá odvykat více než jeden milion kuřáků. Úspěch však slaví jen asi 6 % z nich. Proč tomu tak je? O závislosti na cigaretách a odvykání kouření jsme promluvili s Jarmilou Greplovou z centra odvykání Život bez cigaret.

Kouření je jedním z velmi rozšířených nešvarů. Podle posledního průzkumu kouří v ČR téměř 30 % obyvatel starších patnácti let, celkem tedy asi tři miliony lidí. Podle odborníků má více než 80 % z nich vytvořenou závislost na nikotinu. Síla závislosti je ovlivněna věkem začátku kouření, počtem vykouřených cigaret, ale i genetikou. Obecně bývá přirovnávána k síle závislosti na heroinu.

„Náročnost odvykání tak není pro každého stejná. Část kuřáků může přestat kouřit bez abstinenčních příznaků ze dne na den, někteří naopak prožívají intenzivní abstinenční příznaky. Překonat závislost však může opravdu každý,“ říká odbornice na odvykání kouření Mgr. Jarmila Greplová.

Kdy můžeme označit člověka za „závislého na nikotinu“?

Závislost na tabáku má dvě složky, jedná se o fyzickou závislost na nikotinu a psychosociální závislost, která se projevuje například tím, že si kuřák nedokáže užít setkání s přáteli v restauraci, aniž by si zapálil, nedokáže bez cigaret vyřešit stresovou situaci nebo relaxovat. Jako závislého na nikotinu považujeme kuřáka tehdy, když se bez přísunu nikotinu dostavují abstinenční příznaky, jako například podrážděnost, nespavost, zvýšená chuť zapálit si a poruchy koncentrace. Závislost na nikotinu není u všech stejná, protože je podmíněna mimo jiné i geneticky, může se tak stát, že některý kuřák, přestože kouří denně vyšší počet cigaret, dokáže odhodit cigarety ze dne na den bez abstinenčních příznaků.

Jaké existují metody odvykání kouření? A jaká je jejich finální úspěšnost?

Metod odvykání existuje celá řada, většina však nemá dostatečnou účinnost. Pokud člověk odvyká bez jakékoliv pomoci, tak se úspěšnost pohybuje kolem 5 %. Velmi populární jsou aktuálně metody biorezonance a elektrostimulace, které se tváří velmi odborně, roční úspěšnost však nedosahuje ani 25 %. Obecně se dá říci, že neefektivní jsou veškeré metody, které zaručují okamžité vyřešení závislosti. Naopak jako účinná se ukazuje kombinace utlumení abstinenčních příznaků a individuálního plánu, který pomáhá překonávat typické kuřácké situace. Existují specialisté s odborným vzděláním, kteří touto metodou dokáží zvýšit šanci na odvykání o 40 % a více. Tuto metodu používáme také v našem centru a roční úspěšnost přesahuje 70 %.

Velkou motivací při odvykání bývají finance. V průměru ušetří bývalý kuřák za cigarety 2 500 Kč měsíčně, ročně je to tedy téměř 30 000 Kč!

Jak nejlépe bojovat s abstinenčními příznaky při odvykání?

Abstinenční příznaky jsou přirozený proces a pokud se objeví v mírné formě, je možné je překonat bez další pomoci. Pokud se však kuřák nedokáže soustředit na své denní povinnosti, trpí nespavostí, zhoršenou náladou apod., je na místě příznaky utlumit. Velmi spolehlivě funguje náhradní nikotinová terapie, je však potřeba určit správné dávkování a přípravky správně užívat. K dispozici jsou nikotinové náplasti, tablety a žvýkačky. Častou chybou kuřáků však je, že zvolí příliš slabou nebo naopak silnou formu nikotinu. Dalším nešvarem je špatné užívání, například žvýkačky se nesmí rozžvýkat, ale pouze se lehce nakusují a odkládají za dásně.

Co je dle Vašeho názoru příčinou toho, že končí tolik pokusů o odvykání nezdarem?

Podcenění závislosti, zejména kuřáckých návyků. Jen málo kuřáků si uvědomuje, že kouření je spojeno s pocitem uvolnění, relaxace, zábavy a podobně. Mnoho lidí se tak domnívá, že stačí jen odložit cigarety a nic víc neřešit, a proto také volí nevhodné jednorázové metody jako například biorezonance. V naprosté většině případů se však po pár dnech dostaví zklamání a návrat ke kouření, protože nejsou zpracované kuřácké návyky a kuřák najednou neví, jak jinak se chovat. Naopak největší šanci mají kuřáci, kteří si připraví dlouhodobý plán a pracují na změně kuřáckých stereotypů, ideálně pod kontrolou specialisty.

Proces odvykání je dlouhodobá práce s fyzickou i psychickou závislostí. Tělo i mysl prodělávají v prvních dnech intenzivní procesy a tyto dny bývají nejnáročnější. Pak přichází fáze, kdy se utlumují fyzické abstinenční příznaky, ale kuřák stále musí bojovat se svými návyky, které ho svádějí ke kouření. Teprve po roce je bývalý kuřák opět považován za nekuřáka.

Máte nějakou ověřenou radu, kterou byste vzkázala těm, kteří se závislostí bojují?

Aby se odvykání nebáli, ale ani ho nepodceňovali. Odvykání není tak náročné, pokud je postup zvolen správně. Nejdůležitější je motivace, všem doporučuji, aby si zvolili, čeho chtějí odvykáním dosáhnout, a těšili se na to. A hlavně by kuřáci neměli zapomenout, že i jediná cigareta může obnovit závislost v plné míře, proto už by si nikdy neměli zapálit ani s cigaretami experimentovat.

 

Zdroj: http://www.hledamzdravi.cz  www.zdravie.pravda.sk


Další články

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více

Běhání ve velkých vedrech. Deset tipů jak běhat za velmi…

28/6

Horko k zalknutím již pár hodin po východu slunce. Horko i ve chvíli, kdy se slunce začne sklánět k západu. Horko po celý boží den. Čas, který…

více

Česko sežehnou tropy. 5 praktických rad, jak přežít vedro…

26/6

Tropy nás poslední dny provází ulicemi a horko začíná být nesnesitelné nejen při čekání na tramvaj nebo autobus či přímo uvnitř městské hromadné…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru