REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Jak ochladit panelákový byt aneb 6 tipů, které vás v létě nenechají trpět

14/6

V těchto vypečených dnech byste určitě dali za klimatizaci v bytě cokoliv. Klidně i půl princezny a celé království k tomu. Úmorné vedro a vysoké teploty jsou nesnesitelné. Obzvláště v bytě, kde se můžete sotva nadechnout. Nemůžeme vás rozhodně nechat se koupat ve vlastním potu celé léto. Proto je dnes na seznamu 6 chladících fíglů.

Rychle a hlavně rychle, rychle, rychle

Když vedra udeří, v panelákových bytech je jako v troubě. Doma se to nedá vydržet a venku to vlastně není o nic lepší. V noci nemůžete spát a ve dne se sebejednodušší činnost stává hororem. Nic nepomáhá.
Jistě, klimatizace je ideál. Není však standart a ne každý si ji může dovolit.
(A nemyslete si. Já, coby Klímová, mám doma Klímu celé léto a umírám vedrem úplně stejně jako ti, kteří klimatizaci nemají. Nejenže nechladí, dokonce hřeje a nikdy neuklízí boty. Asi ze zásady.)
Co tedy bez spásné klimatizace dělat? Co nás nešťastlivce bez chlazení zachrání?

Trvalé bydliště: MRAZÁK

Těžko se všichni začátkem května odstěhujeme do mrazáku. I když chuť by rozhodně byla. Jak si ale od tepla v bytě opravdu odpočinout?
1) Všechno komplet zmáčet
Jistě, že si nevytopíte byt, jen abyste se ochladili. Ale co velmi pomůže, je namočení záclon a závěsů. Pravidelně je pomocí rozprašovače vlhčete studenou vodou. Sami ihned ucítíte, jak se vám v bytě lépe dýchá. Na svetr to sice nebude, ale citelně se vám uleví.
2) Ledovat a znovu ledovat
Vhoďte pár pořádně velkých kostek ledu do vysoké sklenice a tu doplňte vinným střikem. Sklenku si v klidu vypijte a pak jděte znovu pro led. Pro hodně ledu. Ten nasypte do plastových misek. V každé misce se může počet kostek lišit. Ledové misky pak rozmístěte do každého rohu místnosti. Klidně i na další jiná místa. Už cítíte ten chlad?
3) Okno dokořán? V létě ne
Když v létě otevřete okno dokořán, ničemu nepomůžete. Jen pouštíte teplo blíž k sobě. Teplo do svého bytu takhle přímo zvete. Vydržte to a přes den se oknům dokořán vyvarujte. Naopak v noci se pořádnému větrání meze nekladou.
4) Ponožky na nožky? NE
Ano, je příjemné zachumlat se v měkoučkých ponožkách do ušáku a sledovat komedii. To jsme ale myšlenkama v prosinci. Teď se denně potýkáme s teplotami asi okolo stopadesáti stupňů, takže ponožky dolů. Podlaha, na které neleží koberec, vás příjemně ochladí. I ty nejzarputilejší nosiče ponožek.
5) V létě a vařit? Ne, děkuju
Když máte svůj režim, možná vás ani nenapadne z něj sem tam vybočit. Ale v létě se opravdu vyplatí dát padla troubě a sporáku. Nenuťte rodinu do teplých obědů a připravte studený těstovinový salát. Vy se neupečete v kuchyni, byt se neprohřeje víc, než je nutné a žaludky rodinných příslušníků si i tak přijdou na své.
6) Vytírat? V tom horku? Přesně tak
Je naprosto pochopitelné, že se vám do vytírání nechce, když je vám horko i při mrkání. Ale podlaha, kterou budete během horkých dnů často vytírat studenou vodou, přinese okamžitou úlevu. A navíc budete mít čisto, jako nikdy.

 

Autor: Bára Klímová
Zdroj: https://babinet.cz

 


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru