Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.
Homeopatika
Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.
Doplňky stravy
Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.
S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.
Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…
V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.
Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha
Doplňky stravy připravujeme
Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět
Roztoči (Acari)
Roztoči jsou nejrozmanitějším a druhově nejbohatším řádem pavoukovců. Jsou velmi malí. Zatímco všechny ostatní řády pavoukovců se živí dravě, mezi roztoči nalezneme i saprofágy, a také parazity. Roztoči bytového prachu jsou považováni za jednu z nejčastějších příčin astmatu a alergií. Zdravotní komplikace způsobují roztočové alergeny, které jsou obsaženy hlavně ve výkalech roztočů.
Za svůj život vyprodukují množství exkrementů odpovídající 200násobku jejich váhy. Mají rádi teplo, vlhko a tmu. Jejich oblíbeným stanovištěm jsou proto naše ložnice, hlavně lůžka. Živí se lidskými lupy, kožním odpadem, textilními vlákny, plísněmi, bakteriemi a drobečky potravin.
Jeden gram prachu obsahuje 1500–5000 roztočů, na jedno lůžko tedy připadá až 2 miliony roztočů. Množí se hlavně v dubnu a od srpna do září, kdy se také zhoršují alergické projevy.
Alergie na roztoče se projevuje po celý rok, potíže vznikají v noci, mohou kulminovat v teplém a vlhkém počasí. Postižený kýchá, má pocit ucpaného nosu, rýmu, pálení a otoky očí, kašel, který může přecházet v astma.
Svrab (zákožka svrabová)
Svrab je svědivépřenosnéparazitární kožní onemocnění, které působí menší epidemie v prostředí, kde je větší pohyb lidí a nízká úroveň hygieny. Vyskytuje se v penzionech, hotelích, na lůžkových odděleních nemocnic, na táborech, ve věznicích apod.
Původcem svrabu je samička zákožky svrabové (Sarcoptes scabiei), což je roztoč řádu Acarina. Zákožka, o velikosti cca 300–500 mikrometrů, je výlučně lidským parazitem, která si v pokožce člověka vytváří chodbičky. V těch samička kálí a klade vajíčka. Na člověku pak přežívá 4–6 týdnů a naklade cca 40–50 vajíček, z nichž se z 1/10 z nich za dalších 14 dní vyvinou dospělí jedinci. Jde o poškození kůže parazitem – dermatózu vyvolanou členovcem.
Zákožka je mimo organismus člověka velice citlivá na vyschnutí a vlhko. Není při pokojové teplotě schopna pohybu a do tří dnů umírá. Pokud ji vystavíme teplotám nad 50 °C, pak během 10 minut zahyne.
Rizikové faktory:
kontakt s nakaženou osobou,
nízká úroveň hygieny v rodinách,
pobyt v zařízeních s větším počtem lidí apod.
Svrab je způsoben velmi malými roztoči pod kůží. Samice kladou vajíčka pod kůži a brzy je z nich velmi mnoho roztočů. Obvykle můžete vidět malé „závity“ – červené čáry na kůži, tunely, kterými roztoči cestují. Lidé obvykle mají alergickou reakci na roztoče, jejich vajíčka a jejich výkaly – a to způsobuje intenzivní svědění.
Je důležité všechny roztoče i jejich vajíčka skutečně zabít. Léčba, která jen zmírňuje svědění, nestačí, protože roztoči se pak mohou nadále množit, nemoc se může dále rozšířit do dalších oblastí těla a nemocný zůstává i nadále nakažlivý.
Svrab je velmi nakažlivá parazitární kožní infekce, kterou charakterizuje povrchové chodbičky, výrazné svědění a sekundární infekce. Svrab je způsoben roztočem Sarcoptes scabiei. Slovo svrab je odvozeno z latinského výrazu „scabere“, který znamená drbat se. Sekundární kožní infekce se může vyvinout v případě, že se svrab neléčí.
Příčiny vzniku svrabu:
Hlavní příčinnou organismu svrabu je roztoč zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei). Vyvolá kožní vyrážku a výrazné svědění, když samička provrtává tunely do kůže a vkládá tam vajíčka. Larvy svrabu se vylíhnou po 3–10 dnech a pohybují se kůží, a nakonec dospívají. Dospělý roztoči žijí v kůži hostitele 3–4 týdny.
Pohyb svrabu a jeho působení v kůži produkuje intenzivní svědění, které připomíná alergická reakci. A přítomnost vajíček vyvolává skutečnou a masivní alergickou reakci, což s sebou nese ještě větší svědění.
Svrab se přenáší snadno, často po celé domácnosti, a to kontaktem s pokožkou nakažené osoby.
Kontakt s objekty, kterých se osoba postižená svrabem dotkla, také může způsobit nákazu.
U lidí, kteří tráví čas ve větších zařízeních nebo skupinách, jako jsou vězení, školy, hostely či párty s kamarády, hrozí zvýšené riziko, že od náhodné infikované osoby dostanou svrab také.
Pokud dojde k tomu, že se zákožka dostane do kůže člověka:
onemocnění se projeví až za 4–6 týdnů poté, co se zákožka do kůže dostane,
svrab vyvolá velmi intenzivní svědění (pruritus), které se dostavuje typicky v noci – člověk je v noci pod peřinou více v teple, což zákožce dodá na vitalitě,
typické lokalizace: meziprstní prostory rukou, zápěstí, lokty, podpaží, okolo bradavek, pupek, genitál, hýždě a klenby nohou,
chodbičky jsou většinou esovitého tvaru, bělošedavé barvy, délka 5–15 mm,
ekzematizace pokožky,
exkoriace (poranění kůže po škrábání),
úporné noční svědění se označuje jako skabies mytých – při diagnóze může pomoci zjištění, že tímto nočním svěděním trpí více členů rodiny,
vznik velkých pupenů a uzlů na kůži,
velké pupeny a odlupující se kůže – tato varianta je způsobena velkým množstvím parazitů (v řádu milionů). Postiženy bývají osoby s poruchou imunity, dále lidé, kteří mají sníženou vnímavost ke svědění – tento typ svrabu může postihovat hlavu, krk a nehty.
Alergie na roztoče se může projevit:
zánětem dutin,
opakovaným zánětem středního ucha,
zánětem průdušek,
atopickým ekzémem, zvláště u malých dětí.
Tyto různé projevy se někdy sejdou i ve své kombinaci. Jsou také obecně horší, žije-li dotyčná osoba v prostředí s velkým počtem roztočů bytového prachu (zvláště v případě astmatu).
Burrows neboli tunely: Burrows jsou drobné vláknité projekce o rozměrech od 2 do 15 mm, které se objeví jako tenká šedé, hnědé nebo červené čáry ve svrabem nakažených oblastech kůže. Může být velmi obtížné je rozeznat. Poškrábání obvykle tyto tunely ničí.
Upozorňujeme, že obsah těchto stránek má informativní charakter a není náhradou za návštěvu lékaře.
Vždy je nutné, abyste si léky vybrali s ohledem na věk, hmotnost nemocného a jeho celkový zdravotní stav…
Vycházet je třeba z jeho ostatních nemocí, které měl už dříve a léků, které na ně užívá – možné jejich interakce.
Vždy dodržujte dávkování doporučené zdravotníky nebo výrobci – nepřekračovat je. Tablety užívat s jídlem nebo po něm podle doporučení.
Nekombinujte různé léky ani s doplňky stravy, pokud by k tomu mělo dojít, konzultujte lékárníky
Snažte se nekombinovat více léčivých přípravků a doplňků stravy - jejich společné užívání raději konzultujte s lékárníky.
Nekombinujte více léků s obsahem paracetamolu (jako např. Coldrex a Paralen), ani při jejich užívání nepijte alkohol - může dojít k poškození jater.
Pozorně si přečtěte příbalový leták léku, než ho začnete užívat.
Zvláštní pozornost podobně věnujte nemocným – poraďte se s lékařem/lékárníkem…
v těhotenství a období kojení,
u malých dětí a kojenců,
u dlouhodobě nemocných lidí s oslabeným organismem.
Pokud problémy neustupují při samoléčbě ani po 4 dnech, nebo dochází ke zhoršení stavu či komplikacím, navštivte lékaře.
Vždy dodržujte režimová opatření – klid, pití, vitamíny apod.
Vždy dbejte i na dobu nutné rekonvalescence po odeznění nemoci.
Doporučujeme dobu rekonvalescence minimálně stejně dlouhou, nejlépe dvojnásobnou, v porovnání s dobou akutního onemocnění.
K době rekonvalescence přistupujte stejně zodpovědně jako k vlastnímu akutnímu onemocnění. Každá nemoc vyžaduje svůj čas a trpělivost. Pokud to pochopíme, budeme v naší péči o nemocné dítě úspěšní.
Tímto projektem zmiňované i další vhodné volně prodejné léky si můžete vybrat podle potřeby v subkapitole „Léky“, kam je postupně vkládáme s jejich přesným názvem, složením, velikostí balení, příbalovou informací ke správnému užívání a další informace.
Samotný výběr vhodného léku nebývá úplným řešením celého zdravotního problému. Možnosti farmakologické léčby jsou často omezené, nevyřeší onemocnění, jako takové a často nepomohou tolik jako zdravý a aktivní způsob života spojený s racionální léčbou.
Svůj zdravotní stav můžete sami výrazně ovlivnit svým aktivním přístupem – změnou chování a životního stylu:
aktivnější péčí o své zdraví a tělo – zdravotní stav i vzhled,
racionální stravou – 5x denně malé dávky jídla, s čerstvou zeleninou a ovocem,
vydatným pitným režimem,
nekouřením a omezením konzumace alkoholu,
snížením své hmotnosti k normálnímu BMI – upravte si svou váhu,
omezte možný vznik z rizikových situacía snažte se omezit i působení stresu,
dodržováním předepsaných a osvědčených léčebných postupů dohodnutých s lékařem,
pravidelnými tělesnými aktivitami – cvičení, procházky – za každého počasí,
dodržováním zásad hygieny a pravidelnou péčí o tělo, přípravu a konzumaci stravy,
pečujte nejen o své tělo, ale i o Vaší mysl – budujte si pozitivní náladu,
udělejte si čas na své přátele a na své koníčky.
Při výběru konkrétních přípravků si vždy přečtěte i související nezbytné subkapitoly na těchto stránkách, zejména „Popis nemoci“, „Léčba a samoléčba“, „Upozornění“ a„Prevence“, které jsou nedílnou součástí informace o možnostech samoléčby a sebepéče.Bez jejich znalostí se vystavujete riziku možného neúspěchu samoléčby i případného poškození zdraví.
Léčba i samoléčba svrabu spočívá v řadě shodných opatření:
likvidace parazitů,
zhojení kožních lézí,
zavedení hygienických opatření k zamezení dalšího šíření parazita – terapie sírou a lindanem,
po koupeli důkladně osušíme celé tělo a stejnoměrně vtíráme masti do kůže,
každý denměníme spodníaložní prádlo,
použité spodní a ložní prádlo každý den pereme při teplotě minimálně 60 °C, vyžehlíme a 3 dny nepoužíváme,
ostatní prádlo či obuv nepoužívat alespoň 5 dní,
udržovat vysoký hygienický standard svůj i celé rodiny, neboť při onemocnění jednoho člena rodiny často dochází k nakažení ostatních,
pitný režim – minimálně šest sklenic vody denně: z organismu se odplaví odpadové látky, které mohou být příčinou kožních problémů.
Další opatření:
Hubení roztočů prostředky proti hmyzu (insekticidy) není dlouhodobě účinné. Roztoči se ve vlhkém a teplém prostředí lůžkovin rychle množí a obnovují svoji populaci. I když krátkodobě dochází k jejich snížení, jejich alergenní výkaly v lůžkovinách zůstávají a nemocní mají zdravotní problémy i nadále. Chemické insekticidy mají navíc značný alergenní potenciál, což je vylučuje z dlouhodobého používání na textilie, které se dostávají do těsného kontaktu s pokožkou člověka.
Biologické metody – speciální druhy bakterií, které se výkaly roztočů živí, je rozkládají a odstraňují tak jejich alergizující potenciál. Tyto probiotické mikroorganismy jsou velmi bezpečné, nevyvolávají další alergické reakce, a kromě rozladu trusu roztočů absorbují povrchovou vlhkost, a tak životní podmínky roztočům znesnadňují.
Důležitým detailem je čistá ložnice a ložní prádlo – viz záložka „Prevence“.
Strava:
omezte množství tučných jídel,
více ovoce a zeleniny, zvláště mrkve (obsahující beta-karoten),
pozor na potravinovou alergii (na vejce, mléko, čokoládu a oříšky). Testy na alergii prokážou, je-li příčinou některá speciální potravina. Podle klinických zkoušek může stav pacientů s ekzémem zlepšit vynechání lepku a mléčných výrobků.
Další rady:
dostatečná ochrana před slunečním zářením – i jeden den na slunci může způsobit nenapravitelné škody na kožních buňkách a možná i v DNA, které mohou vést až k rakovině kůže a jejímu předčasnému stárnutí,
opatření při mytí…
méně časté mytí,
používat jen vlažnou vodu a neparfémovaná mýdla,
jemné vysušování kůže poťukáváním namísto tření ručníkem,
odvar z pampelišky, kopřivy, lučního jetele, přestupu a šťovíku stimuluje funkci jater a ledvin – podporuje vylučování toxinů a zlepšuje vzhled kůže,
nejlepší způsob prevence je, nepřijít do těsnějšího kontaktu s osobou, která má svrab. Lidé však často nemají žádné příznaky po dobu několika prvních dní nemoci. Pokud zjistíte, že někdo blízko vás má svrab, měli byste pro jistotu předem dostat léčbu, i když v současnosti nemáte žádné příznaky.
Máte-li svrab, nemůžete se zbavit roztočů jednoduše koupáním, protože roztoči nejsou na kůži, ale vlastně pod kůží.
Lékaři obvykle předepisují jako medikaci krém, který se aplikuje na celé tělo. Lék proniká kůží a roztoče zabíjí. Ve zvláště závažných případech lékaři předepisují některé léky podávané ústy.
Lidé se někdy obávají možných vedlejších účinků léků na předpis pro léčbu svrabu. Léčebné krémy mohou skutečně způsobit větší podráždění kůže a svědění a některé z nich nejsou považovány za bezpečné pro děti, těhotné ženy nebo pro lidi s potlačenou imunitní reakcí. Pilulky, které se někdy používají, mohou způsobit i další nežádoucí účinky jako bolesti hlavy, nevolnost, svalové bolesti a dokonce záchvaty.
Jako přírodní léčbu svrabu doporučujeme Naturasil. Je to bylinný preparát, který zabíjí roztoče způsobující svrab a zmírňuje svědění, které se svrabem souvisí. Protože je to všechno přírodní, nezpůsobuje vedlejší účinky, které mnoho volně prodejných léků má.
Doplňky stravy:
omega-3 a omega-6 mastné kyseliny v rybím tuku nebo lněném oleji. Tyto tuky přinášejí úlevu při svědění a zánětlivých projevech na kůži, od erysipelu po svrab. Nejlepší je jejich kombinace s antioxidanty, například s vitaminemC a vitaminem E, které pomáhají chránit kůži před poškozením zvnějšku a před volnými radikály poškozujícími buňky. Tyto vitaminy zklidňují vyrážky a ekzémy, hojí popáleniny, oděrky i řezné rány Potlačují zánět a zmírňují svědění a suchost kůže,
zinek – při léčení suché kůže, akné a psoriázy, i jako podpora hojení poškozené tkáně,
multivitaminový a multiminerální doplněk s obsahem zinku a selenu,
echinacea, kterou lze nanášet také přímo na kůži při léčení ran, ekzémů a popálenin,
pupalkový olej – při mnohých kožních onemocněních, zvláště zánětlivých; lze rovněž aplikovat místně,
olej tea tree (melaleukový olej),
levandulový olej se rovněž nanáší na kůži, aby podpořil hojení hmyzího bodnutí a štípnutí, řezných ranek a odřenin, a zabránil jejich infikování,
aloe vera zklidňuje popáleniny a hojí poraněnou kůži,
heřmánkový krém a jogurt můžete použít místně proti svědění a měsíčkový krém proti zánětu,
rybí tuk… dávkování: 2 lžičky denně, pozor: užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem, doporučení: vegetariáni mohou nahradit i lžící lněného oleje,
vitamin E… dávkování: 250 mg denně, pozor: užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem,
zinek… dávkování: 15 mg denně, doporučení: užíváte-li zinek déle než měsíc, přidejte doplněk obsahující 2 mg mědi,
echinacea (třapatka)… dávkování: 200 mg třikrát až čtyřikrát denně, doporučení: při akutní infekci užívejte vždy po několika hodinách,
pupalkový olej… dávkování: 1000 mg dvakrát až třikrát denně, doporučení: užívejte při jídle.
Léčba
Léky na svrab:
Permethrin – pesticid účinný při léčbě svrabu; mohou se na něj objevit mírné kožní alergické reakce.
Malathion – aplikovat po dobu 24 hodin na dospělé roztoče a vajíčka.
Lindan je pleťová voda pro léčbu svrabu. Lindan krém po použití (k léčbě svrabu) je třeba smýt teplou vodou, aby se zabránilo vstřebávání přes kůži.
10% masti a vazelíny s obsahem síry – levné a snadno dostupné v lékárně. Je také velmi bezpečná pro použití u těhotných žen a kojenců do dvou měsíců věku.
Gamma benzen hexachlorcyklohexan a Cetrimid krém jsou také dobrými možnostmi léčby svrabu.
Tea tree oil.
Mírné steroidy jako beklometason nebo dexamethason se používají ke snížení kožního svědění – poraďte se s lékařem.
Navštivte lékaře, pokud máte pochybnosti, zda máte svrab. Lékaři mohou seříznout vaši pokožku a zkontrolovat – potvrdit diagnózu.
Pokud jste vyzkoušeli přírodní léčbu svrabu, a nadále máte příznaky nemoci, měli byste rovněž navštívit lékaře.
Také pokud si myslíte, že se vám vyvinula infekce – přes rozškrábání.
Opatření k zamezení svrabu:
Dezinfikujte koberce a koberečky s použitím dezinfekčních prostředků, jako je fenol, nebo teplé vody.
Dezinfikujte podlahy a povrchy v koupelně.
Vanu umyjte po každém použití.
Denní praní oblečení, ručníků a přikrývek, používaných v poslední době, a to v horké vodě, sušení v horké sušičce, plus žehlení, pomáhají svrab v těchto objektech zlikvidovat.
Používejte antibakteriální krém na infikované oblasti opakovaně.
Snažte se udržet zamořené oblasti čisté (s pomocí antiseptik).
Vyhněte se kontaktu rektální a genitální oblasti s postiženou kůží nebo objektem. Jsou-li tyto napadeny, škody mohou být pak trvalé.
domácnost vybavena minimem textilního zařízení (tapety, předložky a koberce),
bez domácích zvířat,
okna orientovaná směrem na jih.
Prevence recidivy svrabu:
Všichni členové rodiny by měli omezit vzájemné úzké kontakty a měli by být léčeni současně, i když symptomatické příznaky mají jen někteří. K očistě životního prostoru by mělo dojít naráz, protože je zde riziko opakující se infekce svrabu. Proto se doporučuje vyprat a vyžehlit veškeré oblečení, lůžkoviny a ručníky, které byly v kontaktu s kůží napadenou svrabem.
Eliminace alergenů:
omezení styku s alergenem,
v období největších potíží omezit větrání bytu během dne, nejlépe větrat ráno,
klimatická léčba v období potíží: na horách, u moře,
u domácího prachu a roztočů je eliminace obtížná: v bytě by neměly být vyšší koberce, závěsy z těžších látek, čalouněný nábytek ap. – alergické děti by si neměly hrát s plyšovými hračkami; roztoči se nacházejí i v peří ptáků,
dbát na čistotu lůžkoviny: časté a dlouhé větrání i za mrazu; vysávat každý den matrace, pokrývky, polštáře; povlaky měnit jednou za týden; koberec šampónovat; používat čističe a pračky vzduchu; lůžkoviny ze syntetických materiálů jsou v tomto případě vhodnější než přírodní,
důkladný úklid; použít akaricidy (hubí roztoče), přípravky likvidující plísně; odstranění zvířat z domácnosti,
u pacientů přecitlivělých na hmyzí žihadlo: vyhýbat se kvetoucím rostlinám, spadanému ovoci, nechodit bos, nejíst a nepít v přírodě; nenosit barevné oblečení; hmyz nezabíjet (přilákává další hmyz),
profesionální poškození hrozí u pekařů, truhlářů, v zemědělství; používat ochranné pomůcky,
vyloučení účinku potravinářských alergenů a léků,
eliminace kontaktních alergenů (chrom ve vydělávané kůži, nikl).
Opatření k zamezení svrabu:
Dezinfikujte koberce a koberečky s použitím dezinfekčních prostředků, jako je fenol, nebo teplé vody.
Dezinfikujte podlahy a povrchy v koupelně.
Vanu umyjte po každém použití.
Denní praní oblečení, ručníků a přikrývek, používaných v poslední době, a to v horké vodě, sušení v horké sušičce, plus žehlení, pomáhají svrab v těchto objektech zlikvidovat.
Používejte antibakteriální krém na infikované oblasti opakovaně.
Snažte se udržet zamořené oblasti čisté (s pomocí antiseptik).
Vyhněte se kontaktu rektální a genitální oblasti s postiženou kůží nebo objektem. Jsou-li tyto napadeny, škody mohou být pak trvalé.