REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Na pejsky v létě čeká spousta nástrah. Na co si dát největší pozor?

17/6

Majitelé psů by měli v létě dávat pozor na kaluže i zkažené jídlo. Léto už klepe na dveře a s horkým počasím mohou majitelé psů řešit hned několik problémů. Vysoké teploty totiž přinášejí pro psy mnoho nástrah.

Pokud chcete prožít léto bez zbytečných starostí a návštěv veterináře, je třeba ochránit vašeho psa před parazity, zkaženým jídlem, dehydratací a vodou z kaluží nebo moře.

Pozor na klíšťata

K velkým letním nástrahám u psů patří klíšťata. Pokud budete mít pejska nechráněného, tak si z takové letní procházky v parku může přinést i desítky přisátých nezvaných hostů, kteří mohou psa nakazit klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou. Správná ochrana u psa by tedy měla být automatická.
Praktické jsou antiparazitní obojky, protože vydrží celé léto. Novinkou jsou i antiparazitní tablety, které jsou účinné až 12 týdnů. I když je pes ochráněn, tak byste ho měli po každé procházce v přírodě důkladně prohlédnout. Především na místech, kde má zvíře slabší kůži, jako je oblast uší či břicha. Nejlépe ještě před příchodem do bytu či domu. Klíšťata totiž mohou ze srsti spadnout a přelézt na člověka.

Zkažené jídlo

Dalším rizikem je i žaludeční otrava ze zkaženého jídla. V létě si při venčení dávejte větší pozor, kde pejsek „šmejdí". Ostražití buďte samozřejmě nejvíce u popelnic či laviček, může se zde „povalovat" spousta odhozeného jídla. V létě se potraviny rychleji kazí a pokud pes „slupne" pár dní starou klobásu, tak si může způsobit pořádné střevní potíže. V krajním případě i otravu.
V letním období byste měli být také více obezřetní ohledně čerstvosti granulí a konzerv. Pokud kupujete velké množství krmiva na delší dobu a chcete, aby si udrželo co nejdéle svou čerstvost, nesmíte ho nechávat v otevřeném pytli v místnostech, kde je teplota vyšší než 25 stupňů Celsia. V příliš teplém počasí se granule rychle kazí, žluknou a mohou tak zvířatům přichystat zažívací potíže. Dáváte-li pejskovi konzervu a nesní ji celou, tak ji raději ukliďte do ledničky nebo chladné spíže, radí odborníci.

Správná hydratace

Stejně jako lidé i pejsci v létě potřebují doplňovat více tekutin, aby nedošlo k dehydrataci organismu. Ta se může projevovat tak, že pes odmítá krmivo, je bez energie nebo má suché a lepkavé dásně. Dehydratace u psa se také pozná podle toho, když zvířeti jemně povytáhnete kůži za krkem mezi lopatkami. U správně zavodněného psa se kůže rychle vrátí na své původní místo. U dehydrovaného kůže není pružná a automaticky neslehne.
Ideálně by měl pes za den vypít 50 ml vody na každé kilo své váhy. Má-li pes suché granule, je dobré mu do nich v létě dát i trochu vody nebo vlažného vývaru, tím psovi dodáte více tekutin. V létě je také dobré kombinovat konzervy s granulemi. Dostanete tak do psa více vody.

Pozor na pití z kaluží či moře

Pokud chodíte na dlouhé procházky, tak si s sebou berte i cestovní mističku, aby pes vodu nemusel hledat v alternativách, jako jsou špinavé kaluže či rybníky se stojatou a nečistou vodou. Tyto vody obsahují různé patogeny, sinice a jiné parazity, které mohou zvíře velmi žaludečně potrápit. Pozor si dejte i na kaluže ve městě. Ty bývají kromě parazitů i plné chemikálií či pesticidů. Pokud jste s pejskem u moře, tak dohlédněte na to, aby nepil mořskou vodu, obsahuje spoustu soli, která má u zvířete projímavé účinky. Naopak se nebojte vody z řek, ta je díky proudění čistší. O tom, jak se psem cestovat bez stresu, jsme psali zde.

 

Zdroj: https://hobby.instory.cz


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru