Salmonelóza je průjmové onemocnění bakteriálního původu. Způsobuje ho bakterie Salmonela, která se do těla dostává ústy (z potravy, nádobí, špinavých rukou..).
Napadení salmonelou se projevuje střevními potížemi. Pro zdravého silného jedince není toto onemocnění obvykle nebezpečné. Ohroženi mohou být starší lidé, nemocní či male děti - hůře se vyrovnávají s velkými ztrátami tekutin (průjem, zvracení..)
Ve většině případů tedy není salmonelóza vážně onemocnění, ale je třeba ji nepodceňovat, protože někdy umí být velmi zákeřná, a stát se dokonce příčinou smrti. Bakterie salmonela má totiž velmi nebezpečnou schopnost, a sice pronikat do hlubších vrstev sliznice. Může se dostat do krevního řečiště a být roznesena po celém těle.
Pro vznik salmonely je riziková konzumace syrových či nedostatečně vařených vajec (volské oko, na měkko, na hniličku), masa (salámy, sekaná, uzené).
Dále se může bakterie uchytit např. i na noži, kterým bylo maso krájeno, a je-li později tímto nožem krájena potravina, která neprojde tepelnou úpravou (např.zelenina na salát), může se Salmonela dostat do těla i touto cestou. Stejně tak může posloužit jiné nádobí (prkénko, obracečka..)
Rizikovým obdobím jsou letní měsíce. Jednak kvůli zvýšené kazivosti potravin v teplém počasí, jednak kvůli grilování, kterému lidé holdují především v teplých obdobích a v neposlední řadě kvůli turistice, která souvisí s ochutnáváním jiných (často právě rizikových) pokrmů a také s nižší hygienou při přípravě stravy (tábory, campování..).
Uchycení salmonely v těle nahrávají také stavy, při nichž na přijímanou potravu působí málo kyselých žaludečních šťáv – chronický zánět žaludku (gastritida), stav po odstranění žaludku (gastrektomii), nebo při užívání antacid (prostředků pro neutralizaci kyselých žaludečních šťáv).
Prevenci nemoci představuje důkladná tepelná úprava rizikových potravin (masa, vajíček). Bakterie Salmonela přežije mráz (je pouze neaktivní, po roztátí se aktivuje), zabíjí ji však teploty nad 70°C. Doporučuje se proto, aby každá část potenciálně nakažené potraviny byla vystavena teplotě 75°C po dobu 5 minut.
Důležité je, aby timto procesem prošla opravdu celá potravina – často se salmonela přenáší špatně ogrilovaným masem, které je zvenku připálené, avšak uvnitř syrové.
K přenosu někdy mohou posloužit poslové – obyčejně mouchy či hlodavci. Jelikož se bakterie Salmonela vyskytuje ve stolici nemocného, stačí, aby moucha usedla na takovýto exkrement a pak na jídlo, které již nebude tepelně upravováno..
Ideální prevencí je tak trochu paranoidní chování a přemýšlení nad tím, jakým ještě způsobem by se bakterie mohla přenést.. (např. mouka při obalování řízků, dále dotkne - li se vyndávaný hotový řízek z pánve syrového, právě vloženého, co třeba vidlička, která píchla nejprve do toho, pak onoho..?)..
Inkubační doba (tedy doba od vniknutí bakterie do těla po první příznaky onemocnění) je maximálně 48 hodin. Obvykle však kolem 8 hod.
Nemoc se projevuje četnými vodnatými průjmy, bolestmi až křečemi břicha, nauzeou (pocit na zvracení), zvracením, horečkou..
V průjmové stolici se může objevovat krev, hnis, hlen..
Vzhledem ke značným ztrátám tekutin se objevují příznaky dehydratace (apatie, neklid, halucinace, nízký krevní tlak se svými projevy, suchý jazyk, snížený tonus kůže – po vytvoření kožní řasy se kůže narovnává pomalu.. při těžké dehydrataci může dojít až k poruchám vědomí, křečím, zvýšené srdeční činnosti (tachykardii), dokonce i k bezvědomí).
Důležité je doplňování tekutin, k jejichž ztrátám dochází v důsledku zvracení, průjmu a pocení. Ideální je pití minerálky (kvůli obsahu iontů, které se také z těla ztrácí), u těžších případů je nutné pacienta napojit na infuzi s tekutinou obohacenou o ionty.
Medikamentózní léčba spočívá v podávání střevních desinficiencií (desinfikují – zbavují střeva choroboplodných zárodků), adsorbencií (např.živočišné uhlí – váže na sebe špatné látky),antiemetika (proti zvracení).
Třetí součástí léčby je dieta – nejprve omezená na pouhé nápoje (sladký černý čaj), přidává se suché pečivo, nemastné kaše, rýže, dušená mrkev, zeleninové vývary, banány.. Naprosto nevhodné jsou tučné a kořeněné pokrmy.
Antibiotika se při léčbě salmonelózy obvykle nepodávají (léčbu by se s jejich užíváním spíše protáhla), zpomalují odstraňování bakterie z těla. Doporučuje se konzumace probiotik (probiotické nápoje, jogurty s živou kulturou..), aby byla obnovena rovnováha střevní mikroflóry.
Pro doplnění iontů ztracených zvracením, průjmem, pocením si lze připravit domácí iontový nápoj: Zamícháme lžičku soli, 5 lžiček cukru se šťávou z jednoho grapefruitu a dolijeme do litru vodou.
Největší komplikací salmonelózy jsou obvykle následky dehydratace. Nejsou-li ztracené tekutiny včas a dostatečně doplňovány, může dojít až k selhání ledvin.
Dalším nebezpečím je vycestování bakterie Salmonely krví do těla, kde může kdekoliv založit metastatická ložiska, zapříčinit zánět kosti, absces měkkých tkání, zánět mozkových blan či jinou nebezpečnou komplikaci.
Bakterie Salmonely se mohou ukrývat ve žlučníku jedince, který se tak stává trvalým nosičem choroby.
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz