REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Infekční nemoci a imunita

Ústa – Afty

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Léky

Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.

Homeopatika

Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.

Doplňky stravy

Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.

S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.

Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…

V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.

 

Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha

 


Doplňky stravy připravujeme

Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět


Afty v ústech

Afty se vyskytují na rozdíl od oparů uvnitř dutiny ústní a jejich léčba je o něco složitější, protože mast či roztok se hned ředí slinami.

Začínají se projevovat řezavým pocitem, případně necitlivostí v místě budoucího výsevu. Během jednoho dne se vyvinou malé vřídky, většinou na rtu nebo tváři, někdy na jazyku, jindy na patře. Běžné afty nepřesahují 0,5 cm v průměru.

Zahojí se bez jizvy během 10 dnů. Ačkoliv nejsou nijak závažným onemocněním, mohou velice bolet a téměř znemožnit jíst a mluvit. Naproti tomu tzv. velké afty někdy nemizí celé týdny a často zanechávají jizvy. Afty obou typů mají sklon se dvakrát až třikrát během roku vracet.

Afty v ústech

  • Drobné vřídky na sliznici dutiny ústní, jsou žluto-bělavé, asi 1 až 5 mm velké,
  • jsou olemované živě červenou zanícenou sliznicí,
  • objevují se v dutině ústní, na jazyku, patře, dásních či sliznici rtů a tváří.

Nejde o závažné, ale i tak dosti bolestivé onemocnění, hlavně v prvních dnech. Zánětlivé projevy obvykle ustoupí během 7–10 dnů i bez léčby.

Afty se objevují zcela náhle a většinou zmizí během jednoho až tří týdnů. Nepříjemnosti, které nám způsobují, je naštěstí možné zmírnit.

Jejich vznik může podpořit poranění v ústech – ať již o zubní výplň, ulomený zub či špatně sedící zubní protézu. Někdy vznikají poté, co jste se kousli do tváře, nebo následkem konzumace dráždivých jídel, nejčastěji jde o nezvykle kořeněný pokrm či rajčata, citrusové ovoce, papriky a slané bramborové lupínky. Svoji roli hrají i viry, proto se afty přenášejí třeba tím, že se po někom napijete. Nebezpečné jsou i žvýkačky, které dráždí sliznici úst.

Afty se vyskytují u mladých lidí do 30 let věku. Většinou se vytvoří jen jeden aft, při těžším postižení se jich však může objevovat i více a mohou splývat. Není neobvyklý ani opakovaný vznik aft, tedy jejich recidiva. Jelikož přesná příčina vzniku není známá, je obtížná i jejich léčba. Více ohroženou skupinou jsou mj. kuřáci.

Příčina vzniku

Díky rychlé obměně buněk ústní sliznice jsou ústa často prvním místem, kde se projevuje nedostatek určitých látek, afty pak snadno vzniknou v místech podráždění nebo poranění…

Dává se do souvislosti s virovou infekcí či s oslabením imunity, které vyvolává řada faktorů. Může to být:

  • důsledkem stresu, protože ten vyvolá přehnanou imunitní reakci organismu na bakterie,
  • jinými onemocněními, zejména při:
  • poruchami výživy,
  • nedostatkem vitaminů ve stravě,
  • hormonálními poruchami,
  • změnou hladin hormonů v průběhu menstruačního cyklu, v těhotenství a při užívání hormonální antikoncepce,
  • ostrým okrajem zubní výplně nebo ulomeného zubu,
  • zubní protézou,
  • virový původ,
  • kartáček s ostrými štětinami,
  • nezvykle kořeněný pokrm,
  • rajčata, citrusové ovoce, papriky a slané bramborové lupínky,
  • alergická reakce na konzervační činidla – kyselinu benzoovou, sorbovou apod., nebo reakcí na některé látky v potravě,
  • zlozvyky, jako je kousání rtů a tváří.

 

Rizika

  • Afty se tvoří po velké zátěži v důsledku stresu. Na jejich vzniku se pravděpodobně podílejí hormony, často se objevují u žen před menstruací.
  • Výskyt aft a jiných poškození sliznic ovlivňuje podvýživa, zvláště nedostatek vitamínu B12, kyseliny listové a železa.
  • Někteří lidé jsou citliví na složky zubních past, ústních vod a na některé potraviny, zejména ořechy a kyselá jídla.
  • Dalšími rizikovými faktory jsou zubní protézy a rovnátka a zlozvyk skousávání rtů a tváří.
  • Afty může také vyvolat kouření, žvýkání tabáku a sluneční záření.

 

Pokračujte čtením článku v sekci příznaky

Více informací

Související zdravotní problémy


REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru