REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Vedro dál útočí: Jak se doma neupéct?

23/7

Zastihla nás vlna veder, na kterou, přiznejme si, jsme nebyli moc připraveni. Nicméně víme, jak doma v létě udržet příjemné klima bez klimatizace…

 

Vybrali jsme pro vás několik méně i více náročných triků, díky kterým si doma můžete zachovat příjemné klima i během horkých dní.

Vytvořte si stín

Správné využití zaclonění oken dokáže snížit teplotu doma o 40 až 50 %. Ráno před odchodem z domova závěsy a žaluzie zatáhněte. Zabráníte tak tomu, že vám slunce během dne rozžhaví domov doběla. Za nulovou investici můžete hodně získat.

Správně větrejte a mějte okna zavřená

Ochlazení větráním funguje jen ve chvíli, kdy vnější teplota není vyšší než 25  C. Větrejte proto hlavně večer a přes noc, kdy se vzduch alespoň trochu ochladí, a snažte se ho dostat do celého domu. Ale nezapomeňte s prvními paprsky slunce okna zase zavřít! Jestli máte třeba chladný sklep nebo světlík, zkuste vzduch z něj průvanem nahnat i do dalších místností.

Protisluneční fólie

Ne na každé okno se dá instalovat pořádné zastínění. V takovém případě mohou být dobrým a rychlým řešením speciální protisluneční fólie, které se lepí přímo na sklo. Odrážejí sluneční paprsky a interiér se díky tomu tolik nevyhřeje. Reflexní fólie podle typu mohou zadržet až 80 % slunečního záření, přitom ale dovnitř stále propouštějí světlo.

Ventilátory, větráky

Ventilátor zvýší proudění vzduchu, díky čemuž i vysoké teploty budou snesitelnější. Ve vhodném letním oblečení obvykle v klidu zvládáme teploty do 25 °C. Pokud přidáme lehký vánek v rychlosti okolo 2,5 km/h, rázem sneseme pohodlně i teplotu okolo 28 °C.

Co dál můžete udělat

Zbytečně nevyvařujte. Sporák i trouba zbytečně přitápějí v již tak rozpáleném domově. Zchlaďte se vodou. Kdykoli můžete, osvěžte se studenou sprchou, ne ledovou!

Spěte v bavlně. Přírodní materiál dobře dýchá a absorbuje vlhkost. Budete se v ní cítit lépe než ve zdánlivě lehkém povlečení ze saténu nebo polyesteru, které jsou neprodyšné.

Omezte konzumaci většího množství alkoholu. Ten totiž přispívá ke snížení hladiny krevního cukru a vaše tělo se nedostane v noci do hlubokého spánku. Pokud chcete večer pít, dejte si třeba vinný střik s několika kostkami ledu.

Pořiďte si kvalitní prodyšné matrace z latexové pěny s příměsí gelových částic. Ty zajišťují optimální klima pro spánek, a navíc mají mírně chladivý efekt. Jádro s oboustranným děrováním zabraňuje hromadění vlhkosti a dbá na správnou cirkulaci vzduchu.

 

Zdroj: http://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/109798/vedro-dal-utoci-jak-se-doma-neupect.html

 


Další články

Kyselina lipoová-všestranný pomocník pro naše zdraví

18/1

Kyselina lipoová patří mezi málo známé látky. Nicméně má velmi důležitou roli v našem metabolismu. Je to nasycená mastná kyselina obsahující osm…

více

Jedno procento Čechů trpí schizofrenií

16/1

Zhruba každý stý člověk v Česku trpí schizofrenií. Je to kolem 100.000 obyvatel. Četnost výskytu choroby se v jiných zemích neliší.

více

6 snadných způsobů, jak zvýšit své charisma

14/1

Jedna z nových studií věnujících se lidskému charismatu poukazuje na to, že charisma není ani tak darem, jako spíše dovedností, kterou se může každý…

více

Pozor na nejčastější zimní zranění! Jak se jim vyhnout?

11/1

S nadcházející zimou je spojena řada typických úrazů. Stoupá počet zlomenin, naraženin a zranění kolenních kloubů. Nejhorší z nich vyžadují až…

více

Bílkoviny ve vašem jídelníčku: máte jich opravdu dostatek?

9/1

Bílkoviny jsou pro tělo člověka jedním z nejdůležitějších stavebních prvků. Protože jich potřebujeme poměrně velké množství, nemusí být vždy lehké…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru