Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.
Homeopatika
Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.
Doplňky stravy
Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.
S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.
Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…
V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.
Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha
Doplňky stravy připravujeme
Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět
Afty vústech
Afty se vyskytují na rozdíl od oparů uvnitř dutiny ústní a jejich léčba je o něco složitější, protože mast či roztok se hned ředí slinami.
Začínají se projevovat řezavým pocitem, případně necitlivostí v místě budoucího výsevu. Během jednoho dne se vyvinou malé vřídky, většinou na rtu nebo tváři, někdy na jazyku, jindy na patře. Běžné afty nepřesahují 0,5 cm v průměru.
Zahojí se bez jizvy během 10 dnů. Ačkoliv nejsou nijak závažným onemocněním, mohou velice bolet a téměř znemožnit jíst a mluvit. Naproti tomu tzv. velké afty někdy nemizí celé týdny a často zanechávají jizvy. Afty obou typů mají sklon se dvakrát až třikrát během roku vracet.
Afty v ústech
Drobné vřídky na sliznici dutiny ústní, jsou žluto-bělavé, asi 1 až 5 mm velké,
jsou olemované živě červenou zanícenou sliznicí,
objevují se v dutině ústní, na jazyku, patře, dásních či sliznici rtů a tváří.
Nejde o závažné, ale i tak dosti bolestivé onemocnění, hlavně v prvních dnech. Zánětlivé projevy obvykle ustoupí během 7–10 dnů i bez léčby.
Afty se objevují zcela náhle a většinou zmizí během jednoho až tří týdnů. Nepříjemnosti, které nám způsobují, je naštěstí možné zmírnit.
Jejich vznik může podpořit poranění v ústech – ať již o zubní výplň, ulomený zub či špatně sedící zubní protézu. Někdy vznikají poté, co jste se kousli do tváře, nebo následkem konzumace dráždivých jídel, nejčastěji jde o nezvykle kořeněný pokrm či rajčata, citrusové ovoce, papriky a slané bramborové lupínky. Svoji roli hrají i viry, proto se afty přenášejí třeba tím, že se po někom napijete. Nebezpečné jsou i žvýkačky, které dráždí sliznici úst.
Afty se vyskytují u mladých lidí do 30 let věku. Většinou se vytvoří jen jeden aft, při těžším postižení se jich však může objevovat i více a mohou splývat. Není neobvyklý ani opakovaný vznik aft, tedy jejich recidiva. Jelikož přesná příčina vzniku není známá, je obtížná i jejich léčba. Více ohroženou skupinou jsou mj. kuřáci.
Příčina vzniku
Díky rychlé obměně buněk ústní sliznice jsou ústa často prvním místem, kde se projevuje nedostatek určitých látek, afty pak snadno vzniknou v místech podráždění nebo poranění…
Dává se do souvislosti s virovou infekcí či s oslabením imunity, které vyvolává řada faktorů. Může to být:
důsledkem stresu, protože ten vyvolá přehnanou imunitní reakci organismu na bakterie,
Upozorňujeme, že obsah těchto stránek má informativní charakter a není náhradou za návštěvu lékaře.
Vždy je nutné, abyste si léky vybrali s ohledem na věk, hmotnost nemocného a jeho celkový zdravotní stav:
Vycházet je třeba z jeho ostatních nemocí, které měl už dříve a léků, které na ně užívá – možné jejich interakce.
Vždy dodržujte dávkování doporučené zdravotníky nebo výrobci léků – nepřekračovat je. Tablety užívat s jídlem nebo po něm podle jejich doporučení.
Zkontolujte si vždy vše co pravidelně (často) užíváte - léky, doplňky stravy, potraviny, byliny, čaje apod. Např. většina např. citrusových plodů, nebo třeba třezalkový čaj, nebo, pepř, či kurkuma mění účinnost některých léčiv.
Berete-li jen 3 léky, dají se interakce najít z jejich příbalových letáků.
Ale každý kdo užívá více než 5 léků, by si měl vždy zkontrolovat jestli na sebe nereagují negativně, protože je to již velice pravděpodobné.
Prostudujte si jejich příbalové informace a vypište je do on-linové poradny www.znamsveleky.cz. - bezplatné anonymní linky. Po zadání názvů svých léků dostanete do 2 dnů zpět e-mailem odpověď. Nemáte-li internet, vypište si celé názvy vašich léků než půjdete k lékaři či do lékárny a odborníci za vás jejich interakce zjistí.
Nepřestávejte sami od sebe brát předepsané léky nebo neměňte jejich dávkování, ale zajděte s e-mailovou odpovědí za lékařem, který vám je předepsal na konzultaci.
Bonusem pro pacienty je že by zde měli dostat i nejen informace o nevhodných kombinacích léků, ale i doporučení jaké bylinky, nápoje či jídlo spolu s předepsanými léky neužívat.
Některé kombinace nejsou tak nebezpečné – stačí když lékař změní dávkování nebo navrhne jiný časový odstup jejich užívání.
Nekombinujte např. více lékůs obsahem paracetamolu (jako např. Coldrex a Paralen), ani při jejich užívání nepijte alkohol - může dojít k poškození jater.
Pozorně si přečtěte příbalový leták léku, než ho začnete užívat.
Zvláštní pozornost podobně věnujte nemocným – poraďte se s lékařem/lékárníkem
v těhotenství a období kojení
u malých dětí a kojenců
u dlouhodobě nemocných lidí s oslabeným organizmem
Pokud problémy neustupují při samoléčbě ani po 4 dnech, či dochází ke zhoršení stavu či komplikacím - navštivte lékaře.
Vždy dodržujte režimová opatření – klid, pití, vitamíny apod.
Vždy dbejte i na dobu nutné rekonvalescence po odeznění nemoci. Doporučujeme dobu rekonvalescenci minimálně stejně dlouhou, lepší dvojnásobnou, době akutního onemocnění.
K době rekonvalescence přistupujte stejně zodpovědně jako k vlastnímu akutnímu onemocnění. Každá nemoc vyžaduje svůj čas a trpělivost. Pokud to pochopíme, budeme v naší péči o nemocné úspěšní.
Projektem zmiňované i další vhodné volně prodejné léky si můžete vybrat podle potřeby v subkapitole „Léky“, kam je postupně vkládáme s jejich přesným názvem, složením, velikostí balení, příbalovou informací ke správnému užívání a dalšími informacemi.
Srdečně cévní onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka a rakovina patří u nás mezi nejčastější příčiny úmrtí. Proto nadváha a obezita, přecházení „banálních“ nemocí a „nezájem“ o své zdraví představují závažný zdravotní problém, který byste měli – ve spolupráci s lékaři – aktivně řešit.
Samotný výběr vhodného léku nebývá úplným řešením celého zdravotního problému. Možnosti farmakologické léčby jsou často omezené, nevyřeší onemocnění jako takové a často nepomohou tolik jako zdravý a aktivní způsob života spojený s racionální léčbou.
Svůj zdravotní stav můžete sami výrazně ovlivnit svým aktivním přístupem – změnou chování a životního stylu:
aktivnější péčí o své zdraví a tělo – zdravotní stav i vzhled,
racionální stravou – 5x denně malé dávky jídla, s čerstvou zeleninou a ovocem,
vydatným pitným režimem,
nekouřením a omezením konzumace alkoholu,
snížením své hmotnosti k normálnímu BMI – upravte si svou váhu,
omezte možnosti vzniku rizikových situací a snažte se omezit i působení stresu,
dodržováním předepsaných a osvědčených léčebných postupů dohodnutých s lékařem,
pravidelnými tělesnými aktivitami – cvičení, procházky – za každého počasí,
dodržováním zásad hygieny a pravidelnou péčí o tělo, přípravou a konzumací stravy,
pečujte nejen o své tělo, ale i o svoji mysl – budujte si pozitivní náladu,
udělejte si čas na své přátele a na své koníčky.
Při výběru konkrétních přípravků si vždy přečtěte i související nezbytné subkapitoly, zejména „Popis nemoci“, „Léčba a samoléčba“, „Upozornění“ a„Prevence“, které jsou nedílnou součástí samoléčby a sebepéče.Bez jejich znalosti se vystavujete riziku možného neúspěchu samoléčby a případně i poškození zdraví.
dávejte si pozor, abyste se nekousali do vnitřní strany tváře,
máte-li sklon k opakovaným výsevům aft, nejezte kořeněná jídla, nepijte kávu a nežvýkejte žvýkačky – to vše dráždí sliznici.
Poznámka: níže zmiňované i další vhodné volně prodejné léky, si můžete vybrat podle potřeby v subkapitole „Léky“, kde je uveden jejich přesný název, složení, velikost balení, příbalová informace ke správnému užívání a další informace.
Pomoci mohou kloktadla s dezinfekční účinnou látkou Tantum Verde, Corsodyl, Herbadent masážní roztok s obsahem látek a silic z léčivých rostlin (řepíku, šalvěje, heřmánku, nátržníku, máty a fenyklu) doplněných o další účinné látky a s přídavkem lokálního anestetika, které tlumí bolest.
URGO Aphtes tekutá náplast připravená k okamžitému použití je určena k ošetření málo početných aft do průměru 1 cm a drobných poranění ústní sliznice.
Kamistad gel obsahuje lokální anestetikum na zmírnění bolesti, dezinfekční látku a hojivý extrakt z heřmánku, gelová forma se dobře roztírá a dobře přilne k ústní sliznici.
Pozorně si vždy přečtěte příbalový leták léku.
Užívejte multivitaminový a multiminerální přípravek.
Zkuste imunitu zvyšující vitamin C, který pomáhá při hojení sliznic. Flavonoidy jsou přírodní sloučeniny zvyšující účinnost tohoto vitaminu. Lidé se sklonem k tvorbě aft mívají nedostatek vitaminů B, proto zkuste užívat denně B komplex, nebude-li multivitamin s vitaminem C navíc dostatečně účinný. Třapatka (echinacea) posiluje imunitní systém a nižší dávky této léčivky (200 mg) užívané každé ráno po dobu tří týdnů mohou rovněž tvorbu aft zastavit. Tablety lékořice (DGL), které se rozpouštějí v ústech, pokrývají a chrání afty před dráždidly, a urychlují tak hojení. Účinná je i vodilka v tekuté formě, přikládaná přímo na afty.
Z léků pomáhají ty, které dovedou dezinfikovat sliznici úst, může jít i o bylinné preparáty.
Pomohou masti, které tlumí bolest a jsou určeny pro užití ve vlhkém prostředí, jakým jsou ústa.
Všechny se dají koupit volně v lékárně, záleží jen na tom, který vám bude vyhovovat a nebude vás pálit v ústech. Existují také bylinné ústní vody či roztoky určené k dezinfekci úst a regeneraci nemocné sliznice.
Zdroje: Článek Afty, publikace Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader’s Digest Výběr. Webové stránky abecedazdravi.cz.