Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.
Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.
Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.
S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.
Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…
V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.
Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha
Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět
Celiakie je onemocnění, kdy v důsledku chronické zánětlivé reakci na lepek dochází v tenkém střevě k poškození střevních klků, je narušena schopnost organismu vstřebávat životně důležité živiny. Nevstřebané živiny odcházejí stolicí, tělo začíná strádat a celiakie propuká.
Lepek je souhrnný název pro kratší bílkovinné štěpy obsažené v obilninách: v pšenici, kde je gliadin, i v žitě (secalin), ječmenu (hordein) a ovsu (avenin). U lidí s dědičnou dispozicí vyvolávají onemocnění celiakie neboli celiakální sprue.
K propuknutí celiakie jsou nutné oba faktory– lepek i genetická změna. U dospělých se často na přecitlivělost na lepek nemyslí a všechny potíže se svalují na stres, psychické potíže nebo funkční poruchy zažívacího traktu.
Takoví lidé by měli nasměrovat svou pozornost k celiakii a poradit se s lékařem.
Ve střevních klcích přebývá vedle jiných enzymů i enzym laktáza, štěpící mléčný cukr – laktózu. Laktáza je velmi citlivá a v případě zánětu nebo rozmnožení bakterií mizí ze střeva jako první. Proto většina celiatiků nesnáší čerstvé mléko. Kvašené mléčné produkty jako jogurty, zakysaná smetana nebo podmáslí mají mléčný cukr z větší části spotřebovaný bakteriemi v procesu kvašení, a tak jsou snášeny podstatně lépe.
Vážným problémem se stává porucha vstřebávání a ztráta vitamínů, minerálních látek a kalorií, která způsobuje podvýživu i navzdory jejich dostatečnému příjmu v potravě. Narušené trávení může způsobit i potravní alergie. Problémy jsou zhoršovány doprovodnými průjmy.
Mezi další příznaky patří zvracení, otoky v oblasti břišní, chudokrevnost, objemná řídká stolice s nažloutlým zabarvením a nezvyklým zápachem, deprese, únava, bolesti kloubů a kostí.
U dětí se může projevit ztráta chuti k jídlu, plynatost, bolestivé střevní pohyby, zpomalení růstu, zvracení, intenzivní pálivý pocit na kůži a červená, svědivá vyrážka, zvaná herpetiformní dermatitida. V dutině ústní se mohou vyskytovat vředy.
Pokud máte tyto příznaky, jděte na vyšetření k lékaři – vedle vyšetření protilátek v krvi provede i endoskopické vyšetření sliznice žaludku a začátku tenkého střeva a odebere velmi malý kousek tkáně na mikroskopické vyšetření.
Pokud celikaie zůstává neléčena a není dodržována přísná dieta s vynecháním lepku, může mít velice závažný i život ohrožující průběh.
Upozorňujeme, že obsah těchto stránek má informativní charakter a není náhradou za návštěvu lékaře.
Tyto stránky nenahrazují návštěvu lékaře – slouží k akutní pomoci a samoléčbě běžných a některých dlouhodobých zdravotních problémů - podle definovaných obecných pravidel samoléčby a sebepéče (vydaných zdravotníky EU a AESGP - pravidel uvedených v tomto projektu). Doporučujeme čtenáři těchto stránek, aby v případě komplikací konzultoval svůj léčebný postup a zdravotní stav s lékařem či lékárníkem.
Vždy si léky vybírejte s ohledem na věk, hmotnost nemocného a jeho celkový zdravotní stav:
Zvláštní pozornost podobně věnujte nemocným – poraďte se s lékařem/lékárníkem
Pokud problémy neustupují při samoléčbě, či dochází ke zhoršení stavu či komplikacím - navštivte lékaře.
Srdečně cévní onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka a rakovina patří, u nás mezi nejčastější příčiny úmrtí obyvatelstva.
Proto nadváha a obezita, přecházení „banálních“ nemocí a „nezájem“ o své zdraví představují závažný zdravotní problém, který byste měli – ve spolupráci s lékaři včas aktivně řešit.
Samotný výběr vhodného léku nebývá úplným řešením zdravotního problému. Možnosti farmakologické léčby jsou často omezené, nevyřeší onemocnění, jako takové a často nepomohou tolik jako váš zdravý a aktivní způsob života - spojený s racionální léčbou.
Svůj zdravotní stav můžete sami výrazně ovlivnit vaším osobním a aktivním přístupem - změnou svého životního stylu:
Vždy dodržujte režimová opatření – klid, dostatečné pití, vyšší dávky čerstvé zeleniny a ovoce - vitamíny apod.
Při výběru konkrétních přípravků si vždy přečtěte i související nezbytné subkapitoly, zejména „Popis nemoci“, „Léčba a samoléčba“, „Upozornění“ a „Prevence“, které jsou nedílnou součástí samoléčby a sebepéče. Bez jejich znalosti se vystavujete riziku možného neúspěchu samoléčby a případně i poškození zdraví.
Celiakie je dědičná a nedá se vyléčit. Jedinou léčebnou možností je bezlepková dieta.
Ze stravy vylučte tyto složky z jídelníčku:
Svůj jídelníček si nastavte tak, aby odpovídal zásadám zdravé výživy. Principem a základem je pravidelnost a kvalita:
Příčinou únavy je často cukr a výrobky z něj. Sladkosti ve Vašem případě asi velkou roli nehrají, protože klasické sladkosti vzhledem k lepku nemůžete, což je dobře.
Připomínáme pitný režim, zaměřte se jednoznačně na čistou vodu.
Mám mnoho zkušeností s klienty, kterým klasické vyšetření krve nepotvrdilo alergii na lepek, ale oni sami alergické projevy po lepku mají. Proto bych se řídila vlastním pocitem, a pokud je Vám po potravinách s lepkem těžko, trpíte bolestmi břicha, nadýmáním, chronickou rýmou, kožní obtížemi apod., pak je bezlepková dieta zcela na místě.
Bohužel bezlepkové kupované pečivo má vyšší glykemický index, tzn. že při jeho konzumaci kolísá hladina cukru v krvi. Pokud je člověk zdravý, pak tyto výkyvy celkem zvládá. Jsou ale lidé, kteří jsou na kolísání glykemie citliví, a ti pak mohou trpět únavou, špatnou náladou, neschopností se soustředit. A zvlášť to platí tam, kde je i zátěž psychická.
Je dobré projít všechna klasická vyšetření, aby lékaři vyloučili nějakou organickou příčinu např. vašeho vyčerpání.
Homeopatie pomůže stejně jako úprava jídelníčku. A v kombinaci to bude ještě lepší, protože problém je třeba řešit komplexně. Lékař-odborník na homeopatii zohlední nejen únavu a trávení, ale i celkové alergické projevy, a pomůže i v době akutních alergických projevů. Proto s návštěvou lékaře-homeopata neváhejte.
Pokud máte celiakii, nebo jste k lepku netolerantní, pak je třeba mít seznam bezlepkových potravin. Seznam dobrých bezlepkových potravin vám pomůže vybrat potraviny, které nemusí být důvodem nepříjemných příznaků. Brzy zjistíte, že je spousta chutných potravin, které můžete jíst při zachování zdraví.
Existuje velké množství potravin, které lze na seznamu bezlepkových potravin nalézt. Obecně platí, že lepek je obsažen v potravinách vyrobených z pšenice, žita, ječmene, ovsa. Proto je lepek i v potravinách jako pečivo nebo cereálie, ale řada dalších potravin může obsahovat malé množství lepku, protože pšeničná mouka se často používá jako přísada. Přesto existuje spousta věcí, které můžete jíst, neboť lepek neobsahují.
Existuje celá řada náhrad za pšeničnou mouku, které lze na seznamu bezlepkových potravin nalézt. Tyto mouky a moučné náhražky mohou být použity v pekárenském sortimentu, jako je chleba, rohlíky, vdolečky, palačinky, sušenky a koláče.
Existuje spousta nápojů:
Existuje celá řada bezlepkových hotových jídel, která jsou v současné době k dispozici, ale která nejsou uvedena na žádném seznamu bezlepkových potravin. Některé z nich můžete najít ve svém oblíbeném obchodě, anebo je třeba se podívat do místní prodejny zdravé výživy, popř. zahledat on-line. Určitě čtěte pozorně popisky – informace na obalech. Výrobci mohou změnit přísady kdykoli bez upozornění. To, že položka byla v době vzniku tohoto článku bez lepku, není žádná záruka, že bude bez lepku i nadále. Pokud máte dotazy týkající se složek potravin v jakékoli položce, neváhejte zavolat výrobci a požádat o upřesňující odpověď.
Bezlepková dieta pomáhá i u mnohých jiných nemocí než celiakie, například u lupénky, autismu nebo schizofrenie. Je doporučována i ženám v menopauze.
Pokud potřebujete dodržovat bezlepkovou dietu, pak se budete muset poohlédnout po nějakých bezlepkových receptech. Bezlepkové pečení není vůbec těžké, jakmile si na ně zvyknete. Bezlepkové recepty můžete vyhledat online, nebo si můžete koupit bezlepkovou kuchařku. Pokud spolupracujete s registrovaným dietologem (a to je dobrý nápad, vydat se na setkání s dietologem – alespoň jednou, když s bezlepkovou dietou začínáte), může vám nějaké recepty dát.
Některé recepty můžete jen upravit tak, aby byly bez lepku. Například můžete nahradit běžné těstoviny těstovinami vyrobenými z rýže, kukuřice nebo brambor, a jinak třeba v receptu obsahujícím jako těstoviny přílohu nebude nutné nic neměnit.
Existuje také celá řada druhů bezlepkové mouky. Pšeničnou mouku můžete nahradit např. mandlovou moukou, amarantovou moukou, rýžovou moukou, teffovou moukou, fazolovou moukou z fava fazolí, gram moukou, sójovou moukou, kukuřičnou moukou. Nicméně měli byste si být vědomi toho, že chléb ani jiné pečivo z takové mouky nemusí mít stejnou konzistenci, na jakou jste byli zvyklí. Možná budete muset chvíli trochu experimentovat a kombinovat různé mouky, dokud se vám to nebude líbit.
Zkuste tento jednoduchý recept z bezlepkové mouky na pečivo:
2 šálky mouky bílá rýže,
2 šálky mouky hnědá rýže,
¾ šálku plus 2 lžíce bramborového škrobu,
¾ šálku + 2 lžíce mouky tapioka,
½ šálku kukuřičného škrobu,
1 lžička xanthan
Všechny ingredience do velké mísy. Dobře promíchejte. Skladujte v dobře přikryté nádobě.
Zde jsou některé bezlepkové recepty, jak začít.
Bezlepkové vaření – chléb
3 hrnky bezlepkové mouky směs (viz recept výše),
1/3 šálku sušené mléko,
1 1/2 šálku vlažné vody,
2 vejce,
1 balíček aktivního sušeného droždí,
1 1/2 lžičky neochucené želatiny,
3 lžíce cukru,
1 lžička soli,
2 lžičky gumy guar,
1 1/4 lžičky xanthanu,
1 lžička jablečného octa,
1 lžíce medu,
5 lžic másla.
Nasypte suché ingredience do mísy a dobře promíchejte. V jiné misce smíchejte vejce, ocet, med a máslo. Dobře promíchejte. Přidejte trochu vody na vaječnou směs a část mouky. Přidejte vodu, pak mouku, opět vodu, pak mouku, a stále dobře promíchávejte.
Na lehce vymaštěné pánvi vytvarujte bochník, zakryjte a nechte kynout po dobu jedné hodiny. Potom pečeme při 375 stupních Celsia, opět po dobu jedné hodiny.
2 hrnky bezlepkové mouky – směs (viz recept výše),
1 ½ šálku vody,
2 lžíce olivového oleje,
2 lžičky prášku do pečiva,
2 lžičky xanthanu,
1 lžička cukru,
¼ lžičky směsi italského koření,
¼ lžičky soli.
Nasypte suché ingredience do mísy a dobře promíchejte. Přidejte vodu a olivový olej a opět dobře promíchejte. Pak těsto rovnoměrně roztáhněte na lehce vymaštěné pánvi do tvaru pizzy. Pečeme při 425 stupních Celsia po dobu 20 minut. Nakonec přidáme top bez lepku – s omáčkou, sýrem a dalšími polevami a pečeme dalších 15 minut.
1 1/2 šálku rýžové mouky (z rýže natural),
1/3 šálku tapiokového škrobu,
2/3 šálku kukuřičného škrobu,
1 1/2 šálku cukru,
1 lžička jedlé sody,
1 lžička smetany,
1/2 lžičky gumy guar,
1 vejce,
2 čtvrtky másla – nakrájíme na malé kousky,
půl lžičky citrónového koncentrátu,
1 lžíce čerstvě nastrouhané citrónové kůry.
Nasypte suché ingredience do mísy a dobře promíchejte. Přidejte máslo a opět dobře promíchejte. Směs bude hrudkovitá. Přidejte vejce, citronový extrakt a citronovou kůru. Dobře promíchejte. Směs bude hrudkovitá, ale měla by se při stlačení spojit. Pokud je příliš suchá, můžete přidat jednu polévkovou lžíci vody.
Rozetřete těsto na velký arch papíru na pečení a vyformujte do pravidelných čtverečků nebo obdélníčků. Zabalte do papíru na pečení a dejte do chladu na dobu jedné hodiny. Potom plát těsta položte i s papírem na plát a pečte na 350 stupňů po dobu 12 až 15 minut.
Bible předpisů zdravé výživy (James F. Balch, M.D.; Phyllis A. Balch, C.N.C.)
Celiakie je dědičná a nedá se vyléčit. Jedinou léčebnou možností je bezlepková dieta.
Bible předpisů zdravé výživy (James F. Balch, M.D., Phyllis A. Balch, C.N.C),
web svethomeopatie.cz, web quickcare.org
Název | Celaskon 500 mg červený pomeranč |
---|---|
Doplňek názvu | 10X500MG |
SUKL kód | 17292 |
Velikost balení | 10X500MG |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | CELASKON LONG EFFECT |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 30776 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | WOBENZYM |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 96406 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Název | CELASKON 500 MG MANDARINKA |
---|---|
Doplňek názvu | |
SUKL kód | 30687 |
Velikost balení | |
Síla | |
Stav registrace | |
Registrační číslo | |
SÚKL PIL | PIL stažení zde |
SÚKL SPC | SPC stažení zde |
Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz