Tropy nás poslední dny provází ulicemi a horko začíná být nesnesitelné nejen při čekání na tramvaj nebo autobus či přímo uvnitř městské hromadné dopravy. Jak přežít úmorná vedra v práci? A je lepší snášet teplo, nebo na sebe nechat foukat klimatizaci?
To je dilema většiny Čechů, když udeří tropy. V klimatizovaných kancelářích bolí zuby, v krku i záda. V horkem rozpálené místnosti se nepříjemně potíme a nedá se dýchat. Léto je zkrátka pracovně za trest. Pár tipů pro vás ale máme.
Pokud máte v kanceláři horko, koledujete si o velkou bolest hlavy až migrénu, nedostatek vzduchu může vést až k omdlení. Hrozí úpal, úžeh a nepříjemné křeče, kterými se tělo brání. Termoregulace je narušena a dochází k přehřátí, které může mít fatální následky. Otevřete okno, dveře, udělejte průvan nebo najděte místnost, do které se neopírá slunce.
Nepříjemné následky má i klimatizace nastavená na zbytečně nízkou teplotu či větráky, které máme přímo u obličeje. Vzduch, který z nich proudí, odpařuje pot. Takové ochlazování je sice příjemné, ale vede k nachlazení, rýmě. Pamatujte, že klimatizace by měla být nastavena na maximálně o pět stupňů nižší teplotu než je ta venkovní.
Nezatěžujte žaludek těžkými jídly, tělo by mělo vekou práci s tím stravu v horku zpracovat. Dopřejte si menší porce častěji za den. Volte salátky, zeleninu, ovoce, kuřecí maso, kefír a zcela vynechte majonézu.
Oblečení světlých barev z přírodních materiálů – ideální volba do práce v létě. Je dokázáno, že v bílé vám bude i pocitově lépe v létě než v tmavých odstínech. Nejlepší pro naši kůži jsou bavlněná trika, která kůži umožňují dýchat. Veškeré umělotiny nebrat!
Pít je třeba – a to i když nemáte žízeň. Ta už je totiž varovným signálem. Pijte často, ideálně čistou vodu. Doporučuje se nechladit. Sladké limonády a káva stejně jako černý čaj vedou k dehydrataci.
Zaměstnavatel by měl myslet na zabezpečení co nejlepších pracovních podmínek, ať už jde o koupení větráku či dostatečně velké a větrané místnosti. Máte právo na práci ve vyhovujícím prostředí.
Autor: Nikola Hrkľová
Zdroj: https://www.frekvence1.cz/
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz