REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Vedro dál útočí: Jak se doma neupéct?

23/7

Zastihla nás vlna veder, na kterou, přiznejme si, jsme nebyli moc připraveni. Nicméně víme, jak doma v létě udržet příjemné klima bez klimatizace…

 

Vybrali jsme pro vás několik méně i více náročných triků, díky kterým si doma můžete zachovat příjemné klima i během horkých dní.

Vytvořte si stín

Správné využití zaclonění oken dokáže snížit teplotu doma o 40 až 50 %. Ráno před odchodem z domova závěsy a žaluzie zatáhněte. Zabráníte tak tomu, že vám slunce během dne rozžhaví domov doběla. Za nulovou investici můžete hodně získat.

Správně větrejte a mějte okna zavřená

Ochlazení větráním funguje jen ve chvíli, kdy vnější teplota není vyšší než 25  C. Větrejte proto hlavně večer a přes noc, kdy se vzduch alespoň trochu ochladí, a snažte se ho dostat do celého domu. Ale nezapomeňte s prvními paprsky slunce okna zase zavřít! Jestli máte třeba chladný sklep nebo světlík, zkuste vzduch z něj průvanem nahnat i do dalších místností.

Protisluneční fólie

Ne na každé okno se dá instalovat pořádné zastínění. V takovém případě mohou být dobrým a rychlým řešením speciální protisluneční fólie, které se lepí přímo na sklo. Odrážejí sluneční paprsky a interiér se díky tomu tolik nevyhřeje. Reflexní fólie podle typu mohou zadržet až 80 % slunečního záření, přitom ale dovnitř stále propouštějí světlo.

Ventilátory, větráky

Ventilátor zvýší proudění vzduchu, díky čemuž i vysoké teploty budou snesitelnější. Ve vhodném letním oblečení obvykle v klidu zvládáme teploty do 25 °C. Pokud přidáme lehký vánek v rychlosti okolo 2,5 km/h, rázem sneseme pohodlně i teplotu okolo 28 °C.

Co dál můžete udělat

Zbytečně nevyvařujte. Sporák i trouba zbytečně přitápějí v již tak rozpáleném domově. Zchlaďte se vodou. Kdykoli můžete, osvěžte se studenou sprchou, ne ledovou!

Spěte v bavlně. Přírodní materiál dobře dýchá a absorbuje vlhkost. Budete se v ní cítit lépe než ve zdánlivě lehkém povlečení ze saténu nebo polyesteru, které jsou neprodyšné.

Omezte konzumaci většího množství alkoholu. Ten totiž přispívá ke snížení hladiny krevního cukru a vaše tělo se nedostane v noci do hlubokého spánku. Pokud chcete večer pít, dejte si třeba vinný střik s několika kostkami ledu.

Pořiďte si kvalitní prodyšné matrace z latexové pěny s příměsí gelových částic. Ty zajišťují optimální klima pro spánek, a navíc mají mírně chladivý efekt. Jádro s oboustranným děrováním zabraňuje hromadění vlhkosti a dbá na správnou cirkulaci vzduchu.

 

Zdroj: http://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/109798/vedro-dal-utoci-jak-se-doma-neupect.html

 


Další články

Výzkum: ve vodě z kohoutku jsou zbytky léků

16/11

Víte, kolik ibuprofenu vypijete v kohoutkové vodě? Vědci ze Státního zdravotního ústavu to po dva roky sledovali. A ukázalo se, že zbytky léčiv se v…

více

Jak získat zázračný vitamín D

14/11

Vitamín D je obecně znám jako vitamín zdravých a silných kostí, přesto panuje obecná tendence jeho význam v těle podceňovat. Přitom poslední…

více

Jak se bránit nachlazení, když všichni kolem vás prskají

12/11

Všude kolem vás se ozývá kašlání a smrkání a vy čekáte, kdy vás také dostihne nemoc. Je možné udržet si pevné zdraví, když se ocitnete mezi samými…

více

Rady na měsíc listopad

9/11

Nejslabším orgánem v měsíci listopadu jsou plíce. Většinou se nám hůř dýchá, proto jsme také náchylnější ke kašli a zánětům horních cest dýchacích.

více

Léčivá moc hudby

7/11

Muzikoterapie je psychoterapeutická metoda, jejímž cílem je ovlivnit lidské vědomí.

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru