Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.
Homeopatika
Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.
Doplňky stravy
Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.
S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.
Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…
V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.
Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha
Doplňky stravy připravujeme
Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět
Kůže je orgán s největší plochou a jednou z jejích funkcí je i vylučování. Když se v organismu vyskytne větší množství toxických látek, než mohou ledviny a játra zpracovat, dojde i k vylučování kůží. Odcházející toxiny narušují soudržnost a odolnost pokožky. To je příčinou mnoha poruch kůže, i akné.
Akné
je zánět ve vývodech mazových žláz. Je to léčitelná choroba, může však mít i chronický charakter, sklon k ní trvá po celé období puberty a časné dospělosti.
Neškrábejte si akné, aby se na kůži nerozšířilo. Většinou ustává po 20.–30. roce věku, ale u těžkých případů s velkým mazotokem přetrvává i do vyššího věku.
Někdy dokonce vzniká akné až v dospělém věku jako následek zdravotních problémů (např. hormonální poruchy, vysazení antikoncepce, nevhodná antikoncepce, některé diety a poruchy příjmu potravy, některé léky včetně vitamínů B…).
Příčiny
Akné vznikají působením:
složení stravy,
některých léků,
zvýšené tvorby mazu,
zvýšeného rohovění okolo vývodů mazových žláz,
bakterií – infekce,
místní imunitní reakce kůže – i na kosmetiku,
vlivů prostředí,
dědičnosti – v rodině mívá často někdo těžší akné.
Rizika a příčiny:
hormonální nerovnováha,
bakteriální infekce,
stres,
potravinová alergie,
užívání některých léčiv (steroidy, antidepresiva, některé léky proti epilepsii, orální antikoncepce),
chronická zácpa a znečištění střev,
nadměrná spotřeba solených potravin, cukrů, tuků a živočišných potravin, nedostatek některých složek potravy a vitamínů,
průmyslové znečištění životního prostředí,
užívání nevhodných kosmetických přípravků a make-upů, nadměrná péče o pleť.
Zvýšená tvorba mazu je řízena hormony – hlavně mužskými pohlavními hormony – androgeny, které jsou v určitém množství přítomny i v ženském těle. U žen se akné často zhoršuje v období okolo menstruace, ženy s poruchou menstruačního cyklu mívají též závažnější a léčebně odolnější akné. V těhotenství se akné může zlepšovat i zhoršovat.
Existují i jiné typy akné a nepravá akné, jimiž jsou postiženy jiné věkové skupiny nebo jiná místa:
akné dětská – vznikají někdy u novorozenců vlivem mateřských hormonů,
akné dospělých žen – hormonální poruchy,
akné profesionální – způsobena kontaktem s oleji a dehty,
akné medikamentózní – po některých lécích (hormony, léky na štítnou žlázu, epilepsii, jód, brom), ale také po vitamínech B2, B6 a B12,
akné kosmetická – používáním vazelínových mastí a pomád,
akné mechanická – nevhodným vymačkáváním a rozškrabáváním sebemenších projevů.
Upozorňujeme, že obsah těchto stránek má informativní charakter a není náhradou za návštěvu lékaře.
Vždy je nutné, abyste léky vybírali s ohledem na věk, hmotnost a celkový zdravotní stav nemocného…
Vycházet je třeba z jeho ostatních nemocí, které měl už dříve, a léků, které na ně užívá – možné jejich interakce.
Vždy dodržujte dávkování doporučené zdravotníky nebo výrobci léků – nepřekračujte je. Tablety užívejte s jídlem nebo po něm, podle doporučení.
Zkontrolujte si vždy vše, co pravidelně (často) užíváte – léky, doplňky stravy, potraviny, byliny, čaje apod. Např. většina citrusových plodů, nebo třeba třezalkový čaj, pepř či kurkuma, mění účinnost některých léčiv.
Berete-li jen 3 léky, dají se interakce najít z jejich příbalových letáků. Ale každý kdo užívá více než 5 léků, by si měl vždy zkontrolovat, jestli na sebe nereagují negativně, protože je to již velice pravděpodobné…
Prostudujte si jejich příbalové informace a vypište jejich názvy do online poradny www.znamsveleky.cz – bezplatné anonymní linky. Po zadání názvů svých léků dostanete do 2 dnů zpět e-mailem odpověď. Nemáte-li internet, vypište si celé názvy svých léků na papír, než půjdete k lékaři či do lékárny, a odborníci za vás jejich interakce zjistí.
Nepřestávejte sami od sebe brát předepsané léky, ani neměňte jejich dávkování, ale zajděte s e-mailovou odpovědí za lékařem, který vám je předepsal, na konzultaci.
Bonusem pro pacienty je, že by zde měli dostat nejen informace o nevhodných kombinacích léků, ale i doporučení, jaké bylinky, nápoje či jídlo spolu s předepsanými léky neužívat.
Některé kombinace nejsou tak nebezpečné – stačí, když lékař změní dávkování, nebo navrhne časové odstupy při jejich užívání.
Nekombinujte např. více lékůs obsahem paracetamolu (jako např. Coldrex a Paralen), ani při jejich užívání nepijte alkohol – může dojít k poškození jater.
Pozorně si přečtěte příbalový leták léku, než ho začnete užívat.
Zvláštní pozornost věnujte nemocným, dětem a těhotným – poraďte se s lékařem/lékárníkem…
v těhotenství a období kojení,
u malých dětí a kojenců,
u dlouhodobě nemocných lidí s oslabeným organismem.
Pokud problémy neustupují při samoléčbě, anebo dochází ke zhoršení stavu či komplikacím, navštivte lékaře.
Samotný výběr vhodného léku nebývá úplným řešením zdravotního problému.Možnosti farmakologické léčby jsou často omezené, nevyřeší onemocnění jako takové a často nepomohou tolik jako zdravý a aktivní způsob života spojený s racionální léčbou.
Svůj zdravotní stav můžete sami výrazně ovlivnit svým osobním a aktivním přístupem – změnou životního stylu:
aktivnější péčí o své zdraví a tělo – zdravotní stav i vzhled,
racionální stravou - 5x denně malé dávky jídla, s čerstvou zeleninou a ovocem,
vydatným pitným režimem – 2-3 litry denně,
nekouřením a omezením konzumace alkoholu a jiných drog,
snížením své hmotnosti k normálnímu BMI – upravte si svou váhu,
omezte možnosti vzniku rizikových situací a snažte se omezit i působení stresu,
dodržováním předepsaných a osvědčených léčebných postupů dohodnutých s lékařem,
pravidelnými tělesnými aktivitami – cvičení, procházky – za každého počasí,
pravidelnou péčí o tělo, očkováním a kontrolami zdraví,
dodržováním zásad hygieny a prevence,
pečujte nejen o své tělo, ale i o svou mysl – budujte si pozitivní náladu,
udělejte si čas na své přátele a na své koníčky.
Vždy dodržujte režimová opatření – klid, dostatečné pití, vyšší dávky čerstvé zeleniny a ovoce – vitamíny apod.
Vždy dbejte i na dobu nutné rekonvalescence po odeznění nemoci. Doporučujeme dobu rekonvalescence minimálně stejně dlouhou, nejlépe dvojnásobnou oproti době trvání akutního onemocnění.
K době rekonvalescence přistupujte stejně zodpovědně jako k vlastnímu akutnímu onemocnění. Každá nemoc vyžaduje svůj čas a trpělivost. Pokud to pochopíme, budeme v naší péči o nemocné úspěšní.
Pomáhá i eliminace alergenů:
omezení styku s alergenem,
v období největších potíží omezit větrání bytu během dne, nejlépe větrat ráno,
klimatická léčba v období potíží – na horách, u moře,
u domácího prachu a roztočů je eliminace obtížná: v bytě by neměly být vyšší koberce, závěsy z těžších látek, čalouněný nábytek aj.; alergické děti by si neměly hrát s plyšovými hračkami; roztoči bývají i v peří ptáků,
dbejte i na lůžkoviny: časté, dlouhé větrání na mrazu; vysávat každý den matrace, pokrývky, polštáře; povlaky měnit jednou za týden; koberec šamponovat; čističe vzduchu; lůžkoviny ze syntetických materiálů jsou vhodnější než přírodní,
důkladný úklid; použít akaricidy (hubí roztoče), přípravky likvidující plísně; vhodné hračky,
odstranění zvířat z domácnosti; alergie na zvířata i jako profesionální alergie,
u pacientů přecitlivělých na hmyzí žihadlo: vyhýbejte se kvetoucím rostlinám, spadanému ovoci, nechodit bosi, nejíst a nepít v přírodě; nenosit barevné oblečení; hmyz nezabíjet (přilákalo by to další hmyz),
profesionální poškození u pekařů, truhlářů, v zemědělství: používat ochranné pomůcky,
vyloučení účinku potravinářských alergenů dohromady (více léky či doplňky stravy),
eliminace kontaktních alergenů (chrom ve vydělávané kůži, nikl).
Upozorňujeme, že obsah těchto internetových stránek má informativní charakter a není náhradou za návštěvu lékaře.
Místní léčba akné
Léčí se postižené místo přímo na kůži, pomocí léků ve formě krémů a gelů. Využívá se u mírné až středně těžké formy akné.
Retinoidy – látky odvozené od vitamínu A, uvolňují rohovinou ucpané vývody a omezují tvorbu mazu,
benzoylperoxid – proti bakteriím, zmírňuje zánětlivé projevy. Nemá vliv na komedony,
lokální antibiotika (hlavně erytromycin a klindamycin) – nanášejí se přímo na kůži – na postižená místa, kde jsou pupínky nebo uhříky. Působí proti bakteriím a zánětu. Osvědčuje se kombinace léčby lokálními antibiotiky se zinkem, retinoidy a benzoylperoxidem,
kyselina azelainová – uvolňuje ucpané vývody, působí proti bakteriím a proti zánětům,
chemický peeling – čištění pleti, při kterém dochází k odstranění odumřelé buňky z povrchu kůže.
Další možnosti místní léčby:
ošetření laserem – působí protizánětlivě a také jako prevence jizev,
ošetření chladem – kryalizace,
chirurgický zákrok – u závažného postižení většími hnisavými projevy.
Celková léčba
U těžších forem akné se podávají léky ve formě tablet nebo tobolek…
hormonální léčba – pouze u žen – kombinované hormonální antikoncepční přípravky,
antibiotika – jejich užívání vede ke snížení mikrobů a zmírnění zánětů. Nejčastěji atb. tetracyklinového typu, která musí být užívána po dobu více měsíců,
izotretinoin – další látka odvozená od vitamínu A: tlumí zvýšené maštění kůže, snižuje zvýšenou produkci rohových buněk, uvolňuje ucpané vývody a působí protizánětlivě. Terapie trvá obvykle několik měsíců a její účinek potom přetrvává více měsíců až roky,
Ostatní léčba
Ošetření laserem – brusný laser zbrousí jizvu,
mechanická dermabraze – „obroušení“ povrchové vrstvy kůže,
chemický peeling – čištění pleti, při kterém dochází k odstranění odumřelé buňky z povrchu kůže.
Těžší akné nelze úplně vyléčit, protože příčinou jsou mazové žlázy, které nelze všechny odstranit. Včasnou, správně zvolenou a pečlivě prováděnou léčbou můžete dosáhnout zahojení projevů či zásadně zmírnit intenzitu a průběh akné a zabránit tvorbě jizev. Předepisují se zevní antibiotika – v gelech, roztocích či krémech. Protože u akné hrají roli nejen mikroorganismy, léčba antibiotiky se doplňuje o další zevní léky. Proto Vám k antibiotikům lékař pravděpodobně přidá léčebný krém nebo gel (protizánětlivé a antimikrobiální složky, některé i přímo antikomedogenní (benzoylperoxid, azelaová kyselina, retinoidy), hormonální léčba. Po vyšetření u gynekologa mohou být předepsány i hormonální léky k léčbě akné, které mají i antikoncepční vlastnosti.
Akné vzniká také používáním nesprávné pleťové kosmetiky. Pleť bývá problematická, smíšená, normální či suchá. Při smíšené pleti máte mastnou jen T-zónu (čelo, nos, brada), a tváře bývají suché. Takovou pleť byste přípravky určenými na pleť problematickou jen vysušili. Pleť se pak brání, produkuje více mazu, a lehce se tak vytvoří další pupínky.
Máte-li akné hodně rozšířené, můžete vyzkoušet ošetření aknózní pleti laserem. Tuto léčbu raději absolvujte v zimě, pleť by neměla být vystavována ostrému slunci. Záleží na stavu, jak vážné máte akné. Léčba laserem je individuální, a je vhodná, i pokud se na pleti vyskytují jizvičky.
Samoléčba
Léčba akné je běh na dlouhou trať – žádný výrobek nezabere okamžitě, výsledky léčby se projeví až za pár týdnů… mějte trpělivost.
Základ léčby je i v prevenci:
zdravá strava,
správná péče o pleť,
hygiena.
Další doporučení:
jíst zdravou, vyváženou stravu s dostatkem tekutin; alkohol, nikotin a především drogy akné zhoršují,
dodržování zásad racionální výživy:
omezit v jídelníčku tučná jídla, uzeniny, sladkosti, bílé pečivo, instantní výrobky, příliš slaná a kořeněná jídla, nápoje typu Coca-cola, Fanta a kupované džusy,
zařadit do jídelníčku více zeleniny a ovoce, nejlépe čerstvé, dále celozrnné pečivo, bílé maso, luštěniny, bílé jogurty, celozrnné obiloviny a těstoviny…,
pokud jste si nepříznivý vliv určitých potravin na akné skutečně vypozorovali, jejich vynecháním v jídelníčku můžete stav pomoci zlepšit,
dávat pozor na potraviny, které naše pleť nedobře snáší,
pít hodně vody a čaje,
občas může být provedena léčba na vyčištění krve:
čaje z kopřiv aj.,
léčivé byliny maceška nebo pýřavka podporují vyměšovací ústrojí, tyto čaje pomáhají také při látkové výměně a pročištění těla,
omezení stresu,
relaxace,
dostatek spánku,
pravidelně pečovat o svou pleť,
k mytí nepoužívat klasická (alkalická) tuhá mýdla, ale tekutá mýdla, mycí emulze a gely s neutrálním či lehce kyselým pH – tzv. syntetické detergenty, nebo mýdla pro problematickou mastnou pleť,
nedotýkejte se zbytečně se pupínků, nemačkejte je, aby se pleť nepodráždila,
myjte si ruce a občas opláchněte obličej,
používejte na obličej zvláštní ručník,
u suché pokožky s akné – čisticí pleťové mléko,
pro aknózní kůži – lihové, resp. alkoholové roztoky, často s dezinfekčními či bylinnými přísadami,
pro citlivou kůži – speciálnější prostředky, bez alkoholu…
pomůže podpůrně léčebný krém s charakterem pleťového mléka nebo řídkého krému (aby neucpával póry) – obsahují protizánětlivé, olupující a dezinfekční přísady (LHA = lipohydroxy kyseliny, a AHA = alfahydroxy kyseliny, zinek, aj.),
oblečení prodyšné, volné, hladké, nejlépe bavlněné,
nekouřit, nepít mnoho alkoholu,
správná péče o pleť může při sklonu k uhrům a puchýřkům zamezit vzniku zánětů. Důležité je mýt mastnou pleť vlažnou vodou a jemnými prostředky, ne častěji než dvakrát denně. Použitý prostředek by neměl obsahovat žádný síran sodný, který je sice levný, odmašťuje však příliš,
krémy a make-up by měly být málo mastné a měly by dodávat pleti vlhkost. Dvakrát až třikrát v týdnu bychom si měli dělat peeling (opatrně při zánětech), který zjemňuje pleť,
těžké formy akné vyžadují péči zkušeného odborníka na akné a eventuálně i spolupráci dalších odborníků (gynekologie, endokrinologie, imunologie, plastická chirurgie atp.),
čisticí pleťový roztok,
pomoci by měly přípravky s obsahem ovocných kyselin AHA, LHA, kyselinou salicylovou, konjugátem zinku; tyto látky mají exfoliativní charakter, odstraňují zrohovatělou šupinatou kůži, a zároveň regulují tvorbu mazotoku. Sebium AKN, Vichy Normaderm gel, la Roche Effaclar A.I. Acnex, který vedle vitamínů obsahuje kolostrum, upravující imunitní systém. Poraďte se s dermatologem o výběru pro konkrétní případ i s ohledem na současně používané léky na akné, příp. nechte otestovat vzorky,
bifidogenní bakterie, udržují obranyschopnost organismu. Tablety se užívají 1‑2x denně. Léčba je dlouhodobá, trvá 2‑3 měsíce. Poté je vhodné na 1 měsíc vysadit a po přestávce pokračovat znovu,
Benzoyl peroxid – antibakteriální látka, která dezinfikuje a vysušuje kůži – OXY,
Tretionin (Retin A) – komedolytická látka, která urychluje růst a odlučování epiteliálních buněk; tyto látky jsou na doporučení lékaře, antibiotická léčba erytromycin; tyto látky jsou také na doporučení lékaře,
léčba vnitřní – vitamíny skupiny B, Pangamin, Acnex, který vedle vitamínů obsahuje kolostrum upravující imunitní systém, bifidogenní bakterie udržující obranyschopnost organismu. Tablety se užívají 1‑2x denně. Léčba je dlouhodobá, trvá 2‑3 měsíce. Poté je vhodné na 1 měsíc vysadit a po přestávce pokračovat znovu…
úprava životosprávy: dbát na dostatek pohybu, nejlépe na čerstvém vzduchu,
nepřehánět mytí obličeje: stačí 2‑3x denně, při častějším mytí (zvláště běžným mýdlem) je kůže nadměrně vysušována a tvorba mazu se dále stupňuje,
používat kosmetiku určenou pro problematickou mastnou pleť – tzv. léčebnou kosmetiku zakoupíte v lékárnách. Působí proti zánětu a omezuje množení bakterií, také uvolňuje rohovinou ucpané vývody folikulů, odlučuje vrchní odumřelé rohové buňky kůže,
nevymačkávat a neseškrabávat zánětlivé projevy – způsobuje to drobná poranění kůže, která se mohou zhojit jizvičkou. Provádějte jen velice šetrné mechanické vytlačení obsahu otevřených komedonů – s následným ošetřením dezinfekčním přípravkem (lépe je nechat toto na odbornou péči kosmetičky),
obličej je dobré čistit ráno a večer pleťovým mlékem, pak použít pleťové tonikum a na závěr krém,
navštívit kožního lékaře (dermatologa) – pokud je postižení závažnější, či dodržování výše uvedených doporučení nevede ani po několika týdnech k úspěchu, je vhodné vyšetření a následná optimální léčba vašeho typu akné včetně doplňkové léčebné kosmetiky,
šetrné vymačkávání komedonů zkušenou kosmetičkou, a dle její instruktáže pak eventuálně provádět doma (speciální chemický či fyzikální peeling – s kyselinou glykolovou, trichloroctovou, kryoterapie pomocí tekutého dusíku či kyseliny uhličité, laser, kauter – to vše patří pouze do rukou v korektivní dermatologii zkušeného kožního lékaře). Násilné mačkání kůži však zraňuje a vede ke jizvení,
můžete používat i různé čisticí pleťové masky – ty lze vyrobit i doma. Vždy ráno před nanesením make-upu používejte pleťový krém,
antibakteriální tyčinky s obsahem Tea Tree oleje – nanést pomocí vatové tyčinky lokálně na postižená místa – nenanášejte na celý obličej, protože vysušuje,
peeling – mechanické čistění kůže (nevhodný u zanícených a hnisavých projevů, kvůli roznášení infekce),
v léčbě dlouhodobě pokračujte i po zlepšení – má i preventivní účinky.