Nejdéle vám doma vydrží borovička, o každý stromek se ale musíte starat.
Vánoce jsou svátky klidu a míru i díky tomu, že si lidé domů přinesou velký kus přírody v podobě vánočního stromečku. Je dokonce jednou z nejdůležitějších položek na seznamu věcí, které je třeba ve vrcholícím vánočním šílenství koupit.
„Strom je nejlepší vybírat takový, který rostl co nejblíže ke mně, je to pak symbol přírody, ze které pocházím,“ říká dřevař Martin Patřičný, autor Velké knihy o dřevě. To je ale ve větších městech docela složité, stromky se často dováží přes půl republiky. „Nebo se aspoň nebojte zeptat, odkud strom je, poznejte trochu jeho příběh. Každý dobrý prodejce by to měl vědět, tak poznáte i to, že se o stromy, které nabízí, dobře stará,“ dodává Patřičný.
Stav stromku se podle něj jinak při nákupu docela těžko pozná, neměl by ale po zatřesení příliš opadat, jehličí by mělo mít temně zelenou barvu a kůra by se neměla odlupovat.
„Nejdéle vám doma vydrží borovička, ta se ale kvůli rozložení větví hůře zdobí, dlouhou životnost má i jedle, ta je zase pro některé příliš drahá. Nejoblíbenější a nejlevnější smrček začíná opadávat nejdříve, smrk pichlavý (také stříbrný) vydrží déle než ztepilý, ale při zdobení počítejte s ostrým jehličím,“ říká k výběru vhodného stromku.
1) Koupený stromek dejte na chladné a tmavé místo, třeba do garáže nebo na balkon (ale pozor na ty jižně orientované, kam celý den svítí slunce).
2) Seřízněte kousek kmínku, zbavíte se tak vrstvy, která může být zalitá pryskyřicí, a stromek bude lépe nasávat vodu.
3) Vyberte pro stromek takové místo, které je co nejdále od topení a nesvítí na něj slunce, jinak začne velmi brzy opadávat.
4) Umístěte ho do stojánku tak, aby zbylo dost místa i na vodu. Stabilitu můžete pojistit zasunutím úlomků malých přebytečných větviček do volného prostoru mezi kmenem a stojánkem.
5) Ještě před ozdobením stromek důkladně postříkejte vodou z rozprašovače a nechce ji uschnout. Tak se alespoň na čas intenzivně zavlaží.
6) Do stojánku pravidelně nalévejte vodu, stromek jí vypije i litr za den, záleží na jeho velikosti a na podmínkách, nejvíce vody spotřebují smrky.
7) Ideální podmínky pro stromek jsou chlad a vlhko, pokud vám to situace dovolí, vypínejte v místnosti se stromkem topení alespoň na noc. Vlhkost může zvýšit třeba sušení prádla na sušáku v blízkosti stromku.
Při dodržení těchto opatření vám stromek může v bytě nebo v domě vonět až do února.
„Pokud se neživíte uměním ze dřeva a nevyužijete ho do kotle ani do kompostu, pak už zbývá jen stromek vyhodit,“ říká Patřičný. Města přitom svým obyvatelům připomínají, ať stromky nehází přímo do popelnic, ale nechávají je vedle nich.
„Čas, kdy mají lidé doma kus lesa, je tím nejkrásnějším v roce. Čeho se na Vánoce nejméně rádi vzdáte? Hory dárků, kapra nebo stromečku? Každému pro klid v duši doporučuji strávit se stromy i zbytek roku, i když jen na chvíli v lese na procházce,“ uzavírá Martin Patřičný.
Zdroj: http://doma.nova.cz
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz