Každým rokem se v Česku chystá odvykat více než jeden milion kuřáků. Úspěch však slaví jen asi 6 % z nich. Proč tomu tak je? O závislosti na cigaretách a odvykání kouření jsme promluvili s Jarmilou Greplovou z centra odvykání Život bez cigaret.
Kouření je jedním z velmi rozšířených nešvarů. Podle posledního průzkumu kouří v ČR téměř 30 % obyvatel starších patnácti let, celkem tedy asi tři miliony lidí. Podle odborníků má více než 80 % z nich vytvořenou závislost na nikotinu. Síla závislosti je ovlivněna věkem začátku kouření, počtem vykouřených cigaret, ale i genetikou. Obecně bývá přirovnávána k síle závislosti na heroinu.
„Náročnost odvykání tak není pro každého stejná. Část kuřáků může přestat kouřit bez abstinenčních příznaků ze dne na den, někteří naopak prožívají intenzivní abstinenční příznaky. Překonat závislost však může opravdu každý,“ říká odbornice na odvykání kouření Mgr. Jarmila Greplová.
Závislost na tabáku má dvě složky, jedná se o fyzickou závislost na nikotinu a psychosociální závislost, která se projevuje například tím, že si kuřák nedokáže užít setkání s přáteli v restauraci, aniž by si zapálil, nedokáže bez cigaret vyřešit stresovou situaci nebo relaxovat. Jako závislého na nikotinu považujeme kuřáka tehdy, když se bez přísunu nikotinu dostavují abstinenční příznaky, jako například podrážděnost, nespavost, zvýšená chuť zapálit si a poruchy koncentrace. Závislost na nikotinu není u všech stejná, protože je podmíněna mimo jiné i geneticky, může se tak stát, že některý kuřák, přestože kouří denně vyšší počet cigaret, dokáže odhodit cigarety ze dne na den bez abstinenčních příznaků.
Metod odvykání existuje celá řada, většina však nemá dostatečnou účinnost. Pokud člověk odvyká bez jakékoliv pomoci, tak se úspěšnost pohybuje kolem 5 %. Velmi populární jsou aktuálně metody biorezonance a elektrostimulace, které se tváří velmi odborně, roční úspěšnost však nedosahuje ani 25 %. Obecně se dá říci, že neefektivní jsou veškeré metody, které zaručují okamžité vyřešení závislosti. Naopak jako účinná se ukazuje kombinace utlumení abstinenčních příznaků a individuálního plánu, který pomáhá překonávat typické kuřácké situace. Existují specialisté s odborným vzděláním, kteří touto metodou dokáží zvýšit šanci na odvykání o 40 % a více. Tuto metodu používáme také v našem centru a roční úspěšnost přesahuje 70 %.
Velkou motivací při odvykání bývají finance. V průměru ušetří bývalý kuřák za cigarety 2 500 Kč měsíčně, ročně je to tedy téměř 30 000 Kč!
Abstinenční příznaky jsou přirozený proces a pokud se objeví v mírné formě, je možné je překonat bez další pomoci. Pokud se však kuřák nedokáže soustředit na své denní povinnosti, trpí nespavostí, zhoršenou náladou apod., je na místě příznaky utlumit. Velmi spolehlivě funguje náhradní nikotinová terapie, je však potřeba určit správné dávkování a přípravky správně užívat. K dispozici jsou nikotinové náplasti, tablety a žvýkačky. Častou chybou kuřáků však je, že zvolí příliš slabou nebo naopak silnou formu nikotinu. Dalším nešvarem je špatné užívání, například žvýkačky se nesmí rozžvýkat, ale pouze se lehce nakusují a odkládají za dásně.
Podcenění závislosti, zejména kuřáckých návyků. Jen málo kuřáků si uvědomuje, že kouření je spojeno s pocitem uvolnění, relaxace, zábavy a podobně. Mnoho lidí se tak domnívá, že stačí jen odložit cigarety a nic víc neřešit, a proto také volí nevhodné jednorázové metody jako například biorezonance. V naprosté většině případů se však po pár dnech dostaví zklamání a návrat ke kouření, protože nejsou zpracované kuřácké návyky a kuřák najednou neví, jak jinak se chovat. Naopak největší šanci mají kuřáci, kteří si připraví dlouhodobý plán a pracují na změně kuřáckých stereotypů, ideálně pod kontrolou specialisty.
Proces odvykání je dlouhodobá práce s fyzickou i psychickou závislostí. Tělo i mysl prodělávají v prvních dnech intenzivní procesy a tyto dny bývají nejnáročnější. Pak přichází fáze, kdy se utlumují fyzické abstinenční příznaky, ale kuřák stále musí bojovat se svými návyky, které ho svádějí ke kouření. Teprve po roce je bývalý kuřák opět považován za nekuřáka.
Aby se odvykání nebáli, ale ani ho nepodceňovali. Odvykání není tak náročné, pokud je postup zvolen správně. Nejdůležitější je motivace, všem doporučuji, aby si zvolili, čeho chtějí odvykáním dosáhnout, a těšili se na to. A hlavně by kuřáci neměli zapomenout, že i jediná cigareta může obnovit závislost v plné míře, proto už by si nikdy neměli zapálit ani s cigaretami experimentovat.
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz