REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Desítky Čechů ročně zabijí prášky proti horečce. Selžou jim játra

31/1

/ANKETA/ Látka paracetamol, kterou obsahuje dokonce 121 léčivých přípravků v Česku, může být nebezpečná.

Stačí pouhých osm gramů. U pacienta se do pár hodin objeví zvracení, bolesti břicha nebo píchání pod žebry. Později se mohou přidat poruchy krevní srážlivosti a ztráty vědomí. Pokud lékaři včas nezasáhnou, do týdne nastane smrt.

To jsou jen některé příznaky, které doprovázejí náhlé selhání jater po předávkování paracetamolem, tedy látkou, kterou obsahují běžné léky na horečku a bolest. Jde například o paralen, valetol nebo coldrex. Jen toxikologické informační středisko při Všeobecné fakultní nemocnici zaznamená kolem 520 takových případů ročně. Část z nich dopadne fatálně, podle odhadů odborníků jde o desítky případů.

„Otrava paracetamolem se stala vůbec nejčastější příčinou akutního selhání jater. Může až za polovinu všech těchto případů,“ potvrzuje také Pavel Trunečka, vedoucí hepatologické ambulance při Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze.

Za toxické množství lze podle něj považovat už osm až deset gramů látky, tedy pokud ji pacient užil během jednoho jediného dne. To odpovídá asi dvaceti běžným tabletám. U dětí je toto množství ještě menší, k otravě jim stačí pouhé tři gramy paracetamolu.

Dosáhnout této hladiny lze přitom velmi snadno. Paracetamol totiž obsahuje celá řada léků. Většina z nich je navíc volně prodejná. Pokud tedy lidé začnou různé přípravky kombinovat, aniž by si prostudovali příbalový leták, je problém na světě.

„Jen v Česku máme registrovaných 121 léčivých přípravků, které obsahují paracetamol. Látka se nachází i v takových lécích, ve kterých by to běžný uživatel nepředpokládal, obsahují ho přípravky ve formě šumivých tablet, čípků, sirupů i prášků pro přípravu horkých nápojů,“ potvrzuje Ivana Lánová z BENU lékárny v Mladé Boleslavi.

Paracetamol má navíc pověst naprosto bezpečného léčiva, kterému není třeba věnovat žádnou zvláštní pozornost.

 „Což je ale velký omyl. Když se paracetamol špatně užívá, může být velmi nebezpečný,“ varuje expert na nežádoucí účinky léků Josef Suchopár ze společnosti InfoPharm. Játra dokáže poškodit stejně spolehlivě jako například alkohol. Jen v kratším čase. „Zatímco alkohol způsobuje chronické selhání jater v důsledku dlouhodobého nadměrného užívání alkoholu, paracetamol zapříčiní selhání akutní,“ vysvětluje Suchopár.

Lékaři přitom upozorňují, že až devadesát procent lidí s akutním selháním jater dopadne fatálně, zemře. Zabránit jim v tom může jen okamžitá transplantace jater. Po úspěšné transplantaci přežije zhruba polovina pacientů.

Paracetamol se používá na snížení teploty, ale i na bolest. Doporučená denní dávka je kolem 10 až 15 miligramů na jeden kilogram tělesné hmotnosti pacienta. Otrava paracetamolem hrozí při užití většího množství tablet nebo při nedodržení doporučeného intervalu mezi jednotlivými dávkami, což je 4 až 6 hodin. Paracetamol by se neměl kombinovat s alkoholem.

 

Zdroj: https://www.denik.cz/zdravi/desitky-cechu-rocne-zabiji-prasky-proti-horecce-selzou-jim-jatra-20180129.html


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru