Akupunktura - alternativní léčba
akupresura, baňkování, elektroakupunktura, fotopunktura, magnetopunktura a moxa- techniky, jejichž léčebný efekt spočívá v ovlivňování organismu pomocí stimulace takzvaných aktivních bodů.
Aktivní body jsou přesně ohraničená místa na těle, kterých je v současné době známo několik stovek. Tyto body jsou vzájemně propojeny velmi komplikovaným systémem energetických drah, zvaných meridiány. Aktivní bod, respektive celý meridián můžeme stimulovat, tišit nebo různě z něj nebo do něj přepravovat energii z jiných meridiánů- částí těla. To vše se děje za jediným účelem- znovu obnovit energetickou rovnováhu v těle. Podstatou léčebného efektu je harmonizace proudění energie v těle.
Stimulaci bodů můžeme provádět různými technikami- zaváděním speciálních velmi tenkých jehel do aktivního bodu v kůži na určitou dobu, tlakem, elektrickým proudem, světlem, magnetickým polem, chladem nebo teplem. Další metodou je přikládání baněk, které kombinují akupresurní účinek s uvolněním svalového tonu- vypouštění bolesti. Základem pro výběr akupunkturní techniky je individuální onemocnění pacienta, jeho konstituce a také jeho přání (strach z jehel). Některá onemocnění vyžadují jiný přístup než jiná, proto může být léčení kombinací několika akupunkturních technik a to vždy tak, aby bylo dosaženo co nejlepšího léčebného efektu.
Zvláštní postavení v akupunktuře má aurikuloterapie- ušní akupunktura. Při aurikuloterapii hledáme na ušním boltci bolestivá místa, jelikož ucho je reflexně spojeno s celým tělem a jestliže je někde problém, pak se tento problém projeví na uchu právě jako bolestivé místo. Za normálních okolností- tedy ve zdraví- jsou tyto body nezjistitelné. Tyto místa dále mechanicky nebo elektricky stimulujeme. Tato stimulace vede k rychlému a efektivnímu zahájení opravných a léčebných procesů. Tato technika je zcela bezpečná, protože stimulací nebolestivých míst na uchu nemůže dojít k narušení rovnováhy ve zdravém orgánu, a proto se není třeba obávat, že by terapeut zasáhl nesprávné místo.
Právě podráždění určitého bodu je u léčby velmi důležité. Někteří terapeuti třeba při léčbě trvající 45 minut každou čtvrthodinu s jehličkami v těle otáčejí, aby je pacienti znovu pocítili a „uvědomili“ si je. Po léčbě mohou klienti pociťovat zvláštní pocit lehkosti, který podle Číňanů znamená, že energii v těle se podařilo rozproudit.
Problémem pak následně může být tzv. stagnace, kdy se po určitém čase po terapii naopak cirkulace zpomalí nebo zastaví – na vině může být špatná strava, nedostatek pohybu nebo užívání klasických léků. Účinek terapie tak může vydržet třeba týden a poté dojde znovu k obnově problému – a k tomu, že akupunkturu je třeba znovu opakovat. Účinky léčení lze podpořit také cvičením indické jógy, prána jámy nebo čínského tai-či, které podle svých teoretických systémů rovněž pracují s tělesnými energiemi.
RIZIKO:
Akupunktura a její alternativy je relativně bezpečná léčba s minimálními riziky (modřiny, bolestivost vpichu, malé krvácení, atd.), pokud je prováděna vyškoleným odborníkem. Existuje ale několik důvodů, kdy není k léčbě akupunktura vhodná. Tyto důvody jsou: poruchy krvácení, užívání léků, které snižují srážení krve (léky na ředění krve), kožní infekce v oblasti místa vpichu jehly, systémové infekce.
Akupunktura je také omezena v těhotenství. Proto vždy informujte terapeuta o všech onemocněních, které máte, o všech lécích které berete a také o všech změnách vašeho zdravotního stavu, které nemusí být pokládány za nemoc.
ZDROJ: web sakuracare.cz/cz/textpages/read/240/Akupunktura, http://vtm.e15.cz/cinska-akupunktura-zajimavosti-z-praxe
Také milujete banány? Potom se vám už určitě stalo, že jste si dali přezrálý banán, který na sobě již měl tmavé skvrny. Co to pro nás znamená a jaký…
víceMyslíte si, že domácí mazlíček v domácnosti vede ke zvýšenému riziku vzniku alergií a že jedině přehnanou čistotou docílíte vyšší imunity? Opak je…
víceZánět, na kůži silně svědivá ložiska s šupinkami nebo s puchýřky naplněnými tekutinou, změna barvy a struktury postižené kůže. To jsou viditelné…
víceMnohé vědecké studie sice potvrdily, že kokosový olej obsahuje nasycené mastné kyseliny, tedy látky, které obecně ve velké míře zdraví škodí. Jenže…
víceMochyně peruánská (Physalis peruviana) má mnoho jmen, od peruánské třešně až po třešně inků či zlaté bobule (anglicky goldberry). Hlavním znakem jsou…
víceMigréna má mnoho podob – rozpínavá a úporná tupá bolest celé hlavy a pocit, jako by měla každou chvíli prasknout, nebo vystřelující a ostrá bolest…
víceUrčitě jste již slyšeli o mnoha zdravotních přínosech zázvoru při léčbě různých onemocnění a zdravotních problémů.
víceSprávné zásady stravování na cestách se označují jako tzv. „opatření cestovní medicíny“. Během poznávání života, lidí a přírody v různých zemích…
víceChůze patří mezi nejdůležitější a velmi prospěšné pohybové aktivity pro zdraví člověka. Denně nohy namáháme, ať už jdeme do práce, školy, nebo jen na…
víceZimní sport, který prožívá obrození. Navíc se stejně jako jízda na kole nezapomíná. Při bruslení na ledě můžete hubnout, zpevnit si svaly či zlepšit…
víceRevmatoidní artritida je celkové zánětlivé onemocnění pojivových tkání, nejčastěji se symetrickým postižením kloubů. Příčina onemocnění v podstatě…
víceTetování. Ozdoba, která provází lidstvo od počátků jeho existence a která se v posledních několika desetiletích opět dostává do popředí zájmu. Přesto…
víceStrach a bolest k životu patří a v rozumné míře se s nimi dokážeme vyrovnat. Pokud však jejich intenzita nebo délka trvání přeroste určitou hranici,…
víceChrání nás před závažnými nemocemi. Naplňuje novou energií, a tím prospívá i naší duši. To, že potřebujeme vitamíny, minerály a stopové prvky v…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz