Jde nám o nejčastější příznaky nejběžnějších zhoubných onemocnění. Určitý problém je v tom, že neexistuje příznak, který by byl pro nádorové onemocnění typický. Nádory se v drtivé většině projevují příznaky mnoha jiných (často banálních) nemocí. Pozor si tedy musíme dávat na dobu jejich trvání a na současný výskyt dvou a více těchto příznaků.
Příznaky nádorů můžeme rozlišit na celkové a místní. Místní souvisí spíše s lokálním postižením nějaké tkáně nádorovým procesem, celkové příznaky jsou spojené s generalizací nádorového procesu a s tvorbou metastáz. Uceleněji a v kontextu je ostatně celá problematika popsána v obsáhlejším textu o rakovině zde.
Nechtěný úbytek na váze je poměrně nebezpečný příznak, který se samozřejmě může vyskytovat i u řady nenádorových stavů. Vyšetřen by zcela jistě měl být pacient, který za cca 6 měsíců ztratil cca 10 % své původní váhy. Ztráta váhy je obvykle důsledkem pozdního generalizovaného nádorového procesu. Nádor spotřebovává živiny, ale zásadní problém je v celkové zánětlivé reakci organismu na přítomnost nádoru. Vytváří se obrovské množství zánětlivých působků, které v organismu vedou ke katabolismu (odbourávání). Člověk chřadne, trpí nechutenstvím, ztrácí na váze, a tento úbytek nelze zvrátit sebelepší výživou. Dodejme, že kromě tukových zásob dochází k výraznému úbytku svalové hmoty jednotlivce.
Toto je opět velmi varovný příznak, který v případě nádorového stavu souvisí s generalizovanou zánětlivou odpovědí našeho organismu. Obranné sloučeniny produkované ve velkém mohou způsobit opakovaně vyšší teplotu (spíše mezi 37‑37.9 °C než klasickou horečku) a noční pocení. U mladších lidí doprovází tento příznak krevní nádorová onemocnění, jako jsou leukémie a lymfomy. Tyto krevní choroby jsou obvykle diagnostikovány právě v generalizovaném stadiu, přesto jsou však mnohdy i v této fázi dobře léčitelné.
Nebolestivé zduření podkožních lymfatických uzlin je příznak, který je nutné vyšetřit. Přítomen může být v podstatě u jakéhokoliv nádoru, který metastazuje do uzlin, velmi časté je zvětšení uzlin u krevních nádorů.
Pocit únavy je u nádorových onemocnění často přítomen. Je to bohužel tak subjektivní a nespecifický příznak, že není příliš použitelný. Varovný může být, pokud se vyskytuje současně s jinými příznaky.
Vyšetřen by měl být pacient s chronickým kašlem, to jest s kašlem trvajícím déle než 3 týdny. Součástí vyšetření by měl v takovém případě být rentgen plic (ideálně předozadní a bočný). Je-li člověk kuřák, je chronický kašel varovný. (Problém je v tom, že kašel tak nějak patří k chronické kuřácké bronchitidě. Zajímá nás spíše výraznější zhoršení či změna charakteru kašle). S déletrvajícím chrapotem (2‑3 týdny) je to obdobné. Kromě snímku plic by měl být pacient alespoň krátce vyšetřen lékařem ORL.
U dětí či mladých lidí se bude nejspíše jednat o virovou hepatitidu, žloutenka spojená s bolestí v pravém podžebří je zase většinou spojena se žlučníkovými kameny. Vznikne-li však žloutenka u staršího člověka, která je nebolestivá (tj. bez bolestí v pravém podžebří), je to špatný a smutný příznak. Příčinou je často nádor, který svým růstem utlačil žlučovod. A protože skoro všechny nádory v této lokalizaci jsou smrtelně nebezpečné, nebývá prognóza dobrá.
Nedostatek červených krvinek může doprovázet prakticky jakýkoliv nádor. Naše tělo se brání nádoru i tím, že před ním schovává železo (to mají nádory rády, protože ho potřebují pro svůj růst). Železo je ovšem potřeba i pro vývoj červených krvinek. Některé nádory mohou způsobit chudokrevnost tím, že způsobují postupné krvácení – typické je to pro rakovinu tlustého střeva a může být přítomno i u rakoviny ledvin.
Nález krvácení nejasné příčiny by měl být spojen s detailnějším vyšetřením. Mluvíme nyní zejména o nálezu krve ve stolici, krve v moči, vykašlané krve, gynekologického krvácení apod.
Tyto příznaky se mohou objevit u nádorů mozku. Mozkové nádory jsou sice v drtivé většině nezhoubné, zahubit nemocného však mohou pouze svým růstem kvůli útlaku mozkové tkáně. Z toho důvodu je nutné je sledovat a v případě nutnosti řešit – postupuje se zde individuálně. Platí, že člověk s trvajícími bolestmi hlavy by měl teoreticky být vyšetřen neurologem, při obrovském počtu lidí trpících bolestmi hlavy z jiných příčin (stres, krční páteř, migréna a mnoho dalších) mi to však nepřijde jako velmi realistické. Epileptický záchvat je už něco jiného a každý nově zachycený záchvat by měl být zhodnocen neurologem a eventuálně vyšetřen pomocí CT či magnetické rezonance mozku.
Tento příznak je mj. typický pro rakovinu prsu. Budiž uklidněním, že většinou se jedná o nenádorové ložisko, rozhodně však není vhodné nález nejasného ložiska podcenit. Léčba rakoviny prsu je v dnešní době na velmi dobré úrovni, přece jen však platí, že čím dříve je nemoc odhalena, tím úspěšněji se léčí.
Toto je typické pro některé formy rakoviny tlustého střeva.
Objevení se nových či změny starých znamének mohou být spojeny s relativně častým a velice nebezpečným kožním nádorem, melanomem. Varovné jsou nepravidelnosti tvaru, rychlý růst, černá barva, krvácení ze znaménka apod. Vyšetření kožním lékařem je v takovém případě dobrým nápadem.
Jde o zlomeniny vzniklé při neadekvátně malé zátěži kostí. Nejčastěji jsou z nádorových nemocí způsobené kostními metastázami jiných nádorů, vzácněji pak primární rakovinou kostí.
(Obecně lze doplnit, že rakovina jako taková většinou nebolí. Bolesti se nicméně někdy vyskytovat mohou, například při prorůstání nádorových hmot do nervových pletení. Nepříjemné bolesti se mohou vyskytovat při napadení páteře a místních nervů. Typické je to pro kostní metastázy řady nádorů.)
Zdroj:
web stefajir.cz
Také milujete banány? Potom se vám už určitě stalo, že jste si dali přezrálý banán, který na sobě již měl tmavé skvrny. Co to pro nás znamená a jaký…
víceMyslíte si, že domácí mazlíček v domácnosti vede ke zvýšenému riziku vzniku alergií a že jedině přehnanou čistotou docílíte vyšší imunity? Opak je…
víceZánět, na kůži silně svědivá ložiska s šupinkami nebo s puchýřky naplněnými tekutinou, změna barvy a struktury postižené kůže. To jsou viditelné…
víceMnohé vědecké studie sice potvrdily, že kokosový olej obsahuje nasycené mastné kyseliny, tedy látky, které obecně ve velké míře zdraví škodí. Jenže…
víceMochyně peruánská (Physalis peruviana) má mnoho jmen, od peruánské třešně až po třešně inků či zlaté bobule (anglicky goldberry). Hlavním znakem jsou…
víceMigréna má mnoho podob – rozpínavá a úporná tupá bolest celé hlavy a pocit, jako by měla každou chvíli prasknout, nebo vystřelující a ostrá bolest…
víceUrčitě jste již slyšeli o mnoha zdravotních přínosech zázvoru při léčbě různých onemocnění a zdravotních problémů.
víceSprávné zásady stravování na cestách se označují jako tzv. „opatření cestovní medicíny“. Během poznávání života, lidí a přírody v různých zemích…
víceChůze patří mezi nejdůležitější a velmi prospěšné pohybové aktivity pro zdraví člověka. Denně nohy namáháme, ať už jdeme do práce, školy, nebo jen na…
víceZimní sport, který prožívá obrození. Navíc se stejně jako jízda na kole nezapomíná. Při bruslení na ledě můžete hubnout, zpevnit si svaly či zlepšit…
víceRevmatoidní artritida je celkové zánětlivé onemocnění pojivových tkání, nejčastěji se symetrickým postižením kloubů. Příčina onemocnění v podstatě…
víceTetování. Ozdoba, která provází lidstvo od počátků jeho existence a která se v posledních několika desetiletích opět dostává do popředí zájmu. Přesto…
víceStrach a bolest k životu patří a v rozumné míře se s nimi dokážeme vyrovnat. Pokud však jejich intenzita nebo délka trvání přeroste určitou hranici,…
víceChrání nás před závažnými nemocemi. Naplňuje novou energií, a tím prospívá i naší duši. To, že potřebujeme vitamíny, minerály a stopové prvky v…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz