Problematice zubů a tkání ústní dutiny u starších osob nevěnovala dosud veřejnost mnoho pozornosti. Starší lidé však tvoří dnes asi jednu čtvrtinu obyvatelstva a dříve či později budou problémy této generace i problémy našimi.
Zubní kaz a jeho komplikace vedou u starší populace nejčastěji ke ztrátě zubů, druhou příčinou, pro kterou je nutné zuby eliminovat z jejich lůžka v čelistech, jsou onemocnění závěsného aparátu zubu – parodontopatie.
Obecně lze konstatovat, že v současné populaci je asi u 80 % starších lidí funkčně nevyhovující vlastní chrup. Protetická rehabilitace defektního chrupu není provedena, i když je indikována, a tak funkční neschopnost chrupu ošetřeného náhradami stoupá výrazně s věkem pacienta.
Nejvýznamnějšími důsledky špatného orálního zdraví jsou pak poruchy přijímání potravy (kousání, žvýkání a polykání potravy, poruchy mluvení, dochází také k předčasné atrofii čelistí).
Dalšími častými změnami, se kterými se u starší populace setkáváme v souvislosti s nedostatečnou péčí o orální zdraví, je přítomnost přednádorových afekcí (leukoplakie, leukokeratózy, otlakové a iritační defekty vzniklé chybně konstruovanými náhradami nebo drážděním ojedinělých zbylých zubů), zhoubných nádorů, toxoalergických nebo toxických změn sliznice, které vznikají při dlouhodobém užívání nějakého léku.
Se stárnutím souvisejí i další změny na ústní sliznici, jako je například atrofie sliznice a mizení nitkovitých papil na hřbetu jazyka, vyhlazený jazyk je spojen s nedostatkem železa či jiným karenčním syndromem.
Nejnápadnější změny jsou v orofaciální oblasti patrné na kůži starých lidí. Dochází k její atrofii (je podmíněna úbytkem podkožního tuku a ztenčením koria a epidermis). Tyto změny se projevují přibýváním kožních vrásek a záhybů. Na atrofické kůži vystupují zřetelnější změny pigmentové, teleangiektázie, dochází ke zvýšenému rohovatění a olupování povrchních vrstev kůže, častá je přítomnost senilních keratomů a bazocelulárních karcinomů.
Častým nálezem bývají i tzv. bolavé ústní koutky. Vyznačují se trhlinami, rozpraskáním a tvorbou krust v koutcích úst, snadno se druhotně infikují a způsobují pak bolest. Jejich nejčastější příčinou je macerace kůže vytékajícími slinami (defekty dentice, atrofie alveolárních výběžků čelisti, vadné zubní protézy, které vedou ke snížení úrovně skusu a poklesnutí ústních koutků). Výjimečně je příčinou bolavých ústních koutků anémie nebo vitamínová karence.
Častou stížností starších pacientů je nedostatek slin – xerostomie, a z toho plynoucí suchost v ústech, nebo naopak nadměrná tvorba slin spojená s nošením zubních náhrad. Tyto jevy mohou být jenom subjektivní, ale příčina může být v organickém postižení slinných žláz nebo involučních změnách.
Dalšími stesky starší populace jsou změny a poruchy chuti (dysgeuzie) a sympatalgie, označované jako stomatodynie či glosodynie.
Častým jevem je i otupení pocitu žízně, které je vždy potenciálním nebezpečím pro starého člověka, protože hrozí dehydratace organismu, a z toho vyplývají poruchy dalších orgánů a systému jejich funkce.
Stárnutí organismu je provázeno řadou dalších změn v oblasti senzorických a motorických schopností (zrak, sluch, pohybové schopnosti).
Různou měrou a rychlostí ubývá i duševních schopností, dochází k oslabení celkové energie, k poklesu tvůrčí produkce, ke snížení osobní přístupnosti, někdy i ke zhoršení dorozumění s okolím.
Zdroj: Vademecum zdraví, Zima 2007, Prof. MUDr. Jiří Mazánek, DrSc.
Jak někoho mohou bolet záda z toho, že si pohodlně sedí celý den v kanceláři, v měkkém křesle? Taková otázka možná napadne ty, kteří se musí během…
víceFibromyalgie je porucha charakterizovaná bolestí pohybového aparátu, hlavně svalů. Pokud si přeložíme latinské pojmenování fibromyalgie, zjistíme, že…
vícePocení nohou a problémy s tím spojené představují poněkud delikátní, ale dosti nepříjemný problém. Samo o sobě pocení (hyperhidróza) reguluje…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz