REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Tradice a zvyky českých Vánoc, které bychom neměli zapomenout

21/12

Vánoce slaví v České republice téměř všichni. Přesto se mnoho vánočních tradic a zvyků vytrácí. Lidé na ně jednoduše zapomínají. Zavzpomínejte si s námi na své dětství, zjistěte, které další obyčeje se předávaly z generace na generaci a oslavte se svou rodinou pravé české Vánoce.

 

Vánoční zvyky a tradice, o kterých víme, ale nedodržujeme je

Určitě všichni známe lití olova, pouštění skořápek nebo krájení jablka. Ale schválně, kolik z vás skutečně připraví mísu s vodou a roztaví olovo? A víte vůbec, proč se to dělá?

Většina českých zvyků a tradic provozovaných během Štědrého dne měla předpovídat budoucnost. Lidé krájeli jablko na dvě poloviny, aby zjistili, zda budou mít příští rok štěstí, nebo smůlu. Pokud se objevila v jablku hvězda, čekal je šťastný rok, naopak pokud byl v jablku křížek, znamenalo to blížící se nemoc či smrt.

Věštění ze skořápek a olova

Věštit se dalo také ze skořápek vlašských ořechů. Pokud byl vnitřek černý, symbolizovalo to neštěstí a naopak zdravý ořech předpovídal štěstí. Skořápky se pak používaly na výrobu lodiček, které se, se zapálenou svíčkou pouštěly po vodě ve velkých mísách. Ten, jehož skořápka odplula daleko, byl příští rok na cestách. V případě, že se skořápka k pohybu moc neměla a setrvala na místě (nebo v blízkosti dalších skořápek), zůstal člověk doma s rodinou.

Z velmi podobného důvodu se lilo i olovo. Ze vzniklého obrazce lidé předpovídali svou budoucnost nebo hledali odpovědi na své otázky.

Zvyky, na které se postupně zapomíná

Hodně opomíjených vánočních zvyků se týká mladých dívek myslících na vdavky. Házení střevíčků pravděpodobně všichni známe, ale signál o blížící se svatbě se kdysi hledal všude možně, třeba v jablku a na stromě.

Vdavky sem, vdavky tam

Dívky oloupaly jablko tak, aby vznikla ze slupky spirála. Tou pak třikrát zatočily nad hlavou a odhodily ji. Podle tohoto vánočního zvyku se měla slupka zkroutit do počátečního písmena, jména jejich milého. Na Štědrý den se také třáslo se stromem. Dívka vyběhla ven a zatřásla s listnatým stromem (často bezem) a u toho říkala „Třesu, třesu bez, ozvi se mi pes, kde je milý dnes?“. Odkud se ozvalo zaštěkání psa, odtud měl přijít její milý a tam se měla provdat.

Mazání obličeje medem a zákaz vynášení smetí

Na Štědrý den platil také zákaz vynášení odpatků a smetí, aby se nevyneslo i štěstí. Mezi zapomenuté vánoční zvyky patří i natírání obličeje medem. Říkáte si, proč to propána ti lidé dělali? Z naprosto jednoduchého důvodu – aby je měli příští rok všichni rádi).

Štědrovečerní večeře hezky po staru

Možná to bude velkým překvapením, ale kapřík v trojobalu nebyl součástí tradičního štědrovečerního stolu. Na večeři se podávaly zejména luštěniny (hrách a čočka), houby, sušené ovoce a kukuřičná kaše. Skladba jídla se lišila kraj od kraje. Všude ale byla součástí vánočka, na tu se nikdy nezapomínalo. A dokonce i během jídla se dodržovaly tradice.

Dokud se hodovalo, nesměl nikdo vstát od stolu, jinak se by se příští rok celá rodina nesešla. Ze stejného důvodu se krájelo i jablko. Každý dostal svůj podíl, který musel sníst. Pokud by to neudělal, další rok by ho čekalo neštěstí a rodina se nesetkala.

V určitých rodinách se zachoval také zvyk prostřít talíř navíc. V dávných dobách se věřilo, že u stolu musí být sudý počet osob. Po staveních obcházela smrt, a pokud napočítala lichý počet, další rok si pro někoho z rodiny přišla. V dnešní době se talíř připravuje spíše pro nečekaného hosta.

A co se zbytky? Naši předci měli jasno – rozdělili je mezi dobytek, sad a něco málo přidali i do studny, aby se zvířectvu a úrodě dařilo a voda byla čistá.

Nezapomeňte na pravou podstatu Vánoc

Žádné honění se za vánočními dárky, stání v dlouchých frontách a mačkání se v nákupních centrech o levnější máslo na pečení. Vánoce jsou svátky klidu, rodiny a pohody. Pokud Vás něco tíží a stresuje, hoďte to aspoň na chvíli za hlavu, dejte si malinový punč, kousek vánoční štoly a užijte si Vánoce hezky po svém. A třeba přijde i nálada na pouštění lodiček a lití olova).

 

Zdroj: https://www.ollies.cz/archiv-clanku/tradice-a-zvyky-ceskych-vanoc-ktere-bychom-nemeli-zapomenout  www.trutnovdnes.cz


Další články

Nerovnováha estrogenu a progestronu, jak si pomoci

24/6

Nevyvážená hladina estrogenu způsobuje řadu zdravotních nepříjemností, co s tím?

více

Kila navíc kvůli zadržené vodě? 6 rad, jak se s ní vypořádat

21/6

Vy jste voda. Vaše tělo je zhruba z 60 procent tvořeno nejdůležitější živinou ze všech – a je to dobře. Nicméně všeho moc škodí. Nadbytek vody v…

více

Nová studie zjistila, že káva a alkohol jsou pravděpodobně…

19/6

Kdo potřebuje studnici mládí, když má kávu a alkohol? Všichni chceme prožít šťastný život a žít tak dlouho, jak se jen dá.

více

Na pejsky v létě čeká spousta nástrah. Na co si dát…

17/6

Majitelé psů by měli v létě dávat pozor na kaluže i zkažené jídlo. Léto už klepe na dveře a s horkým počasím mohou majitelé psů řešit hned několik…

více

Jak ochladit panelákový byt aneb 6 tipů, které vás v létě…

14/6

V těchto vypečených dnech byste určitě dali za klimatizaci v bytě cokoliv. Klidně i půl princezny a celé království k tomu. Úmorné vedro a vysoké…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru