REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Infekční nemoci a imunita

Lymeská borelióza

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Léky

Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.

Homeopatika

Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.

Doplňky stravy

Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.

S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.

Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…

V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.

 

Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha

 


Doplňky stravy připravujeme

Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět


Lymská borelióza je závažné infekční onemocnění, u něhož existuje riziko rozvoje systémových chorob, autoimunitních reakcí a postinfekčního postižení. Je vyvolaná bakterií podobnou spirochetě, která způsobuje syfilis. Borelióza je nemoc přenášená především klíšťaty, proto nejlepší prevencí je nepřijít s nimi vůbec do styku. (Blíže viz záložka Prevence). Přenos bodavým hmyzem momentálně není prokázaný, ale lepší je takovému poštípání také předcházet.

Borrelie může také přímo krví z matky napadnout ještě nenarozené děťátko. Borrelie nepoškozuje ještě nenarozené dítě jako třeba virus zarděnek, a účinná antibiotika zneškodní případnou borrelii v těle matky i plodu.

Dělí se do tří stadií:

  • lokálního, pouze v kůži,
  • časného, kdy se bakterie začínají šířit tělem,
  • a chronického, kdy dochází k napadení orgánů včetně mozku, spirochety jsou v těle „zabydlené“ a léčba už je dosti obtížná.

Proces může probíhat po léta skrytě. Je velmi důležité, aby veřejnost byla dostatečně informovaná o všech rizicích této nemoci a o současných možnostech její léčby, aby se každý mohl účastnit rozhodovacího procesu o způsobu své léčby a hodnocení jejího průběhu.

Příznaky boreliózy se velice liší v závislosti na tom, jestli jde o čerstvou nákazu – pokud jste si právě teď nebo relativně nedávno odstranili klíště, čtěte dál, jinak můžete přejít přímo na bod „Příznaky chronické borelie“.

Klíšťata se vyskytují nejen v lese (převážně v listnatém), ale především na jeho okraji, podél cest, na rozhraní pole a cesty, v příměstských parcích, kam je přinesou veverky a ptáci, atd. Na městských trávnících klíšťata „nachytají“ venčení domácí mazlíčci, dřív než se stačí přisát na člověka. Klíšťata ve vlhkých dnech šplhají po vegetaci až do výšky 1 metru nad zemí a číhají na svou kořist na konečcích trávy či keřů. V suchu se schovávají do povrchových vrstev půdy nebo spadaného listí. Aktivní bývají od časného jara až do zámrazu v říjnu či listopadu. Klíšťata se zakousnou do kůže a nasají krev. Zpočátku jsou jen pár milimetrů velká. Nasátou krví dosáhnou maximální velikosti zhruba jeden centimetr a pak sama od sebe odpadnou.

Při každé vycházce, při které hrozí riziko nakažení, byste tedy měli mít uzavřenou obuv, dlouhé kalhoty, nesedat si a nelehat do trávy. Dekou nic nevylepšíte, protože si v ní klíště můžete přinést až domů. Po návratu se vždy důkladně prohlédněte a oblečení je nejlépe dát do sušičky nebo vyprat na vyšší teplotu.

Nemoci přenášené klíštětem

  • Lymeská borelióza – spirochetové onemocnění, které se zpočátku projevuje červenou skvrnou, která se šíří. Je to onemocnění postihující více systémů, především kůži, nervovou soustavu (mozek, mozkové blány), klouby a srdce. Původcem je bakterie Borrelia burgdorferi, v přírodě se vyskytující u malých savců a lesní zvěře. Přenašečem na člověka je klíště. K nákaze dojde většinou přisátím infikovaného klíštěte, nebo vškrabáním jeho výkalů či kousků jeho rozdrceného těla.
  • Klíšťová encefalitida – infekční onemocnění virového původu postihující zejména mozek a mozkové blány; může zanechat i trvalé následky, jako chronické bolesti hlavy, poruchy spánku a koncentrace, obrnu horních končetin, sníženou výkonnost, deprese. (Viz též samostatné téma v kapitole Infekce – zde.)

Rizikové faktory lymeské boreliózy:

  • pobyt v přírodě (v zalesněných travnatých terénech) v letních měsících, hlavně v klíšťaty zamořených oblastech,
  • nedodržení ochrany před klíšťaty v přírodě, tj. nepoužití vhodného ochranného oděvu – dlouhé kalhoty, plné vysoké boty – a nepoužití repelentu,
  • nepovšimnutí si klíštěte po návratu z přírody,
  • jeho pozdní nebo nešetrné odstranění.

Období rizika je určeno sezónností aktivity klíšťat, která podle místních podmínek začíná v 2. polovině března a končí v 1. polovině listopadu. Vrchol aktivity je obvykle od května do července. Aktivita je ovlivňována průběhem povětrnostních změn.

Pokud se infikované klíště zakousne, možnost nákazy člověka stoupá s dobou, po kterou byl tento parazit přisátý, a tak je nutné ho co nejdříve odstranit.

Nakažení boreliózou:

I. stadium: Po přisátí klíštěte se borrelie dostanou do kůže a způsobí v ní zánět – zarudnutí, které se postupně v průběhu několika dnů zvětšuje (větší než tři centimetry), v prostředku bývá světlejší. Může svědit, ale zvlášť nebolí – stejně jako kosmetický defekt ho mnohdy najdete náhodou – erythema migrans (EM). Nebo vám oteče a zarudne jedno ucho, opět nebolestivě – borreliový lymfocytom (BL).

II. stadium: Pokud borrelie přežije, uhnízdí se, a v postiženém orgánu způsobí vleklý zánět, který může trvat i několik měsíců. Objevuje se do 1–3 týdnů po přisátí klíštětem. Zánětem se tělo snaží infekci zlikvidovat hned při vstupu do těla. Většinou se mu to podaří. Když ne:

  • mohou vás začít bolet velké klouby (lokty, kolena, kyčle, ramena) – jsou oteklé, zarudlé. Bolí dosti intenzivně – jde o zánět kloubů, který trvá 1–2 týdny i podstatně déle. Vyzkoušené léky moc nepomáhají, přinesou jen chvilkovou úlevu. Mohou se přidružit bolesti svalů hlavně tam, kde se upínají na kost (jako bolest s tenisovým loktem),
  • nebo vás začne bolet hlava, vystoupí teplota, začnete zvracet,
  • může se stát, že přestanete hýbat svaly v obličeji, přestanete cítit chuť na jazyku, budete rozmazaně vidět nebo špatně slyšet – prostě ochrnete v obličeji,
  • mohou se objevit i výrazné bolesti různě po těle – zánět mozku a míchy,
  • Garinův-Bujadouxův-Bannwarthův (nebo jen Bannwarthův) syndrom – GBB.

III. stadium: mění se vzhled kůže na rukou od zápěstí k prstům, nebo na nohou, od kotníku k prstům. Kůže ztrácí postupně pružnost a ztenčuje se, je podobná cigaretovému papíru – atrofizující akrodermatitida (ACA). Je nebolestivá, a trvá dlouho – několik týdnů až měsíců.

  • Podobně jako ve druhém stadiu mohou být postiženy klouby – zánět, který trvá více měsíců.
  • Na tuto bakterii můžeme, kdykoli v našem těle je, působit účinnými antibiotiky.

Borelie se na rozdíl od běžných bakterií množí velice pomalu, proto mívá choroba často pozvolný a zprvu nenápadný průběh.

V případě, že jste se nakazili před méně než dvěma měsíci, nemají význam ani krevní testy, které měří hladinu protilátek proti boreliím v krvi. Protilátky se totiž tvoří s určitým zpožděním po nakažení. V této chvíli je infekce ještě poměrně snadno léčitelná vhodnými antibiotiky. I když skvrna nevypadá typicky, nebo prostě váháte, zda se jedná o boreliózu (zvlášť pokud si nepamatujete na klíště), zvažte důkladně, co podniknete dál.

Pokud si skvrny nebudete všímat, začas sama zmizí. Borelie se mezitím mohou rozšířit krevním oběhem nebo lymfou, případně podél nervových vláken dál do těla. K velké smůle asi poloviny nakažených se u nich tento varovný příznak vůbec neobjeví, infekce se šíří od počátku skrytě.

Při chronické borelióze se tělo nedokáže bránit běžným nákazám, aktivují se herpetické viry, nabalují se další chronická onemocnění. Mohou se rozjet autoimunitní choroby, zejména u lidí s dědičnými dispozicemi (HLA B-27). Trvalým postižením nervů vznikají bolestivé neuropatie, chronický zánět mozku nakonec vede k nefunkční krátkodobé paměti, poruchám soustředění, orientace v prostoru. Příznaky mohou být podobné (zaměnitelné) s roztroušenou sklerózou. Borelióza se také pokládá za jednoho z možných vyvolávajících činitelů této autoimunitní nemoci.

Málokdo by spojoval podivnou skvrnu na kůži dávno před lety s nynějšími bolestmi hlavy, únavou, výpadky paměti nebo častými chřipkami a bolestmi kloubů. Chronické potíže s močovým měchýřem, dráždivé střevo, srdeční arytmie – to mohou být rozmanité příznaky stárnutí. Anebo chronické infekce… Borelie nad vámi stále ještě nemusejí vyhrát – v této fázi nemoci je lze dlouhodobou léčbou přinejmenším potlačit a přinést úlevu od symptomů, a to nikoliv léky proti bolesti a na uklidnění, ale léčbou infekce.

Komplikace lymeské boreliózy:

  • Nebyla-li léčena včas, může přejít do stadií s rozvinutím dlouhodobých následků. Mezi nejčastější patří chronický zánět kolenního kloubu, poruchy periferních nervů a lícního nervu.
  • Dochází k poruchám rytmu srdeční činnosti a následkům z postižení centrálního nervového systému, projevujícím se zejména poruchami paměti, nebo až jejími výpadky, zmenšením schopnosti koncentrace a udržení pozornosti, změnami nálad a také změnami spánku.

 

Pokračujte čtením článku v sekci příznaky

Příznaky po kousnutí klíštětem (časné nákazy):

  • přisáté klíště,
  • kolem vpichu někdy zarudnutí,
  • velké zarudnutí kolem vpichu,
  • otok v okolí vpichu.

Klíště, které se přichytilo a začalo sát, vyvolá vždy nevelké zarudnutí pokožky (až 5 cm) v místě přichycení, které může přetrvávat 2–3 dny, ale nezvětšuje se; nejde o boreliový erythem.

V době 3 týdnů od přisátí (štípnutí) klíštěte (hmyzu) – při zjištění zvětšující se zarudlé skvrny na kůži (která často ve svém středu zbledne), zvýšené teplotě, únavě či chřipkových příznacích, navštivte neprodleně lékaře a informujte ho o napadení klíštětem. Po dobu 3 týdnů se vyvarujte zvýšené tělesné námahy, stresu, ani se nevystavujte silnějšímu slunečnímu záření.

Příznaky lymeské boreliózy:

První stadium onemocnění: Potíže se objeví za několik dní až měsíců po přisátí klíštěte…

  • erythema migrans – pomalu se šířící červená skvrna, která se objeví v místě přisátí klíštěte, může se přemístit i na jiná místa. Skvrna se kruhově zvětšuje a mívá ohraničený lem s výbledem uprostřed; je obvykle větší než 5 cm. Objevuje asi u 80 % pacientů,
  • vícečetné menší kožní léze,
  • příznaky připomínající chřipku: horečka, třesavka, bolesti ve svalech, kloubech, únava…
  • modročervený uzlík 1–5 cm velký na kůži ušního lalůčku, nosu, na prsní bradavce nebo na šourku po přisátí klíštěte, který může být provázen zduřením příslušných mízních uzlin – bývá u dětí, méně často u dospělých,
  • zvýšené jaterní testy,
  • zvětšená slezina,
  • zánět spojivek,
  • kopřivka,
  • otok kolem očí či varlat,
  • zarudlá kůže v místě vpichu (bělavý střed) – nebolí, může svědit,
  • oteče jedno ucho a zarudne – nebolí,
  • únava,
  • bolest kloubu a svalů,
  • bolest v krku,
  • teploty.

Otoky kloubů – zánět – trvá 7–14 dní i déle, běžné léky moc nepomáhají.

Druhé stadium onemocnění: Objevuje se asi u 15 % nemocných několik týdnů až měsíců po přisátí klíštěte…

Nervové příznaky:

  • bolesti hlavy,
  • ztuhlost šíje,
  • poruchy citlivosti a hybnosti,
  • obrny – a to zejména lícního nervu, bolesti v zádech i v končetinách.

Srdeční obtíže:

  • dusnost,
  • bolesti hrudníku,
  • kašel,
  • bušení srdce, nepravidelný srdeční rytmus.

Příznaky při ROZŠÍŘENÉ NÁKAZE boreliózou:

Za několik týdnů možná pocítíte celkové příznaky nemoci, které mohou vypadat jako běžná viróza. Odlišíte je především tak, že nedostanete rýmu ani kašel. Stále ještě máte při vhodné antibakteriální léčbě dobrou šanci na uzdravení, borelióza zatím nenapadla váš imunitní systém. Také tato zdánlivá viróza může sama odeznít a dlouhý čas se budete cítit celkem zdrávi. Jenom u části nakažených se v této fázi nemoc rozvine v plné síle:

  • zánět kloubů, nervů nebo svalů,
  • bušení srdce,
  • pálení a mravenčení kůže či jiné neurologické potíže,
  • zvýšená teplota až horečka,
  • velká únava,
  • mohou se objevit další skvrny různě po těle.

V této době rozšířené infekce je vhodná doba na krevní či jiné testy (viz dále). Ne vždy napadají borelie klouby. Dokáží se šířit v těle do těch nejskrytějších míst díky svému vývrutkovému tvaru a schopnosti vlastního pohybu. Líbí se jim zejména v kloubní výstelce, ve stěnách cév či v obalech nervů. Typickými projevy boreliové infekce v kůži jsou migrující erytém, boreliový lymfocytom a acrodermatitis chronica atrophicans (AGA).

Příznaky napadení periferních nervů jsou zejména:

  • pálení kůže, píchání, mravenčení, trnutí,
  • pocit necitlivosti, nebo naopak stěhovavé bolesti různě po těle,
  • obrna lícního nervu.

Napadení autonomního nervového systému se projeví:

  • bušením srdce, nepravidelným srdečním rytmem,
  • pocením v horní části těla,
  • problémy se střevy anebo močovým měchýřem, které bývají zaměněny s onemocněním střev nebo zánětem močového měchýře. Jedná se však o postižení nervů v této oblasti, nikoliv o zánět sliznic.

Dostanou-li se borelie do CNS…

… mohou vyvolat zánět mozku nebo mozkových blan. Tento zánět může být akutní:

  • s vysokou horečkou,
  • silnou bolestí hlavy,
  • strnutím šíje a obrnami,

… ale daleko častěji mívá chronický průběh:

  • se závratěmi, bolestmi hlavy,
  • pocity tuhnutí šíje,
  • trnutím končetin a páteře,
  • zánět optického nervu – může navodit podezření na roztroušenou sklerózu.

Podezření na zánět mozku nebo mozkových blan je jedním ze dvou případů, kdy je indikováno vyšetření mozkomíšního moku (lumbální punkce). Druhým je právě podezření na RS. V tuto chvíli už jsou borelie rozšířené v těle, imunitní systém ani případná předchozí léčba si s infekcí nedokázala poradit. Při správné a dostatečně dlouhé léčbě je ještě možné nemoc dostat pod kontrolu. Pokud se to nestane, pak se může třeba až po dlouhých letech projevit nezvratné poškození mozku, kloubů, nervů, imunitního systému…

Příznaky CHRONICKÉ INFEKCE boreliózou – nejtěžší stádium nemoci:

Třetí stádium onemocnění: se rozvine u části nemocných po měsících až letech od přisání klíštěte. Trvalým postižením nervů vznikají bolestivé neuropatie, chronický zánět mozku nakonec vede k nefunkční krátkodobé paměti, poruchám soustředění, orientace v prostoru. Příznaky mohou být podobné (zaměnitelné) s roztroušenou sklerózou. Borelióza se také pokládá za jednoho z možných vyvolávajících činitelů této autoimunitní nemoci.

Kromě kožních změn nejsou žádné příznaky nemoci typické jen pro boreliózu, takže se snadno dá zaměnit za jiné onemocnění.

Velká část nemocných chronickou boreliózou trpí:

  • bolestmi kloubů, často stěhovavými,
  • bolestmi svalů,
  • zvýšenou únavou,
  • bušením srdce,
  • kolísáním tlaku,
  • závratěmi,
  • potížemi s pamětí,
  • úzkostí a/nebo depresemi,
  • pálením kůže,
  • atrofií kůže,
  • zarudnutím kůže nad kloubem,
  • ztenčením kůže – změna vzhledu pokožky na rukou a nohou od zápěstí k prstům,
  • ochrnutím,
  • brněním v končetinách,
  • ztuhlou šíjí, bolestí hlavy, tlakem v hlavě,
  • poruchami hybnosti,
  • problémy s páteří,
  • poruchami zraku, záněty, rozmazaným viděním, zákalky ve sklivci,
  • zvýšenou, nebo naopak sníženou tělesnou teplotou (nad 37 °C nebo pod 36 °C),
  • špatnou funkcí štítné žlázy,
  • příznaky napodobujícími roztroušenou sklerózu,
  • záněty mozku a míchy,
  • záněty kloubů – postiženy jsou především velké klouby (kolenní), mohou být však postiženy i klouby malé, u 10 % nemocných může dojít k erozím chrupavek a kostí,
  • bolestí hlavy,
  • zvracením,
  • přestanete hýbat svaly v obličeji,
  • přestanete cítit chuť na jazyku,
  • špatně vidíte a slyšíte,
  • svalovými slabostmi,
  • bolestmi zad,
  • silnými bolestmi celého těla – záněty mozku a míchy,
  • pocity mravenčení,
  • zvýšenou teplotou,
  • zvětšenými uzlinami,
  • záškuby ve svalech,
  • bušením srdce,
  • světloplachostí,
  • povislým koutkem úst,
  • pocity na zvracení,
  • padáním víček,
  • krk může být bolestivé ztuhlý, se zvětšenými uzlinami, při pohybu praská v týle,
  • v uších píská,
  • hlava se točí a v zorném poli vidíte „mušky“,
  • páteř a klouby bolí, takže můžete mít také diagnózu revmatoidní artritidy,
  • ranními ztuhlostmi, s bolestivými otoky a výrůstky na kloubech.

Málokdo spojuje podivnou skvrnu na kůži dávno před lety s nynějšími…

  • bolestmi hlavy,
  • únavou,
  • výpadky paměti,
  • častými chřipkami a bolestmi kloubů,
  • chronickými potížemi s močovým měchýřem,
  • dráždivým střevem,
  • srdeční arytmií – mohou to být rozmanité příznaky stárnutí, anebo chronické infekce…

Borelióza se nešíří z člověka na člověka (kromě z matky na dítě), takže se k ní staví zdravotnictví daleko laxněji než k jiným, snadněji nakažlivým chorobám s rychlým či smrtelným průběhem. Borelióza nezabíjí – ona jen ničí život.

 

Pokračujte čtením článku v sekci upozornění

Upozorňujeme, že obsah těchto stránek má informativní charakter
a
 není náhradou za návštěvu lékaře!

Pozor! Při antibiotické léčbě buďte opatrní při užívání jakýchkoliv bylinných nebo jiných přípravků, které mohou ovlivnit činnost jater, a tím i účinnost léků. Např. třezalka tečkovaná může snížit účinky léků metabolizovaných v játrech. Grepová šťáva naopak může zvýšit účinnost některých léků až šestinásobné. Většina "přírodních léčiv", jinými slovy doplňků stravy, nebyla z tohoto hlediska nikdy zkoumána. Interakce mezi antibiotiky a dalšími léky které užíváte (např. statiny) jsou dostatečně prozkoumány. Hlídat by je měl váš praktický lékař. Pokud to nedělá, je to na vás.

Vždy je nutné, abyste léky vybírali s ohledem na věk, hmotnost a celkový zdravotní stav nemocného…

  • Vycházet je třeba z jeho ostatních nemocí, které měl už dříve, a léků, které na ně užívá – možné jejich interakce.
  • Vždy dodržujte dávkování doporučené zdravotníky nebo výrobci – nepřekračujte je. Tablety užívejte s jídlem nebo po něm, podle doporučení.
  • Nekombinujte různé léky ani s doplňky stravy, a pokud by k tomu mělo dojít, konzultujte to raději s lékárníky.
  • Nekombinujte více léků s obsahem paracetamolu (jako např. Coldrex a Paralen), ani při jejich užívání nepijte alkohol – může dojít k poškození jater.

Pozorně si přečtěte příbalový leták léku, než ho začnete užívat.

  • Zvláštní pozornost věnujte nemocným – poraďte se s lékařem/lékárníkem…
    1. v těhotenství a období kojení,
    2. u malých dětí a kojenců,
    3. u dlouhodobě nemocných lidí s oslabeným organismem.

Pokud problémy neustupují při samoléčbě ani po 4-5 dnech, anebo dochází ke zhoršení stavu či komplikacím, navštivte lékaře.

  • Vždy dodržujte režimová opatření – klid, pití, vitamíny apod.
  • Vždy dbejte i na dobu nutné rekonvalescence po odeznění nemoci.
  • Doporučujeme dobu rekonvalescence minimálně stejně dlouhou, nejlépe dvojnásobnouoproti době trvání akutního onemocnění. K době rekonvalescence přistupujte stejně zodpovědně jako k vlastnímu akutnímu onemocnění. Každá nemoc vyžaduje svůj čas a trpělivost. Pokud to pochopíme, budeme v naší péči o nemocné úspěšní.

Projektem zmiňované i další vhodné volně prodejné léky si můžete vybrat podle potřeby v subkapitole „Léky“, kam je postupně vkládáme s jejich přesným názvem, složením, velikostí balení, příbalovou informací ke správnému užívání a dalšími informacemi.

Srdečně cévní onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka a rakovina patří u nás mezi nejčastější příčiny úmrtí. Proto nadváha a obezita, přecházení „banálních“ nemocí a „nezájem“ o své zdraví představují potenciálně závažný zdravotní problém, který byste měli – ve spolupráci s lékaři – aktivně řešit.

Samotný výběr vhodného léku nebývá úplným řešením celého zdravotního problému. Možnosti farmakologické léčby jsou často omezené, nevyřeší onemocnění jako takové a často nepomohou tolik jako zdravý a aktivní způsob života spojený s racionální léčbou.

Svůj zdravotní stav můžete sami výrazně ovlivnit svým aktivním přístupem – změnou chování a životního stylu:

  • aktivnější péčí o své zdraví a tělo – zdravotní stav i vzhled,
  • racionální stravou – 5x denně malé dávky jídla, s čerstvou zeleninou a ovocem,
  • vydatným pitným režimem,
  • nekouřením a omezením konzumace alkoholu,
  • snížením své hmotnosti k normálnímu BMI – upravte si svou váhu,
  • omezte možnosti vzniku rizikových situací a snažte se omezit i působení stresu,
  • dodržováním předepsaných a osvědčených léčebných postupů dohodnutých s lékařem,
  • pravidelnými tělesnými aktivitami – cvičení, procházky – za každého počasí,
  • dodržováním zásad hygieny a pravidelné péče o tělo, přípravy a konzumace stravy,
  • pečujte nejen o své tělo, ale i o svoji mysl – budujte si pozitivní náladu,
  • udělejte si čas na své přátele a na své koníčky.

Při výběru konkrétních přípravků si vždy přečtěte i související nezbytné subkapitoly, zejména „Popis nemoci“, „Léčba a samoléčba“, „Upozornění“ a Prevence“, které jsou nedílnou součástí samoléčby a sebepéče. Bez jejich znalosti se vystavujete riziku možného neúspěchu samoléčby a případně i poškození zdraví.

 

Pokračujte čtením článku v sekci léčba / samoléčba

Zdali dojde k úplnému vyléčení, je individuální, někdo se může vyléčit úplně, u někoho se mohou projevit následky i několik let po infekci. Většinou formou kloubních nebo kožních potíží. A i když už člověk jednou boreliózu prodělal, neznamená to, že se nemůže nakazit opět.

Jak stanovit diagnózu

  • Anamnéza: v minulosti prokázaná lymeská borelióza, přisátí klíštěte, typické projevy na kůži,
  • typické příznaky, které nebyly vysvětleny jiným onemocněním,
  • protilátky proti boreliím v krvi a/nebo v mozkomíšním moku,
  • prudká reakce na užitá antibiotika (Jarisch-Herxheimerova reakce).

Lékař provede vyšetření, odběry, a nasadí antibiotika (doxycyklin, amoxicilin, sumamed, erytromycin, ceftriaxon) – léčba v časném stadiu je účinná, dá se předejít chronickým potížím.

Doba léčby antibiotiky:

  1. stadium (časná infekce) – doba léčby 14 dnů,
  2. stadium (akutní zánět pohybového systému) – doba léčby 21–28 dnů,
  3. stadium (chronická artritida) – doba léčby 28 dnů.

V případě autoimunitní reakce se obvykle podávají kortikosteroidy nebo imunosupresiva. Může být užitečné používat současně podpůrné léky proti bolesti, na psychické potíže aj. – tyto léky nemoc neléčí, ale mohou pomoci ji lépe snášet.

Máte-li prokázanou boreliózu, pak vás může léčit kterýkoliv lékař: všichni lékaři mají oprávnění předepisovat antibiotika. Léčba komplikované, dlouhodobé infekce může být složitá, první nasazené antibiotikum na týden či dva nemusí mít hned pozitivní efekt, trvá to déle.

Jestliže usoudíte vy, nebo váš ošetřující lékař, že potřebujete infuze antibiotik („kapačky“), může být potřebné podstupovat je týdny, než se projeví jejich účinek…

  • hodně nemocných mělo užitek z dlouhodobé léčby více druhy antibiotik současně,
  • příznaky se mohou při účinné léčbě zpočátku zhoršit, brzy (po několika týdnech) byste ale měli zaznamenat alespoň částečný efekt,
  • pokud se příznaky nelepší, je vhodné léčbu změnit; každému nemocnému zabírá jiná léčba, taková, která by pomohla všem, nebyla zatím bohužel nalezena.

Úskalí léčby:

  • borelie jsou pohyblivé spirálovité bakterie, které se snadno dostanou do všech tkání těla i do mozku, dokážou přežít i uvnitř našich vlastních buněk,
  • borelie se v těle dokážou ukrývat na místech, kam imunita ani antibiotika snadno nedosáhnou (v kloubech, v mozku aj.),
  • borelie se velmi pomalu (oproti jiným bakteriím) rozmnožují, takže léky, které ničí bakterie ve fázi množení, jsou proti nim často málo účinné,
  • z výše uvedených důvodů je často zapotřebí delší léčení než u běžných infekcí, jako je angína, mohou to být týdny i měsíce, podobně jako při léčbě tuberkulózy,
  • chronická infekce často naruší imunitu, takže potíže mohou způsobovat i jiné bakterie či viry, které zdravým lidem neublíží – tyto infekce může být potřeba také léčit, a to jinými druhy léků než boreliózu,
  • z důkladné léčby antibiotiky může chronicky nemocný mít velký užitek, ale je třeba myslet i na vedlejší účinky, zejména porušení střevní mikroflóry.

V ČR zatím není lékař či klinika, kde by se boreliózou a dalšími chorobami z klíšťat či hmyzu zabývali. Pokud si to můžete dovolit, řešením může být léčba u specialistů v zahraničí. Léčbu nehradí zdravotní pojišťovny – užívané léky a postupy jsou totiž většinou dostupné i u nás. V Německu existuje sdružení více než 200 lékařů, kteří se touto nemocí dlouhodobě zabývají. Jejich doporučení k diagnostice a léčbě si můžete stáhnout na stránce ke stažení a požádat svého ošetřujícího lékaře, aby si je prostudoval.

Včasné odhalení nákazy lymeskou boreliózou

V případě pozitivních testů vytaženého klíštěte, nebo pokud se vám udělala skvrna (erythema migrans), či máte chřipkovité příznaky počáteční nákazy, byste se měli začít co nejdříve léčit. Krevní testy dříve než 6 týdnů po nakažení budou negativní, i když už borelie v těle máte. Nečekejte a začněte je likvidovat dřív, než se nemoc rozšíří. Při projevech časné nákazy (tj. několik dnů až týdnů po vytažení klíštěte či poštípání hmyzem) je doporučena léčba trvající minimálně 4 týdny, lépe 6–8. Krátkodobé podání antibiotik či nevhodný způsob léčby může vést ke chronickému onemocnění, které by mohlo změnit celý váš život.

Rozšířená infekce několik měsíců od nakažení

Jsou možné kombinační léčby antibiotiky. Léčba musí trvat do vymizení všech příznaků nemoci a ještě 6 týdnů poté.

Jestliže máte rozšířenou boreliovou infekci s významnými příznaky, nakazili jste se před delší dobou, případné jste už absolvovali neúspěšné krátkodobé přeléčení, pak potřebujete léčbu, která pokryje všechny formy rozšířené boreliové infekce: bakterie hluboko v kloubech, v nervové tkáni nebo mozku, bakterie vně i uvnitř vašich buněk. V nepříznivých podmínkách vytváří borelie spící buněčnou formu nazývanou cysta, na kterou nepůsobí běžná antibiotika, ale měl by na ni působit metronidazol a Plaquenil (hydroxychloroquin).

Chronická borelióza – dlouhodobá infekce

V případě, že trpíte chronickou boreliózou s přidruženými koinfekcemi, oslabením imunity a dlouhodobě špatným zdravotním stavem, měli byste absolvovat důkladné lékařské vyšetření a dle jeho výsledků zvolit dlouhodobou léčbu dle vašich možností a potíží. Směrnice léčby amerického Mezinárodního sdružení pro lymeskou boreliózu a přidružené nemoci a evropské Deutsche Borreliose-Gesellschaft (Empfehlungen zur Diagnostik und Therapie der Lyme-Borreliose) a kombinované antibiotické protokoly najdete v dokumentech ke stažení.

Shromážděte svou zdravotní dokumentaci, sepište si vývoj vašich zdravotních problémů a promyslete si další postup. Své potíže a záměry můžete konzultovat s ostatními uživateli v diskusním fóru.

Intravenózní léčba:

A) máte časnou nákazu – akutní neuroboreliózu, tj. zánět mozku nebo mozkových blan,

B) máte postižení mozku způsobené chronickou boreliózou…

… pak můžete vaši léčbu zahájit cefalosporiny, které mají podle některých zdrojů pozitivní vliv na poznávací mozkové funkce, v každém případě však budete potřebovat poté navázat dlouhodobou léčbou dle bodu 4. Doporučená a lépe snášená je tzv. pulsní léčba.

Upozornění: Borelióza je infekční nemoc způsobená bakteriemi, léčí se tedy antibiotiky. Vitamíny, potravinové doplňky a různé postupy tzv. alternativní medicíny mohou v některých případech zlepšit vaši kondici a urychlit uzdravení, nebo napomoci antibiotikům v jejich práci. Jindy jsou zcela neúčinné a povedou nejen ke ztrátě vašich peněz, ale také času, který byste mohli věnovat účinné léčbě. Některé mohou být skutečně nebezpečné.

Standardní léčba boreliózy – dle doporučeného postupu pro praktické lékaře České lékařské společnosti – je podle našich zkušeností zcela nedostatečná. Prozatím se naštěstí jedná pouze o doporučení, kterým se lékař může, ale, má-li k tomu důvody, nemusí řídit. Vynasnažte se mu tedy tyto důvody vysvětlit. Jestliže se vám to nepodaří, jděte jinam. Máte nárok na léčbu lege artis, tedy „dle nejnovějších poznatků lékařské vědy“.

První pomoc a samoléčba:

  • Neotálejte s návštěvou u lékaře při celkových obtížích, při šířícím se zarudnutí v místě kousnutí, při projevech lymeské boreliózy nebo encefalitidy popsaných výše (červený erytém, chřipce podobné příznaky, bolesti hlavy, bolesti kloubů, otoky lymfatických žláz atd.),
  • s léčbou byste měli začít co nejdříve, aby se zabránilo postupu onemocnění do dalších stadií,
  • při postižení kůže v I. stadiu to lékař pozná, když mu sdělíte, že jste měli nedávno na kůži klíště – následuje odběr krve na vyšetření protilátek proti lymeské borelióze, antibiotika a domácí péče. Jedná-li se o lymeskou boreliózu, zarudnutí zmizí do využívání antibiotik. Lékař vás pozve na opakovaný kontrolní odběr krve na vyšetření protilátek v odstupu několika týdnů. Jsou předepsány léky proti bolesti, proti zánětu a otokům,
  • léčba probíhá doma, antibiotika v tabletách jsou přibližně na 3 týdny. Pokud léčba nezabere, nebo přijde pacient, který první stadium nezpozoroval a má už vyvinutou např. neuroboreliózu, pak jsou antibiotika ve větších dávkách – infuzí při hospitalizaci,
  • ve II. a III. stadiu je rozvoj obtíží většinou pomalejší. Úpornost obtíží vás přivede k lékaři. U postižení mozku a míchy jsou obtíže dramatičtější. Máte-li bolesti a horečky, nechte se dopravit do zdravotnického zařízení,
  • při postižení kůže ve III. stadiu záleží na kožním oddělení – odeberou krev na protilátky (v tomto stadiu jsou již bezpečně vytvořené) a zahájí se antibiotická léčba, která může trvat i několik týdnů,
  • při postižení kloubů se lékař bude snažit vyloučit jiné, závažnější onemocnění. Budete podrobně vyzpovídáni, asi bude proveden i rentgen postiženého kloubu a odběr krve na vyšetření revmatismu, případně jiných kloubních nemocí, i na boreliózu. Bude-li výsledek pozitivní a ostatní nálezy negativní, dostanete antibiotika. Obtíže budou ustupovat pomalu – v průběhu 2‑6 měsíců,
  • při zánětu mozku (klíšťové encefalitidě) či míchy zůstanete v nemocnici.

Vyjmutí klíštěte:

Po celý proces se chráníme gumovými rukavicemi.

  1. Klíště zakápneme alkoholovou dezinfekcí, jódem, tee tree oil… (použití mastných prostředků není moc vhodné: mohou zde být totiž jeho exkrementy, které obsahují borelie),
  2. vyčkáme zhruba pět minut,
  3. použijeme pinzetu či speciální kleštičky pro odstraňování klíšťat – zachytíme ho v místě, kde je v těsném kontaktu s kůží – a jemným kývavým a pomalým pohybem se ho snažíme vytáhnout tak, aby se hlavička neutrhla. Při nešetrném odstraňování může klíště zvracet do rány a v jeho zvratkách je masivně obsažena borrelia burgdorferi. Pokud hlavička zůstane v pokožce, nalijte na ni ještě trochu desinfekce. Měla by uschnout a sama odpadnout, není potřeba panikařit. Nanejvýš se místo může zanítit a hlavička pak vyhnisá. Borelie sídlí v trávicím traktu (břiše) klíštěte. Po odstranění těla už z hlavičky nehrozí větší riziko nákazy,
  4. postižené místo opět potřeme dezinfekcí,
  5. klíště zlikvidujeme zakápnutím dezinfekčním roztokem a vhozením do záchodové mísy, nebo spálením na nehořlavé podložce. V žádném případě je nerozmačkáváme mezi prsty, ani nevyhazujeme do koše! Infikovat se totiž můžete nejen od klíštěte, které máte přisáté na vlastním těle: i při odstraňování klíštěte někomu jinému mohou borelie, které z klíštěte vytlačíte při nešetrné manipulaci, proniknout do vašeho těla.

Co můžete udělat dále:

  1. Ujasněte si průběh nemoci a její příznaky,
  2. navštivte svého obvodního lékaře a požádat ho o testy na boreliózu (praktikuje se dvoustupňové testování, je třeba udělat OBA testy současně),
  3. požádejte svého lékaře o adekvátní léčbu boreliózy…
    • odstranění bakterií z těla: antibiotika od lékaře,
  4. zdravá životospráva…
    • pravidelné sportování a otužování,
    • změna stravovacích návyků,
    • racionální strava s dostatkem zeleniny a ovoce,
    • konzumovat dostatek česneku, vitaminy B-komplexu, zelené čaje, včelí pyl – pomáhají regenerovat poškozené tkáně a podporují imunitní systém.

Jdeme-li do listnatého nebo smíšeného lesa, měli bychom preventivně:

  • používat ochranné oblečení – vysoká obuv, světle barevný oděv s dlouhými rukávy a dlouhými nohavicemi z hladké látky; zastrčenými do ponožek, na světlém oděvu lze přítomnost klíšťat snáze odhalit,
  • užívat repelenty – vody, roll-on kuličky či krémy nebo spreje. Předností sprejů oproti dalším druhům repelentů je možnost aplikace jak na pokožku, tak i na oděvy či boty. Při ochraně před klíšťaty je nejefektivnější právě postřik oděvů, především kalhot a obuvi (od kolen níže). Pokud je u přípravku uvedeno dávkování a doba účinku na komáry, je třeba počítat s tím, že pro klíšťata bude účinnost přibližně poloviční,
  • případně než jdete na procházku do lesa, natřete se buďto třezalkovým olejem (ale pozor na opalování, třezalka se nemá ráda se slunečním zářením), nebo si dejte do rozprašovače 3 kapky levandulového oleje (musí být 100% přírodní!) na 2 dcl vody a postříkejte se (ne do očí!). Třezalka i levandule klíšťatům nevoní!
  • V terénu ohroženém výskytem klíšťat nesedat (nelehat) na zem, ani při použití pokrývky jako podložky,
  • po návratu domů se převlékněte, oděv vytřepejte a prohlédněte celé tělo,
  • sprchování ani omytí žínkou nestačí!
  • Obdobnou prohlídku je třeba provést i příští ráno, protože klíště se může pohybovat delší dobu (několik hodin) po těle napadeného, než se přichytí. Obě tyto prohlídky jsou nutné pro včasné zjištění přichyceného klíštěte, dříve než se plně rozvine proces sání krve. Ve slinách klíštěte, které injikuje při sání krve napadenému, jsou mj. obsaženy látky brzdící zánětlivou reakci, takže svědění vyvolané přisátím a upozorňující tak na klíště se dostavuje až po řadě hodin,
  • pohybujte se po cestách a nevstupujte volně do trávy, bylinné vegetace a křoví,
  • při chůzi občas prohlédněte spodní část nohou (nohavice, punčochy) a sejměte eventuálně zachycená klíšťata (proto je výhodná světlá barva oblečení),
  • na klíšťaty ohrožená místa neberte s sebou psy, v případě nutnosti jen na vodítku,
  • při odstraňování klíšťat z těla zvířat musíme dbát stejných pokynů jako při odstraňování klíšťat u lidí,
  • denně kontrolujte kočky/psy, zda nemají klíště,
  • okamžité odstranění přichyceného klíštěte je nezbytné, protože s postupující dobou sání se zvyšuje u klíštěte sekrece slin, přičemž dochází k replikaci viru obsaženého ve slinných žlázách a zvyšuje se dávka infikovaného patogenu.

Doplňky stravy při léčbě boreliózy:

Doplňky stravy, případně léky, které mohou být užitečné během léčby boreliózy, samotné však v žádném případě boreliózu neléčí a na stav boreliózy, infekce, nemají samy o sobě žádný vliv.

Pro podporu střevní mikroflóry při užívání antibiotik:
  • přírodní jogurty a kefíry,
  • laktobacily 2–3x denně 1–2 kapsle s odstupem od antibiotik nejméně 3 hodiny… např. Hylak (produkt metabolismu střevních bakterií),
  • sacharomyces boulardii (Enterol), obzvlášť pokud užíváte clindamycin, ale nikdy současně s antimykotiky, jedná se totiž o „přátelskou“ kvasinku.

K obnovení střevní mikroflóry po léčbě je třeba pokračovat v ošetření střev nejméně měsíc po vysazení antibiotik.

Pro předcházení přemnožení plísní při užívání antibiotik, nebo jejich léčbu

… jako prevence po dobu braní antibiotik:

  • vynechat sladké potraviny,
  • užívat oreganový olej, kaprylovou kyselinu, extrakt z grepových semínek apod.
  • potravinové doplňky pokládané za protiplísňové:
    • v případě potíží dlouhodobě: nystatin nejméně 2x a max. 4x denně 500.000 až 1 mil. IU orálně (k dostání v Německu, na Ukrajině nebo v Rusku bez lékařského předpisu, v ČR na lékařský předpis) + místně dle potřeby,
    • v případě výrazných problémů a pouze když neužíváte olmesartan: fluconazol 200 až 400 mg denně až do úplného vymizení symptomů, a dále udržovací léčba nystatinem, ev. s preventivními postupy uvedenými výše.
Pro odstranění bakteriálních endotoxinů:
  • rozpustných ve vodě: hodně pijte, nejlépe vodu nebo slabý čaj,
  • rozpustných v tucích – tyto látky se z těla vylučují pomocí jater do žluči a s tou pak střevy ven, ve střevech však dochází ke zpětnému vstřebávání toxinů do těla. Proto je třeba použít střevní adsorbenty, jako je Carbofit apod. Dávkování by mělo být vyšší než běžně používané, např. Carbofitu 2–4 g (nejméně 8 kapslí) zcela nalačno, tj. minimálně 3 hodiny od posledního jídla, nejlépe v noci nebo ráno po probuzení, spolu s malým tučným soustem, které způsobí uvolnění žluči ze žlučníku (lžička olivového oleje, kousek másla apod.; pozor: není vhodné při žlučových kamenech!). Toxiny navázané na adsorbent se pak z těla vyloučí stolicí. Je nutné dodržet odstup od všech léků mimo laktobacilů nejméně 3 hodiny před i po užití. Účinnější variantou je cholestyramin (na lékařský předpis). Při správném užívání střevní adsorbenty nezpůsobují zácpu, naopak normalizují zažívání. Při potížích se střevy bývá lépe snášen Enterosgel než uhlí.
Pro podporu funkce jater:
  • N-acetyl cystein 1200–2400 mg denně (s odstupem 3 hod. od tetracyklinových antibiotik),
  • při neurologických potížích:
    • hořčík v postupně zvyšovaných dávkách tak, aby vám nevyvolával průjmy (je vhodný i proti zácpě),
    • nepoužívejte kombinované přípravky s vápníkem, s odstupem od tetracyklinů užívejte též vitamin B12 ve formě injekcí, nebo methylcobalamin až 5 mg denně,
    • vitamin B6 (pyridoxin), až 60 mg denně, by měl upravit případné vedlejší účinky minocyklinu – závratě aj. vestibulární příznaky; užívat s odstupem 3–4 hodin,
    • pokud užíváte kombinované přípravky s B-vitaminy, vždy kontrolujte složení a množství jednotlivých vitamínů a hledejte variantu bez kyseliny listové (B9): ta totiž podporuje růst bakterií. Vezměte také v úvahu, že B vitaminy mohou podporovat růst kvasinek,
  • další…
    • vitamin C: 0,5–3 g denně, nejlépe ve formě tzv. pufrovaného C – nedráždivá nekyselá forma s minerály,
    • můžete vyzkoušet „průplach vit. C“,
    • koenzym Q10 pro podporu srdce a zvýšení energie: 200–400 mg denně,
    • volně prodejné antihistaminikum pro utlumení zánětu a v případě pseudoalergické reakce na tetracyklinová atb. (mohou blokovat přirozené odbourávání histaminu z těla).

Pro každého nemocného samozřejmě platí obecná doporučení o zdravém životním stylu, odpočinku, dostatku spánku a přiměřeném pohybu na čerstvém vzduchu (dle možností a zdravotního stavu).

Imunostimulanty:

Stimulace imunitního systému není u boreliózy doporučena ze dvou důvodů:

  • oslabení imunity při chronickém onemocnění je způsobeno přímým vlivem borelií na imunitní systém, proto účinnější než jakákoliv imunostimulancia je eliminace této infekce; pak se imunitě uleví a snáze se vyrovná s běžnými respiračními aj. infekcemi,
  • dlouhodobé dráždění imunitního systému infekcí boreliemi se pokládá za jeden z vyvolávajících činitelů,
  • u autoimunitních onemocnění, jako je např. revmatoidní artritida aj., v tomto případě není další stimulace imunitního systému vůbec žádoucí a může vést k rozvoji autoimunitních reakcí. V případě už rozjeté autoimunity je podání imunostimulantů postupem non lege artis, tedy medicínsky špatným, a žádný lékař by vám tyto léky neměl podat.
Imunosupresiva:

Při užívání imunosupresivních léků dochází ke snížení obranyschopnosti organismu. Pokud máte v těle infekci, vlivem kortikosteroidů se rozšíří po celém těle. Krátkodobé zlepšení vašich potíží povede v dlouhodobém horizontu ke zhoršení vašeho zdravotního stavu a velmi ztíží další léčbu. V případě život ohrožujících stavů může být podání imunosupresiv nutné. Pak byste bezpodmínečné měli zároveň s nimi brát antibiotika k potlačení růstu infekce.

Přípravky kontraindikované a/nebo nedoporučované při onemocnění boreliózou

  • Samento (vilcacora, kočičí dráp, Uňa de Gato, řemdihák plstnatý): podle výzkumů v laboratoři prof. Sieverse tato látka v koncentracích, kterých lze v lidském těle dosáhnout, podporuje růst borelií. Ve vyšších koncentracích je ničí! Těch ale nedosáhnete: otrávili byste se dřív než borelie. Jiné zdroje ze severoamerického kontinentu (kde se ovšem vyskytují jiné kmeny borelií než v Evropě) udávají opačné výsledky. Samento by mělo ovlivňovat imunitu a podpořit ji v boji proti infekcím. Dokud nebudou k dispozici přesnější údaje, je rozhodnutí na vás.
  • Léky pro výživu kloubních chrupavek, jako je chondroitin, glukosamin, D-glukosamin (chitosan) a podobné přípravky mohou přitahovat borelie, nebo podporovat jejich růst.
  • Zinek – podporuje růst borelií: potřebují ho pro svou výživu, viz výzkum prof. Sieverse.

Přípravky a prostředky alternativní medicíny užívejte s rozumem, vždy zjistěte, co přesně obsahují, a nejste-li si jisti, zda je možné konkrétní přípravek/pomůcku při borelióze použít, hledejte informace, nebo se zeptejte v některém fóru (nedejte se ale ošálit vychytralými příspěvky dealerů).

Pozor! Při antibiotické léčbě buďte opatrní při užívání jakýchkoliv bylinných nebo jiných přípravků, které mohou ovlivnit činnost jater, a tím i účinnost léků.

Např. třezalka tečkovaná může snížit účinky léků metabolizovaných v játrech. Grepová šťáva naopak může zvýšit účinnost některých léků až šestinásobně. Většina „přírodních léčiv“, jinými slovy doplňků stravy, nebyla z tohoto hlediska nikdy zkoumána. Interakce mezi antibiotiky a dalšími léky, které užíváte (např. statiny) jsou dostatečně prozkoumány. Hlídat by je měl váš praktický lékař. Pokud to nedělá, je to na vás.

Sauny, masáže, tělesná cvičení a sport

  • Pro léčbu syfilis se kdysi před nástupem antibiotik používala terapie horečkou (spirochety nepřežijí teplotu nad 40 °C); zvyšování tělesné teploty může pomoci i v boji s boreliózou, ale čekejte nepříjemné reakce. Pokud máte potíže se srdcem, nic takového nezkoušejte.
  • Nešetrná masáž neznalým masérem může váš stav zhoršit. Ujistěte se, že masér ví o vašich potížích a zejména o tom, že jsou infekčního původu!
  • Na potíže dlouhodobého charakteru medicínsky potvrzené (např. „revma“) můžete od našeho zdravotního systému obdržet lázně. Užívejte jich ovšem s rozumem, viz předchozí info.
  • Tělesný pohyb a rekreační sport v mezích vašich možností vám může prospět, pokud se nevyčerpáte a nepřeceníte své síly. Cvičení je žádoucí, ale vždy po něm musí následovat odpočinek, nikdy se nepřepínejte – nejste nemohoucí, ale jste nemocní. Přiměřený pohyb vám může přinést úlevu, radost i zlepšení kondice, ale nechejte tělu dost sil na regeneraci.

Zmírnění psychických symptomů

Borelióza ovlivňuje psychiku dvěma způsoby:

  • Borelie přímo napadají nervový systém a mozek, mohou tedy způsobovat různé psychiatrické symptomy, jako je nervozita, třas, výpadky paměti nebo deprese. Tyto potíže jsou způsobeny infekcí, a správnou léčbou by měly vymizet, nebo se alespoň zmírnit. Pokud nezbytně potřebujete léky na spaní, na uklidnění, či antidepresiva, s opatrností je užívejte. Ale tyto přípravky boreliózu nevyléčí.
  • Pokud trpíte chronickým onemocněním s tak různorodými příznaky, nejasnou diagnózou a nejistými vyhlídkami do budoucna, pokud jste se dokonce setkali s nařčením ze simulace, hypochondrie či psychické choroby, pak opravdu můžete být ve špatném psychickém stavu.

Nebojujte se svým okolím, bojujte s nemocí. Pokud vaši blízcí vaše onemocnění nechápou, jistě se to zlepší, jakmile se během léčby začnete cítit lépe. Stresuje-li vás váš lékař, najděte si jiného. Pokud na to nemáte síly, navštěvujte ho pouze v nutných případech. Nebojujte se zdravotnickým systémem, tento boj nemůžete vyhrát. Můžete se k němu vrátit, až se budete cítit lépe. Uklidňující preparáty vám mohou pomoci překlenout těžké období, ale čerpejte sílu zejména z toho, že znáte příčinu svých problémů, a dle svého nejlepšího vědomí (a poznatků současné medicíny) je řešíte.

Strava

Do svého jídelníčku zařaďte dostatek česneku, nebo berte česnekové doplňky; jde o přírodní antibiotikum a přírodní prostředek k posílení imunity. K doplnění živin potřebných pro regeneraci tkání doplňujte včelí pyl nebo mateří kasičku. Užívejte „zelené nápoje“ k doplnění chlorofylu, který podporuje detoxikaci, a dalších cenných živin a enzymů. Při bolestech kloubů jezte ryby (makrela, losos, tuňák, sardinky) nebo lněný olej – obsahují protizánětlivé omega-3 mastné kyseliny.

Hydroterapie

Teplé koupele pomáhají zmírnit bolest kloubů.

 

Zdroje:

[1] Baehr, R., et al. Empfehlungen zur Diagnostik und Therapie der Lyme-Borreliose. online Empfehlungen, česky Směrnice pro diagnostiku a léčbu lymeské boreliózy.

[2] Burrascano, J. J. Jr. Diagnostic Hints and Treatment Guidelines for Lyme and Other Tick Borne Illnesses, September 2008; online Diagnostic Hints and Treatment Guidelines for Lyme and Other Tick Borne Illnesses, česky Diagnostika a léčba boreliózy a dalších klíšťaty přenášených nemocí.

[3] Donta, S. T. Macrolide therapy of chronic Lyme Disease. Med Sci Monit, 2003; 9 (11): Pil36-142 PMID: 14586290, online Macrolide therapy of chronic Lyme Disease.

[41 Sievers, M., Keller, P. Bestimmung geeigneter Antibiotika gegen die Erreger der Lyme Borreliose im Zellkulturmodell, online Bestimmung geeigneter Antibiotika gegen die Erreger der Lyme Borreliose im Zellkulturmodell.

 

Podívejte na seznam přípravků

Prevence lymeské boreliózy

  • Zvýšit opatrnost při pobytu v přírodě. Klíšťata většinou pobývají v zarostlých loukách na stéblech vysoké trávy. Proto je dobré se takovému terénu raději vyhnout,
  • před návštěvou lesa používat repelenty a nosit vhodné, lépe světlé oblečení (klíšťata jsou na něm lépe vidět), zahrnující klobouk, dlouhé rukávy, rukavice, dlouhé nohavice a vyšší boty,
  • po návratu domů je důležité ihned pořádně zkontrolovat celé tělo. Čím déle je klíště přisáté, tím více se zvyšuje riziko infikování. Protože klíšťata nesnáší sucho, je dobré dát oblečení, v kterém jste v lese byli, do sušičky,
  • repelenty – před klíšťaty a hmyzem se můžete chránit repelenty, ale ne všechny jsou stejně účinné. Záleží na obsahu účinné látky a jejím druhu. Na komáry jsou určeny repelenty s účinnou látku DEET (diethyltoluamid), která vás činí pro hmyz „neviditelné“. Je relativně neškodná, takže se aplikuje přímo na kůži. Čím vyšší koncentrace DEET v repelentu, tím déle vydrží působit. Při použití přípravku o koncentraci 30–50 % DEET by měla být téměř 100% ochrana před komáry po dobu dvou hodin (udává se až 5–8 hod.). Je tedy nutné si repelent s touto účinnou látkou v dostatečné koncentraci vzít s sebou do přírody a nanášení opakovat. Pozor – vysoká koncentrace DEET může poškodit umělé hmoty (přímý nástřik na nalakované nehty fakt nedoporučuju, vyzkoušeno s překvapivým uměleckým výsledkem),
  • čím vyšší obsah DEET, tím lépe, ale na klíšťata je to stejně slabota: má na ně asi jen 60% efekt oproti vlivu komáry,
  • na klíšťata je třeba pořídit přípravky s účinnou látkou permethrin/deltamethrin. Tyto látky hmyz i klíšťata nejen odpuzují, ale také přímo zabíjí, navíc déle vydrží. Dle nových nařízení EU se může permethrin používat jen v přípravcích, které nejsou určeny k aplikaci na kůži. Postupně je ve výrobcích nahrazován deltamethrinem, který má údajně 20x větší účinnost, proto ho stačí menší množství. Přípravky s malým množstvím deltamethrinu by měly tedy být účinné, a přitom relativně neškodné. Zákaz používání permethrinu vychází z toxicity pyrethroidů pro vodní živočichy a kočky a pravděpodobné karcinogenity, pro kterou je jistější používat ho skutečně jen na oblečení. V látce zůstává až dva týdny, dá se tedy aplikovat např. preventivně na boty a oblečení, spacáky, stany apod., už když doma balíte (aplikujte raději na balkoně nebo na zahradě, a ne v blízkosti vodních ploch či akvárií),
  • protože pyrethroidy jsou velmi jedovaté pro kočky, nesmíte na ně a raději ani v jejich blízkosti používat lidské ani psí repelentní přípravky.

Aktuální stav na českém trhu s repelenty (v létě 2010)

Výrobci složení průběžně mění, proto sledujte etikety a nedejte na obrázky na obalech nebo neinformované prodavače. K použití na pokožku (vhodnější spíš proti bodavému hmyzu než na klíšťata)…

  • Diffusil repelent (červený) – DEET 14 %, deltamethrin 0,01 %: kombinace dvou účinných látek s nižším obsahem DEETu; v této kategorii najdete účinnější přípravky, ale když chcete chránit plastové doplňky, může se hodit,
  • Diffusil repelent se suchým efektem (černý) – DEET 15 %, deltamethrin 0,01 %: nádavkem obsahuje panthenol, aloe a UV filtr, zřejmě vhodný na travnatou pláž přes opalovací krém,
  • Diffusil repelent Extra Plus (fialový, tělové mléko) – DEET 19,5 %, deltamethrin 0,01 %: kombinace účinných látek by měla být výhodnější, mléko ovšem postrádá výhodu dlouhodobého účinku deltamethrinu (odpotíte, umyjete),
  • Diffusil repelent plus (modrý) – DEET 24,7 %, deltamethrin 0,01 %: na komáry by mohl platit, na klíšťata vhodný, přestříkáním i po oděvu byste měli obdržet delší účinnost,
  • Predátor Maxx – 50% DEET, je tedy výborný na komáry (a odlakování nehtů;-)), ale na klíšťata i tak poměrně slabý (dříve obsahoval permethrin, nyní už ne), malé „kapesní balení“ za plnou cenu,
  • Predator forte – 25% DEET: měl by být vhodný na komáry, balení viz výše,
  • Peedator XXL a Predator lotion – 16% DEET: slabé,
  • repelenty Off obsahují pouze DEET; z nich Off Active – DEET 30 % – lze doporučit na komáry, Keep Off spray mají pouze 16 % DEET, což je málo,
  • přípravky pro děti obsahují také pouze DEET, nikoliv pyrethroidy, a to v tak malých koncentracích, že nemá cenu je vůbec kupovat, leda byste jimi chtěli dítko stříkat co hodinu: Diffusil repelent kids – 7 % DEET, Off pro děti – 7 % DEET. Asi to děťátku neuškodí, ale taky to k ničemu nebude. Méně než 10 % DEET vás prostě před komáry nadlouho neschová, a častou aplikací je brzy spotřebujete, což neprospěje peněžence. Takže malé dětičky schovat pod moskytiéru, větší stříkat dospěláckým,
  • repelenty Autan obsahující účinnou látku icaridin, jsou vhodné na komáry. Účinnost by měla být srovnatelná jako u DEET, tj. pod 10% koncentraci tak hodinku, nad 15 % 2 hodiny a víc. Plasty by poškodit neměly,
  • Diffusil repelent plus na oděvy proti klíšťatům (zelený) – účinnější i proti klíšťatům, v látce přetrvávající dny; DEET 20 %, deltamethrin 0,025 %; výborný nejen na komáry, ale také na klíšťata, v omezené míře by se dal použít i na pokožku, v oblečení či spacáku vydrží opravdu týden a více. V současnosti asi nejlepší podíl ceny a výkonu.

Impregnace, tekuté moskytiéry

Jsou to přípravky s vyšším obsahem pyrethroidů, proto se nesmějí používat přímo na tělo, ale jako prostorový repelent a insekticid, nebo jako impregnace outdoorového vybavení, která by měla po delší dobu odpuzovat hmyz i klíšťata. Permethrin klíště lezoucí po látce zabije, nebo ochromí tak, že se vám nedokáže přisát na kůži. Přípravky s pyrethroidem transfluthrinem jsou těkavé, z nastříkaných míst se uvolňují do vzduchu: tím by měly působit i jako prostorové insekticidy, podobně jako elektrické odpařovače. Kombinují se pro zvýšení účinnosti s piperonylbutoxidem (PBO).

  • Biolit Uni Plus 3D efekt – transfluthrin 0,1 %, v místnostech místo elektrických odpařovačů, nastříkat venku na terasu, na trávník, uvnitř a okolo stanu apod.; hubí hmyz po dobu cca 8 hodin,
  • Predátor 3D tekutá moskytiéra – 0,1 % transfluthrinu v kombinaci s PBO, do stanu, na záclony, na verandu nebo do altánku – postříkané stěny/strop uvolňují postupně látku do vzduchu a odpuzují a hubí hmyz; měl by účinkovat dle info výrobce až po dobu 12 hod.

Pozor – pokud máte doma rybičky nebo kočku, zapomeňte na to!

  • Predátor outdoor impregnace – DEET 30 %, permethrin 1 %: silný, účinný, ale skutečně jen na svrchní oděv z přírodního materiálu, spacáky, stany, celty atd. Pozor na plasty, igelit apod. Neaplikujte v blízkosti kočičího miláčka. Domácí mazlíčky chraňte před napadením klíšťaty, blechami a jiným hmyzem podle doporučení veterináře, a pokud už klíště chytí, buďte velmi opatrní při jeho odstraňování! Borelie mohou vniknout do těla i neporušenou kůží.

I proti klíšťatům v přírodě je možné do určité míry bojovat. Například pokud chcete snížit výskyt klíšťat kolem chaty nebo rodinného domku. V USA se k tomuto účelu průmyslově vyrábí prostředek Damminix. Jedná se o plastové válečky, do kterých je umístěna vata napuštěná permethrinem (válečky slouží jako ochrana vaty před nepřízní počasí). Válečky se umístí do okolí chaty, a myši, hlavní hostitelé klíšťat, si tuto otrávenou vatu natahají do svých pelechů. Pro ně je tato vata celkem neškodná, ale zahubí klíšťata, která na nich sají. Když vezmeme v úvahu, že jedna plně nasátá samice klíštěte naklade kolem 3000 vajíček, tak je to celkem přínos. U nás se zatím nic takového nevyrábí, ale dá se podomácku lehce připravit – kus trubky, vata a permethrin bez odpuzovače je k dostání v drogeriích nebo obchodech s průmyslovou chemií; používá se k hubení mravenců.

Repelenty přírodního původu

  • Přírodní přípravky fungují jen na komáry, a česnek dokonce odpuzuje jen některé druhy komárů.
  • Éterické oleje: ověřené studie byly provedeny s eukalyptovým olejem, který by měl být srovnatelný s DEET, ale není doporučený pro děti do tří let. Často se také doporučuje citronela, mentol aj. – bez záruky.
  • Přírodní insekticidy na bázi pyrethroidů (pocházející z chryzantémovitých rostlin) jsou na rozdíl od těch syntetických nestandardizované a mohou obsahovat i jiné dráždivé látky a alergeny. V tomto případě rozhodně „přírodní“ neznamená neškodný.
  • Lidový návod na výrobu bylinkového repelentu zmiňovaný uživateli ve fóru: 1 pytlík rozmarýnu, 1 lžíce bílého vinného octa, 1 l vody. Vodu uvedeme do varu a odstavíme. Přidáme do ní rozmarýn a necháme louhovat do vychladnutí. Pak přidáme lžíci octa. Scedíme a uložíme do lednice. Před procházkou přelijeme do lahvičky s rozprašovačem a vezmeme s sebou – mělo by to fungovat, pokud se používá opakovaně co půl hodiny.
  • Pití piva, pojídání česneku, užívání B vitamínů apod. funguje spíš u lidí, kteří obecně moc hmyz ani klíšťata nepřitahují. (Neověřeno.)

Odstranění přisátého klíštěte

Pokud už první ochrana před klíšťaty selhala a objevíte na svém těle přisáté klíště, je třeba ho co nejrychleji vytáhnout. Čím delší doba přisátí, tím větší riziko přenosu různých nemocí (nejen boreliózy).

  1. S klíštětem nekroutíme ani ho ničím nemažeme,
  2. uchopíme ho speciální pinzetou nebo kartou (k dostání v lékárnách) co nejblíže kůži,
  3. opatrně vykýváme a vytáhneme,
  4. ranku důkladně vydesinfikujeme běžnými jodovými apod. přípravky,
  5. klíště můžeme zlikvidovat buď spálením v kousku papírku, nebo spláchnutím do odpadu.

Klíště v žádném případě nerozmačkáváme – pozor: střevní obsah i trus je infekční!

Také ho lze uschovat do pevně uzavíratelné lahvičky nebo sáčku spolu s listem trávy a dát na rozbor do speciální laboratoře, kde zjistí, zda bylo nakažené. Lze to doporučit, především pokud bylo přisáté delší dobu (více než 6 hodin), nebo pokud pocházelo z oblasti s vyšším výskytem nákazy, dále jste-li těhotná, nebo máte sníženou imunitu, příp. cukrovku. Laboratoř vydá doporučení k preventivnímu podání antibiotik, najde-li v klíštěti bakterie, ale toto doporučení není pro lékaře závazné.

Očkování

  • Vakcína LYMERIX (Lyme Disease Vaccine Recombinant OspA), uvedená na trh v roce 1998 firmou GlaxoSmithKline, byla stažena v r. 2002 pro údajné nízké prodeje, došlo k mnoha soudním sporům s poškozenými pacienty. U lidí s genem HLA-DR4 (má jej asi 30 % Američanů) docházelo ke vzplanutí revmatoidní artritidy a dalším projevům podobným onemocnění lymeskou boreliózou. V současné době není na trhu žádná vakcína pro humánní použití.
  • Momentálně jsou OspA vakcíny používané pro veterinární účely (zejména psi a koně; pro kočky nemá význam), zaručenou ochranou vašeho domácího mazlíčka ale nejsou.
  • U lidí se kvůli podobnosti OspA antigenu a molekul na povrchu lidských kloubních tkání od této formy vakcíny ustoupilo. Ve vývoji je humánní OspC vakcína (v ČR na ní pracuje firma Bioveta), ale vzhledem k variabilitě povrchových antigenů borelií a nutnosti zacílit na všechny kmeny borelií vyskytující se v ČR asi v dohledné době na trhu nebude. A vzhledem k vedlejším účinkům Lymerixu budou první naočkovaní vskutku odvážlivci.

 

Doporučené stránky:
  • Koinfekce k borelióze – další infekce přenášené klíšťaty a krevsajícím hmyzem.
  • Příznaky uživatelů – příznaky boreliózy u uživatelů.
  • Diagnostika – diagnostika boreliózy.
  • Přímé metody – PCR a jiné laboratorní metody pro přímý průkaz borelií.
  • Test ELISA.
  • Test Western Blot – Test Western Blot neboli imunoblot.
  • Klasifikátor WB testů.
  • Kontrola během terapie – sledování během dlouhodobé léčby antibiotiky.
  • Krátký přehled léků – databáze léků registrovaných v ČR, přehled o cenách a úhradách zdravotních pojišťoven, přehled antivirotik, antibiotik a chemoterapeutik, ad.
  • Příběhy o úspěchu (příklady úspěšné léčby boreliózy).
Zdroje:

[1] Mgr. Drahomíra Tlučhořová, lékárna IKEM. Repelenty. Uveřejněno na stránkách České lékárnické komory dne 11. 6. 2010. Ke stažení zde: Repelenty.

[2] Mgr. Lenka Čechová, Ochrana před klíšťaty a obtížným hmyzem. Praktické lékárenství 2009; 5 (4). Ke stažení zde: Ochrana před klíšťaty a obtížným hmyzem.

[3] Informace výrobců a osobní zkušenosti uživatelů.

[4] Pamela Weintraub, The Bitter Feud over LYMErix, July 6, 2001, Issue 106, kauza Lymerix (v angl. orig. zde).

[5] Bartůněk, P., Bojar, M., Hulínská, D., Janovská, D., et al. Lymeská borelióza, 3. vydání. Praha: Grada Publishing, a. s., 2006.

[6] Baehr, R., et al. Empfehlungen zur Diagnostik und Therapie der Lyme-Borreliose. online Empfehlungen, česky Směrnice pro diagnostiku a léčbu Lymeské boreliózy.

 

Dále: článek Lymská borelióza, MUDr. Jiří Hančil – web ordinace.cz,
web sites vitalion.cz, doktorka.cz, borelioza.cz

 

Pokračujte výběrem v pravém menu
Pokračujte čtením článku v sekci prevence

Více informací

Související zdravotní problémy


REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru