REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Výživa – zdravá strava

Výživa, metabolizmus, vnitřní prostředí - přehledně

 

Slovo metabolizmus můžeme jednoduše definovat jako přeměnu látek v našem těle.

Víme, že přijaté živiny naše zažívání rozloží na malé části a vstřebá do krve.

  1. Složené cukry (polysacharidy) jsou trávicími enzymy rozloženy na jednoduché cukry (monosacharidy), tuky a oleje na mastné kyseliny, a bílkoviny na jednotlivé aminokyseliny.
  2. Následně se vstřebají do krevního řečiště, jdou do jater a následně do celého těla.

V krvi tedy nekolují jenom buňky (červené krvinky, bílé krvinky, krevní destičky), ale i živiny (cukry, tuky, bílkoviny, vitaminy, minerály).

 

Živiny může buňka rozložit (spálit) na energii, nebo využít k výrobě (syntéze) sobě vlastních látek:

1. Bílkoviny (proteiny) využívají buňky k tvorbě

  • stavební materiál (tvoří konstrukci, pomyslné nosné zdi), odborně cytoskelet
  • zajištují pohyb, např. u svalových buněk
  • tvoří se z nich hormony, enzymy, transportní molekuly, receptory, pomocné molekuly pro imunitu a krevní srážení,…

Na rozdíl od cukrů a tuků vzniká při štěpení bílkovin nejen voda a oxid uhličitý, ale ještě amoniak (NH3), protože bílkoviny obsahují ve své molekule atom dusíku (N). Takže v každé buňce, která vyrobí energii z bílkovin, vniká amoniak, který je pro tělo ve vyšších koncentracích toxický. Buňky amoniak uvolňují do krve, krví se dostane do jater a játra jej přemění na močovinu, která je pro tělo méně jedovatá. Močovina se krví dostane do ledvin a vyloučí močí.

 

2. Lipidy, tuky, oleje

Lipidy (tuky a oleje) můžeme laicky označit jako izolační látku:

  • lipidová dvojvrstva tvoří hranice, obal každé buňky
  • tuky chrání, obalují orgány

Lipidy se dělí podle typu řetězce mastné kyseliny:

  • nasycené, zkratka SAFA
  • mononenasycené, MUFA
  • polynenasycené, PUFA
    • n-3 (především alfa-linolenová a z ní vznikající kyseliny eikosapentaenová (EPA) a dokosahexaenová (DHA)
    • n-6 (kyselina linolová)

Lipidy, které jsou při pokojové teplotě tuhé, obsahují především nasycené mastné kyseliny (sádlo, lůj, máslo, kokosový a palmový olej).
Mononasycené mastné kyseliny jsou obsaženy v tuhých lipidech (sádlo, lůj, máslo, kokosový a palmový olej), ale hojně i v olejích (řepkový, slunečnicový, olivový,…).
Nasycené i mononenasycené mastné kyseliny si dokáže tělo vyrobit samo, pokud má dostatek základních živin. Polynenasycené mastné kyseliny je třeba přijímat stravou.  Nadbytek tuků je často spojován se zvýšeným cholesterolem.

 

3. Sacharidy, cukry, především glukóza

Stravou přijímáme buď cukry jednoduché (monosacharidy, především glukóza), nebo cukry složené (polysacharidy, škroby, uhlohydráty).

Jednoduchý cukr si můžeme popsat jako jednu molekulu. Pokud budeme spojovat jednu molekulu za druhou, vznikne nám cukr složený.

Jednoduché cukry (bílý cukr, cukry z ovoce) se v zažívací soustavě rychle vstřebávají do krve, což znamená rychlý přísun energie, ale zároveň i vysokou hladinu cukru v krvi, na což reaguje tělo rychlým spálením těchto cukrů, nebo jejich přeměnou na tuky.

Složené cukry (obiloviny, luštěniny, i brambory) se ve střevech musejí nejprve rozložit na cukry jednoduché, což probíhá postupně, takže se i postupně vstřebávají do krve. Výsledek je menší zvýšení cukrů v krvi, které však trvá delší dobu (nedostaneme hned hlad).

Nadměrná konzumace jednoduchých cukrů je jednou z hlavních příčin cukrovky 2. typu.
Sacharidy (cukry) jsou též součástí některých hormonů, enzymů.

Zásobní cukr glykogen

Přijaté cukry kolující v krvi může naše tělo spojit do řetězce ve svalech a játrech ve formě polysacharidu glykogenu. Glykogen je využit jako rychlý zdroj energie, pro jeho využití je třeba vit. B6.

 

4. Vitaminy a minerály

Vitaminy a minerály si můžeme snadno definovat jako látky, které jsou různým způsobem potřebné pro správný chod řady dějů v těle.
Nadšenec cyklistiky by bílkoviny, tuky a cukry přirovnal ke svému bicyklu, na kterém se krásně jede, pokud máte namazaný řetěz a dostatečně nahuštěná kola. Stejně tak nedostatek nějakého vitaminu či minerálu může způsobit tělu zhoršení až znemožnění jízdy životem.

Vitaminy: vit. A, vit. D, vit. E, vit. K, vit. B1, vit. B2, vit. B3, vit. B5, vit. B6, kyselina listová, vit. B12, vit. H, biotin, vit. C,polynenasycené mastné kyseliny, antioxidanty.

Minerály: sodík, Na+, draslík, K+, vápník, Ca2+, hořčík, Mg2+, železo, Fe2+/3+, zinek, Zn2+, měď, Cu2+, jód, I-, fosfor, P, selen, Se

 

Rozklad živin v těle je složitý děj. My si jej vysvětlíme na poctivých kamnech na dřevo.

Dřevo je podobného složení jako naše potrava. Když hodíme špalek do kamen, bude dřevo hořet. Chemicky se bude měnit na CO2, vodu, popel, a tento děj bude doprovázen vznikem tepla, tedy energie, která bude ohřívat okolí a dotvářet útulno domova.

V našem těle je situace obdobná, jen energii (teplo) vznikající při rozkladu živin dokáží buňky uchovávat v molekulách (např. známý nosič energie ATP) a v případě potřeby efektivně poskytnout.

Spalování živin v našich buňkách (vzniká více energie a tepla) zvyšují hormony štítné žlázy - zvyšují počet mitochondrií v buňce. Pro správné spalování živin je také potřeba hořčík, měď, jód, vit. B1, vit. B2, vit. B3, vit. B5, vit. B6, vit. B12, vit. H, biotin.

 

Na živiny jsme se dívali pohledem jejich rozložením na malé části a spálením na energii. Ale takovým způsobem bychom se spálili na energii celí. Nemalou část přijatých a na malé kousky rozložených živin tělo použije na výstavbu vlastních tkání.

Přijaté cukry se spojí do dlouhého řetězce - glykogenu, který slouží jako rychlá zásoba energie pro svaly (pokud se například rozhodneme stihnout ranní autobus).

Mastné kyseliny se zpět mohou přeměnit na tuky a potichounku se nám ukládat do charakteristických partií, chránit nás před chladem, nebo sloužit jako zásoba na časy nouze a nadměrné fyzické aktivity.

Aminokyseliny fungují jako stavební materiál pro nespočet bílkovin v našem těle (svaly, hormony, enzymy, transportní molekuly, receptory).

Pro syntézu, shromažďování látek tělo potřebuje vit. B1, vit. B5.

 

Nemoci metabolizmu:

  1. Nadváha, obezita, 
  2. překyselení organizmu, 
  3. podvýživavychrtlost, hubenost, 
  4. hladina cukr v krvi, cukrovka, diabetes mellitus,
  5. volné radikály, oxidační stres, 
  6. vysoký cholesterol, 
  7. dna, pakostnice, 
  8. albinismus, chybění pigmentu melaninu, 
  9. cystická fibróza,
  10. fenylketonurie,
  11. porucha metabolizmu aminokyselin, 
  12. Hemochromatóza, nadměrné vstřebávání železa
  13. syndrom rybího zápachu,trimetylaminurie.

 Většinu jich najdete na našich stránkách jako samostatný zdravotní problém.

 

Zdroj:

web: nasclovek.cz

 

Více informací - související zdravotní problémy

Více informací - související obecné informace


Související obecné informace

Související publicistika

Co se stane s vaším organismem, když sníte banán s tmavými…

26/8

Také milujete banány? Potom se vám už určitě stalo, že jste si dali přezrálý banán, který na sobě již měl tmavé skvrny. Co to pro nás znamená a jaký…

více

Dítě a pes: mají batolata žijící se zvířaty méně alergií?

7/5

Myslíte si, že domácí mazlíček v domácnosti vede ke zvýšenému riziku vzniku alergií a že jedině přehnanou čistotou docílíte vyšší imunity? Opak je…

více

Jak pečovat o atopickou pokožku? Jezte zdravě a…

22/5

Zánět, na kůži silně svědivá ložiska s šupinkami nebo s puchýřky naplněnými tekutinou, změna barvy a struktury postižené kůže. To jsou viditelné…

více

Kokosový olej zabíjí bakterie, viry i kvasinky

10/5

Mnohé vědecké studie sice potvrdily, že kokosový olej obsahuje nasycené mastné kyseliny, tedy látky, které obecně ve velké míře zdraví škodí. Jenže…

více

Lampionky mochyně peruánské v sobě skrývají superpotravinu

18/3

Mochyně peruánská (Physalis peruviana) má mnoho jmen, od peruánské třešně až po třešně inků či zlaté bobule (anglicky goldberry). Hlavním znakem jsou…

více

Migréna – bolest z nerovnováhy jater a žlučníku

17/6

Migréna má mnoho podob – rozpínavá a úporná tupá bolest celé hlavy a pocit, jako by měla každou chvíli prasknout, nebo vystřelující a ostrá bolest…

více

Nikdy neužívejte zázvor, pokud patříte k některé z těchto 4…

21/6

Určitě jste již slyšeli o mnoha zdravotních přínosech zázvoru při léčbě různých onemocnění a zdravotních problémů.

více

O zásadách stravování na cestách. Na co bychom při…

16/5

Správné zásady stravování na cestách se označují jako tzv. „opatření cestovní medicíny“. Během poznávání života, lidí a přírody v různých zemích…

více

Ploché nohy: prevence, léčba a cviky

25/5

Chůze patří mezi nejdůležitější a velmi prospěšné pohybové aktivity pro zdraví člověka. Denně nohy namáháme, ať už jdeme do práce, školy, nebo jen na…

více

Pojďme si zabruslit

16/1

Zimní sport, který prožívá obrození. Navíc se stejně jako jízda na kole nezapomíná. Při bruslení na ledě můžete hubnout, zpevnit si svaly či zlepšit…

více

Revmatoidní artritida: Co pomáhá?

12/5

Revmatoidní artritida je celkové zánětlivé onemocnění pojivových tkání, nejčastěji se symetrickým postižením kloubů. Příčina onemocnění v podstatě…

více

Se stoupající oblibou tetování se zvyšuje i výskyt…

13/5

Tetování. Ozdoba, která provází lidstvo od počátků jeho existence a která se v posledních několika desetiletích opět dostává do popředí zájmu. Přesto…

více

Strach se dědí: Tragédie dědů poznamenají DNA vnuků

8/6

Strach a bolest k životu patří a v rozumné míře se s nimi dokážeme vyrovnat. Pokud však jejich intenzita nebo délka trvání přeroste určitou hranici,…

více

Vitamín D je skutečným elixírem života

26/5

Chrání nás před závažnými nemocemi. Naplňuje novou energií, a tím prospívá i naší duši. To, že potřebujeme vitamíny, minerály a stopové prvky v…

více



Další články - Výživa – zdravá strava

Zdravotní problémy - Výživa – zdravá strava

REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru