Křečové stavy jsou akutní příhody, kdy u postiženého dochází ke křečím určitých svalových skupin, případně ke křečím všech svalů těla, tzv. generalizovaným křečím. Podstatný je průběh typického generalizovaného záchvatu křečí: někteří nemocní mají tzv. auru (tj. určité smyslové vjemy a podněty, které je upozorňují na možný blížící se záchvat), poté následuje bezvědomí, fáze tonických křečí (lze připodobnit k zatnutí), nemocný přestane dýchat, zmodrá. Následuje fáze křečí klonických (vlastní křeče – opakované stahy svalů). Poslední fází je pozáchvatové zotavovací období, kdy nemocný může být ještě dezorientovaný a zmatený. Během záchvatu se postižený může pomočit, pokousat si jazyk nebo sliznici v dutině ústní, případně se zranit při pádu.
Febrilní křeče se vyskytují u dětí nejčastěji mezi 6 měsíci a 6 lety věku. Vyskytují se v souvislosti s horečnatým onemocněním, které tyto křeče komplikují a snižují svalovou sílu.
Dítě zpravidla při záchvatu zmodrá, záchvat však zpravidla rychle sám spontánně skončí. Pro první pomoc platí stejná pravidla jako u křečových stavů popisovaných výše, prevencí je účinné snižování horečky u dětí, tj. chladné zábaly těla, paralenové čípky, v případě záchvatu se pak aplikuje diazepam rektálně (tj. do zadečku dítěte).
Blíže k tomuto tématu Anafylakticý šok, Šok a šokové stavy - první pomoc, Šok a šokové stavy - obecně
Zdroj:
web ezsp6.estranky.cz
Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz