REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Břicho, pánev a problémy trávení

Úplavice

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Léky

Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.

Homeopatika

Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.

Doplňky stravy

Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.

S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.

Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…

V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.

 

Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha

 


Doplňky stravy připravujeme

Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět


Úplavice je infekční onemocnění střev, které se u nás již tolik nevyskytuje. Dříve však bylo relativně častým onemocněním.

Příčiny

Původcem onemocnění je bakterie Shigella – dysentérie. Bakterie se usazuje a množí v tlustém střevě a vylučuje se ve stolici nemocného.

Přenašečem bakterie je nemocný člověk. Nemoc se šíří blízkým kontaktem s nemocným (nemoc „špinavých rukou“), potravinami a vodou, které jsou bakterií kontaminovány. (Shigella je neuvěřitelně infekční, k propuknutí infekce stačí spolknout jen 1000 bakterií!)

Nízká úroveň hygieny a nedostatečné zpracování potravin a vody jsou z tohoto důvodu velkými rizikovými faktory, což vysvětluje ono snadné šíření úplavice mezi vojáky při válečných taženích.

U oslabených a starých lidí může při úplavici dojít k minerálovému rozvratu a někdy i k narušení srážlivosti krve. Někdy může střevní sliznice narušená zánětem i prasknout, což vede ke vzniku zánětu pobřišnice a k sepsi. V těžkých případech může onemocnění skončit smrtí.

 

Pokračujte čtením článku v sekci příznaky

Bakterie napadají buňky tlustého střeva, a proto jsou i projevy nemoci zejména střevní:

  • projeví se za několik dnů po nákaze křečovitými bolestmi břicha,
  • vodnatými průjmy,
  • ve stolici se může objevit hlen a obvykle i krev.

 

Pokračujte čtením článku v sekci upozornění

Upozorňujeme, že tyto stránky nenahrazují návštěvu lékaře!

Pokračujte čtením článku v sekci léčba / samoléčba

 

Léčba a samoléčba úplavice

 

Na střevní infekci lze pomýšlet podle příznaků. V krvi najdeme změny svědčící pro bakteriální zánět v těle (vyšší bílé krvinky a zvýšené CRP). Spolehlivým vyšetřením je mikrobiologické vyšetření vzorku stolice, kde se bakterie prokážou.

 

  • Nejdůležitější součástí léčby je dostatečný přísun tekutin (pití, u ohrožených lidí, dětí a seniorů i náhradní roztoky infuzí). To zabrání minerálovému rozvratu a dehydrataci a umožní imunitnímu systému těla se s infekcí vypořádat,
  • léky – střevní dezinficiencia (např. endiaron) také neuškodí,
  • důležitá je také včasná výživa. Dříve byly uznávány tzv. čajové přestávky. Dnes je již známo, že včasným podáváním lehce stravitelných potravin dosáhneme rychlejšího zotavení střevní sliznice,
  • u kojených dětí kojení nepřerušujeme. Dětem, které jsou krmené umělou výživou, je vhodné mléko ředit mrkvovým či rýžovým odvarem,
  • léčba antibiotiky je vhodná pouze u kojenců mladších 4 měsíců, u kterých nelze vyloučit infekci salmonelami, shigelami či yersiniemi. U větších dětí a dospělých se podávají antibiotika, pouze jsou-li ve vážném zdravotním stavu a infekce se u nich předpokládá,
  • v případech, kdy je infekční původ nepravděpodobný, podáváme přípravky zpomalující činnost střev. Pomáhají i tzv. střevní eubiotika. Jsou to léky obsahující „hodné“ střevní bakterie,
  • při turistice v krajinách s horší hygienickou úrovni nepožívejte potraviny tepelně neupravené, ani nápoje, pokud nejsou továrně vyráběné a hygienicky balené,
  • platí pravidlo: „převař to, uvař to, oloupej to, nebo na to zapomeň“.

 

 

 

Podívejte na seznam přípravků

Prevence:

Dodržování základních hygienických návyků a správná úprava potravin a pitné vody jsou obvykle dostačující ochranou před propuknutím epidemie.

 

Zdroj:

weby stefajir.cz a ordinace.cz

 

Pokračujte výběrem v pravém menu
Pokračujte čtením článku v sekci prevence

Více informací

Související zdravotní problémy


REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru