REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Zaklapávání budíku škodí. Víc, než tušíte

10/3

Myslíte si, že ještě něco doženete? Kdepak! Přerušovaný spánek vede k nespavosti a naopak k ještě větší únavě.

Pár minut spaní navíc vás může přijít draho!

Určitě to znáte: z příjemného snění vás vytrhne nelítostný řev budíku. Z postele se vám ale vůbec nechce, a tak budík odložíte ještě o deset minut. Ty však utečou jako nic, a tak si přidáte navíc ještě další minuty. Víte však, že tím svému organismu značně škodíte?

Méně znamená více

Ačkoliv se může zdát, že minuty spánku navíc chutnají sladce, ve skutečnosti za to vůbec nestojí. Lidské tělo totiž funguje jako precizní stroj, který má rád pravidelné rytmy. Každé ráno přibližně dvě hodiny před probuzením dochází ke zvýšení tělesné teploty a vyplavení stresových hormonů, které mají za úkol nastartovat váš organismus pro nadcházející den.

Zaklapnutím budíku a pokračováním ve spánku dáváte svému tělu najevo, že se jednalo pouze o falešný poplach. Mozek je tímto jednáním zaskočený, a tak místo toho, abychom se cítili odpočatě, přichází přes den ospalost a podrážděnost.

Pokud nevstáváte pravidelně, vnitřní hodiny vašeho organismu jsou zcela rozhozené. Ranní fáze spánku navíc bývají mělké, aby vám usnadnily vstávání. Pospáváním můžete upadnout do hluboké fáze spánkového cyklu. Probuzení z něj znamená pro tělo obrovský šok, který rozdýchává po dlouhou dobu. Vnitřní hodiny organismu se časem stanou natolik zmatené, že nevědí, kdy mají dát tělu povel ke spánku. Výsledkem je obtížné usínání a prohloubení nedostatku spánku.

Pravidelnost především

Svému tělu nejvíce prospějete tím, že budete každý den vstávat v pravidelnou dobu. I když víkendy a dny volna svádí k lenošení, ve finále vám nárazové hodiny spánku navíc spíše uškodí. Lidský organismus se řídí takzvaným cirkadiánním neboli denním rytmem.

Na jeho řízení se podílí především sluneční záření. Intenzitu světla zaznamenávají buněčná čidla v oku. Tyto buňky jsou u slepých jedinců na rozdíl od zrakových buněk neporušené, což vysvětluje, že i jedinci s poruchami zraku se řídí rytmem střídání dne a noci, stejně jako lidé se zdravým zrakem.

Chcete-li prospět svým vnitřním hodinám, měli byste alespoň jednu až dvě hodiny denně strávit na denním světle. V dnešní době bohužel trávíme velkou část dne zavření v temných kancelářích nebo továrnách. To pak ve výsledku vede k výrazným poruchám spánkového cyklu.

Skřivan, nebo sova?

Přibližně desetinu populace tvoří takzvaní "skřivani". Tito jedinci jsou přirozenými ranními ptáčaty, kteří chodí brzo spát, a ranní vstávání jim nedělá absolutně žádné problémy. Další desetinu populace naopak tvoří takzvané "sovy". Tito lidé naopak holdují ponocování a ranní vstávání je pro ně výraznou zátěží. Zbytek populace se nachází mezi těmito krajními skupinami.

Podle vědců se na řízení spánkového cyklu podílí asi tucet genů, které mají za úkol ukládat tělo ke spánku a starat se o jeho aktivitu během dne. Jejich značná různorodost způsobuje rozdílnost biologických hodin každého z nás.

Specifickou skupinu tvoří teenageři. Dospívající jedinci si rádi přispí, čímž značně rozčilují nejednoho rodiče. Ve skutečnosti za jejich dlouhým spánkem nevězí lenost, ale složitý vývoj biologických hodin řízený pohlavními hormony. Jejich tělo tak často vyžaduje pro správnou regeneraci delší dobu spánku.

Jak získat zpět pravidelný spánek, který vám přinese osvěžení a dostatek energie pro náročný den? Základem úspěchu je dodržování zásad spánkové hygieny - soubor pravidel pro noční odpočinek zcela jistě navrátí kvalitu vašemu spánku a připraví vás na nástrahy a překážky dnešního uspěchaného světa.

 

Autor: Jakub Holešovský

Zdroj: https://www.zena.cz

 


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru