Sedavý způsob života je závažným rizikovým faktorem pro ty, kdo trpí chorobami koronárních tepen, především jsou-li starší šedesáti let. Muži sedí v průměru u televize, před počítačem nebo v automobilu denně osm hodin, ženy o něco méně. Evropští kardiologové přicházejí s několika triky, které se dají použít doma i v úřadě a které jsou dobrou prevencí.
Kanadští vědci z Institutu kardiologie Ottawské univerzity monitorovali denní program 278 pacientů, mužů i žen, kteří prováděli rehabilitaci srdce. Přirozeně ti, co nejvíce seděli, měli také vyšší index tělesné hmotnosti a nižší kardiorespirační zdatnost, tedy schopnost srdce a cévního systému dopravovat krví dostatek kyslíku k pracujícím svalům. Výzkum byl publikován na stránkách European Journal of Cardiovascular Prevention.
“Byli jsme překvapeni výsledky, protože naši pacienti vědí, jak je pohyb významný. I přesto tráví muži osm hodin denně v sedě, ať už doma, v úřadu nebo v autě,“ konstatovala šéfka studie Stephanie Princeová. “Kdo dlouhodobě sedí, váží více a má menší schopnost obnovy fyzických sil. Pacienti trávící mnoho času v sedě vykazují horší zdravotní stav, i když provozují nějakou fyzickou aktivitu. Omezit dobu sezení je zrovna tak důležité jako cvičit,“ dodala.
“Jestliže méně sedíme, nenahradí to cvičení, ale může to pomoci v tom, že se více hýbeme,“ zdůrazňuje doktorka Princeová. A jak ?
1. Každých 30 minut se zvedněte a hýbejte se.
2. Zvedněte se při reklamách v televizi, či ještě lépe: cvičte u televize.
3. Zvyšte svou pozornost tím, že budete dělat pravidelné přestávky u počítače, při nichž se vzdálíte od obrazovky.
4. Dejte si raději lehké jídlo venku než abyste jedli u počítače.
5. Jděte si lehnout místo toho, abyste večer seděli v křesle před televizí. Prospěje to i kvalitě vašeho spánku.
6. Pozoruje hodinu po hodině, co celý den děláte, abyste zjistili, nakolik jste propadli sedavému životnímu stylu.
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz