Dlouhý čas bylo velké břicho u mužů přičítáno jejich lásce k pivu. Dnes už vědci vědí, že hlavním viníkem je jejich vlastní mozek, který je naprogramován tak, aby se u mužů tuk ukládal právě v této partii. U žen je tomu jinak.
„Hormon estrogen způsobuje, že je u žen tuk přednostně ukládán v oblasti boků a stehen. Je to čistě z evolučního hlediska, jelikož právě tento tuk má sloužit jako zdroj energie v období těhotenství,” vysvětluje pro Daily Mail Dr. Zhaoping Li z University of California v americkém Los Angeles.
Mění se to až v období menopauzy, kdy se tuk začíná ukládat víc v oblasti břicha i u žen.
„Pivní“ bříško by pro muže mělo být varováním, že se mají začít hýbat a být všeobecně aktivní. Protože i úložiště v oblasti břicha jsou omezená, tuk se může začít ukládat okolo orgánů, což už může být nebezpečné. Jednalo by se pak o tzv. viscerální tuk, který uvolňuje chemické látky do krevního řečiště, jež narušují látkovou výměnu a negativně ovlivňují krevní tlak a srážlivost krve.
„Jakmile dojdou úložiště v oblasti břicha, začne se tuk hromadit v játrech, slinivce břišní a ve svalech,” varuje doktor Li.
A děje se to i u žen, i když ne tak často jako u mužů, jelikož mají výhodu úložišť právě v oblasti boků a nohou. Ale to funguje jen do menopauzy. Poté se jim začne tuk ukládat stejně jako mužům v oblasti břicha a hrozí jim naprosto stejná rizika.
Velké břicho je tak mnohem nebezpečnější pro kardiovaskulární systém, než se dříve myslelo. Podle vědců z Bostonské univerzity každý kilogram tuku navíc v této oblasti znamená vyšší riziko kardiovaskulárních chorob.
Z jejich výzkumu, kterého se zúčastnilo 15 000 lidí, jasně vyplynulo, že u lidí s normálním BMI, ale s tukem v oblasti břicha je dvakrát větší riziko předčasné smrti než u těch, kteří jsou dle BMI obézní, ale mají tuk uložen jinde než v oblasti břicha.
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz