Řapíkatý celer je bohatým zdrojem flavonoidu luteolinu, u kterého bylo ve studii prokázáno, že inhibuje až 87 % ze slinivkových nádorových buněk tím, že vypne schopnost vyrábět mastné kyseliny, které rakovinné buňky potřebují k přežití…
Luteolin byl účinnější než resveratrol, quercetin, a dokonce i experimentální umělá droga!
Luteolin je silný antioxidant, u kterého byl prokázán účinek proti několika druhům nádorových buněk včetně rakoviny prsu, rakoviny prostaty, rakoviny plic, leukémie, rakoviny kůže, rakoviny jater a dalších.
Ačkoli nejsou žádné studie týkající se vztahu spotřeby celeru k riziku vzniku rakoviny slinivky břišní, populační studie ukázaly, že konzumace 40 g celeru týdně (nebo pažitky) může snížit riziko rakoviny tlustého střeva o 84 %, 80 g týdně může snížit riziko rakoviny jater o 70 %, a 200 g týdně může snížit riziko rakoviny plic o 60 %. To je docela působivé na zeleninu, která je v podstatě bez kalorií!
Jedna porce celeru (2 střední stonky, nebo 80 g), poskytuje asi 1 mg luteolinu – což je více, než většina Evropanů nebo Američanů získá z celé své denní stravy.
Pokud je to možné, zkuste si vybrat křehký, centrální řapíkatý celer, protože obsahuje trojnásobné množství luteolinu než vnější, silnější stonky.
Mezi další dobré zdroje luteolinu patří byliny tymián a petržel, stejně jako brokolice, paprika, zelí, mrkev a jablka.
Zdroj: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22754424, http://zdrava-vyziva.doktorka.cz, www.zahrada.bydleniprokazdeho.cz
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz