Vánoce slaví v České republice téměř všichni. Přesto se mnoho vánočních tradic a zvyků vytrácí. Lidé na ně jednoduše zapomínají. Zavzpomínejte si s námi na své dětství, zjistěte, které další obyčeje se předávaly z generace na generaci a oslavte se svou rodinou pravé české Vánoce.
Určitě všichni známe lití olova, pouštění skořápek nebo krájení jablka. Ale schválně, kolik z vás skutečně připraví mísu s vodou a roztaví olovo? A víte vůbec, proč se to dělá?
Většina českých zvyků a tradic provozovaných během Štědrého dne měla předpovídat budoucnost. Lidé krájeli jablko na dvě poloviny, aby zjistili, zda budou mít příští rok štěstí, nebo smůlu. Pokud se objevila v jablku hvězda, čekal je šťastný rok, naopak pokud byl v jablku křížek, znamenalo to blížící se nemoc či smrt.
Věštit se dalo také ze skořápek vlašských ořechů. Pokud byl vnitřek černý, symbolizovalo to neštěstí a naopak zdravý ořech předpovídal štěstí. Skořápky se pak používaly na výrobu lodiček, které se, se zapálenou svíčkou pouštěly po vodě ve velkých mísách. Ten, jehož skořápka odplula daleko, byl příští rok na cestách. V případě, že se skořápka k pohybu moc neměla a setrvala na místě (nebo v blízkosti dalších skořápek), zůstal člověk doma s rodinou.
Z velmi podobného důvodu se lilo i olovo. Ze vzniklého obrazce lidé předpovídali svou budoucnost nebo hledali odpovědi na své otázky.
Hodně opomíjených vánočních zvyků se týká mladých dívek myslících na vdavky. Házení střevíčků pravděpodobně všichni známe, ale signál o blížící se svatbě se kdysi hledal všude možně, třeba v jablku a na stromě.
Dívky oloupaly jablko tak, aby vznikla ze slupky spirála. Tou pak třikrát zatočily nad hlavou a odhodily ji. Podle tohoto vánočního zvyku se měla slupka zkroutit do počátečního písmena, jména jejich milého. Na Štědrý den se také třáslo se stromem. Dívka vyběhla ven a zatřásla s listnatým stromem (často bezem) a u toho říkala „Třesu, třesu bez, ozvi se mi pes, kde je milý dnes?“. Odkud se ozvalo zaštěkání psa, odtud měl přijít její milý a tam se měla provdat.
Na Štědrý den platil také zákaz vynášení odpatků a smetí, aby se nevyneslo i štěstí. Mezi zapomenuté vánoční zvyky patří i natírání obličeje medem. Říkáte si, proč to propána ti lidé dělali? Z naprosto jednoduchého důvodu – aby je měli příští rok všichni rádi).
Možná to bude velkým překvapením, ale kapřík v trojobalu nebyl součástí tradičního štědrovečerního stolu. Na večeři se podávaly zejména luštěniny (hrách a čočka), houby, sušené ovoce a kukuřičná kaše. Skladba jídla se lišila kraj od kraje. Všude ale byla součástí vánočka, na tu se nikdy nezapomínalo. A dokonce i během jídla se dodržovaly tradice.
Dokud se hodovalo, nesměl nikdo vstát od stolu, jinak se by se příští rok celá rodina nesešla. Ze stejného důvodu se krájelo i jablko. Každý dostal svůj podíl, který musel sníst. Pokud by to neudělal, další rok by ho čekalo neštěstí a rodina se nesetkala.
V určitých rodinách se zachoval také zvyk prostřít talíř navíc. V dávných dobách se věřilo, že u stolu musí být sudý počet osob. Po staveních obcházela smrt, a pokud napočítala lichý počet, další rok si pro někoho z rodiny přišla. V dnešní době se talíř připravuje spíše pro nečekaného hosta.
A co se zbytky? Naši předci měli jasno – rozdělili je mezi dobytek, sad a něco málo přidali i do studny, aby se zvířectvu a úrodě dařilo a voda byla čistá.
Žádné honění se za vánočními dárky, stání v dlouchých frontách a mačkání se v nákupních centrech o levnější máslo na pečení. Vánoce jsou svátky klidu, rodiny a pohody. Pokud Vás něco tíží a stresuje, hoďte to aspoň na chvíli za hlavu, dejte si malinový punč, kousek vánoční štoly a užijte si Vánoce hezky po svém. A třeba přijde i nálada na pouštění lodiček a lití olova).
Zdroj: https://www.ollies.cz/archiv-clanku/tradice-a-zvyky-ceskych-vanoc-ktere-bychom-nemeli-zapomenout www.trutnovdnes.cz
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz