REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

V každé účtence je jed. Čeští vědci zjistili, jak vás může ohrozit

26/5

Sahání na účtenky, bankovky, nebo pití z plastové lahve. To vše zásadně ovlivňuje lidské zdraví. Může za to látka s názvem bisfenol S, kterou výrobci plastů začali používat místo rizikového bisfenolu A. Tým českých vědců však nyní odhalil, že ani náhrada není příliš bezpečná.

Bisfenol A přidávali výrobci do plastů v minulosti velice často. Zajišťoval, že budou vypadat přesně tak, jak mají. Budou dostatečně tvrdé, odolné nebo pružné. Kromě toho ale také negativně ovlivňoval lidskou reprodukci. Proto se na trhu postupně objevily výrobky s označením BPA - Free, kde byl místo bisfenolu A nejčastěji bisfenol S.

Lidé si příliš nepomohli

Ačkoli by měl být bezpečnější, ukazuje se, že ani s ním si lidé příliš nepomohli. Tým českých vědců vedený Terezou Žalmanovou a Kristýnou Hoškovou z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity v Praze společně s vědci z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni a Výzkumného ústavu živočišné výroby prokázal, že i bisfenol S má na lidskou reprodukci negativní vliv.

časopise Scientific Reports publikovali vědci studii vlivu látky na prasečí vajíčka, která se podobají lidským. Bisfenol S zrání vajíček narušil natolik, že po oplození vzniklo embryo neschopné dalšího vývoje. Podobně by mohl působit i u člověka. Samičí pohlavní buňky přitom poškozuje už při nízkých koncentracích, které se objevují například v krvi Japonců.

Obrana před nežádoucí látkou je složitá

Bisfenol S se do těla dostává kůží, vzduchem a můžeme se ho také napít nebo najíst. Nebezpečná látka je přitom všude. V účtenkách, jízdenkách MHD, plastových lahvích nebo v recyklovaném papíře. Jiné studie například zjistily, že hladina bisfenolu S je u pokladních v obchodech zvýšená více než u zbytku populace.

Nepomůže ani hygiena. Pokud si umyjeme ruce a následně sáhneme po plastové lahvi, dostává se nám látka do těla ještě snáze. Panika však na místě není. Bisfenol S ani bisfenol A při současné míře používání lidstvo určitě nevyhubí. Podle vědců by ale bylo dobré je nahradit jinou, tentokrát už bezpečnou, látkou.

 

Zdroj: http://www.info.cz/magazin/v-kazde-uctence-je-jed-cesti-vedci-zjistili-jak-vas-muze-ohrozit-7107.html   Video iDNES.cz


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru