REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Vedro dál útočí: Jak se doma neupéct?

23/7

Zastihla nás vlna veder, na kterou, přiznejme si, jsme nebyli moc připraveni. Nicméně víme, jak doma v létě udržet příjemné klima bez klimatizace…

 

Vybrali jsme pro vás několik méně i více náročných triků, díky kterým si doma můžete zachovat příjemné klima i během horkých dní.

Vytvořte si stín

Správné využití zaclonění oken dokáže snížit teplotu doma o 40 až 50 %. Ráno před odchodem z domova závěsy a žaluzie zatáhněte. Zabráníte tak tomu, že vám slunce během dne rozžhaví domov doběla. Za nulovou investici můžete hodně získat.

Správně větrejte a mějte okna zavřená

Ochlazení větráním funguje jen ve chvíli, kdy vnější teplota není vyšší než 25  C. Větrejte proto hlavně večer a přes noc, kdy se vzduch alespoň trochu ochladí, a snažte se ho dostat do celého domu. Ale nezapomeňte s prvními paprsky slunce okna zase zavřít! Jestli máte třeba chladný sklep nebo světlík, zkuste vzduch z něj průvanem nahnat i do dalších místností.

Protisluneční fólie

Ne na každé okno se dá instalovat pořádné zastínění. V takovém případě mohou být dobrým a rychlým řešením speciální protisluneční fólie, které se lepí přímo na sklo. Odrážejí sluneční paprsky a interiér se díky tomu tolik nevyhřeje. Reflexní fólie podle typu mohou zadržet až 80 % slunečního záření, přitom ale dovnitř stále propouštějí světlo.

Ventilátory, větráky

Ventilátor zvýší proudění vzduchu, díky čemuž i vysoké teploty budou snesitelnější. Ve vhodném letním oblečení obvykle v klidu zvládáme teploty do 25 °C. Pokud přidáme lehký vánek v rychlosti okolo 2,5 km/h, rázem sneseme pohodlně i teplotu okolo 28 °C.

Co dál můžete udělat

Zbytečně nevyvařujte. Sporák i trouba zbytečně přitápějí v již tak rozpáleném domově. Zchlaďte se vodou. Kdykoli můžete, osvěžte se studenou sprchou, ne ledovou!

Spěte v bavlně. Přírodní materiál dobře dýchá a absorbuje vlhkost. Budete se v ní cítit lépe než ve zdánlivě lehkém povlečení ze saténu nebo polyesteru, které jsou neprodyšné.

Omezte konzumaci většího množství alkoholu. Ten totiž přispívá ke snížení hladiny krevního cukru a vaše tělo se nedostane v noci do hlubokého spánku. Pokud chcete večer pít, dejte si třeba vinný střik s několika kostkami ledu.

Pořiďte si kvalitní prodyšné matrace z latexové pěny s příměsí gelových částic. Ty zajišťují optimální klima pro spánek, a navíc mají mírně chladivý efekt. Jádro s oboustranným děrováním zabraňuje hromadění vlhkosti a dbá na správnou cirkulaci vzduchu.

 

Zdroj: http://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/109798/vedro-dal-utoci-jak-se-doma-neupect.html

 


Další články

Velikonoční hodování

19/4

Vajíčka,  mazanec, beránek i nádivky patří k Velikonočním svátkům stejně jako třeba pomlázka. Tradičních velikonočních jídel je ale mnohem víc.

více

Jarní detox. Zbavte tělo toxinů

18/4

Dlouhé zimní období nám přineslo po delší době radost z dostatku sněhu. Dlouhá zima s sebou také přinesla větší výskyt respiračních a virových…

více

Jak masírování bodu mezi obočím navždy změní vaše tělo

15/4

V dnešním článku vám ukážeme jednu masážní techniku pocházející z akupresury, která je nadmíru jednoduchá a zároveň velmi efektivní.

více

Pánové, chcete mít děti? Nekuřte marihuanu, tvrdí výzkum

12/4

Vědci zjistili, že muži, kteří pravidelně kouřili marihuanu, měli sníženou kvalitu spermií, a to i přes to, že s jointy přestali třeba už před…

více

Šedý zákal

10/4

Toto oční onemocnění je nejčastěji způsobené stárnutím, přesné příčiny jeho vzniku však dosud nikdo neobjasnil. Naštěstí se dnes dá šedý zákal…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru