REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Proč je narušená peristaltika

31/10

A zase je na programu střevo. Hodně nemocí se postupně tvoří právě tehdy, když střevo není v dobré kondici. Podle názorů badatelů jsou téměř všechny nemoci důsledkem nesprávné výživy, nedobrých směsí potravin a nakonec také zanesením a deformací tlustého střeva.

 

Zanesení střev?

Mozek a jeho autonomní nervová soustava řídí činnost střeva bez našeho vědomí. Střevo má kolem své stěny hladké svalstvo, které působí jednak podélně, a pak také okružně. Z mozku přicházejí rytmické informace, aby se tyto svalové skupiny stahovaly a uvolňovaly, a to způsobuje peristaltický pohyb; díky tomu se obsah střeva posouvá směrem ke konečníku.

V prvé řadě jde tedy o to, zda je váš autonomní nervový systém v pohodě. Je třeba říci, že mozek je geniální a svým dokonale počítačovým způsobem dokáže popsanou funkci řídit a má jistou míru odolnosti, aby se nenechal vykolejit. Ale všeho moc škodí. Pokud žijete příliš hekticky a trvá to dlouho, často nepřetržitě, pak se problém brzy dostaví. Ona peristaltika (a samozřejmě i jiné funkce trávení) začne selhávat, zpomalí se. Zvláště když se celkově přestanete pohybovat při práci s počítačem, povzbuzujete se kávičkou a cigaretou. Pijete málo tekutin. A vaše stravování se odehrává „v rychlíku“ ve fastfoodech… Tehdy to začne bolet, stolice bude tuhá, vytvářejí se podmínky pro usazeniny, zhorší se přirozená schopnost detoxikační. V těle se hromadí plyny a jedy. Zhorší se kůže, jaterní testy, zhorší se myšlení, funkce mozku…

V jakém stavu máme střeva, tak se cítíme a tak vypadáme.

Náprava

Mnoho lidí soustředí svou pozornost do stravy. Ano, je to důležité! Má obsahovat vlákninu, nestravitelné součásti, které vlastně dráždí stěnu střevní, a tím podporují peristaltiku. Snaží se o dostatečný pitný režim, logicky, aby stolice nebyla hustá. V situacích, kdy se již objeví zácpa, používají různá projímadla, ať na bázi chemie, či s použitím přírodních zdrojů. Rostlinná strava, zejména syrové ovoce a zelenina, má prospěšné vlastnosti výživové, ale také pomáhá odstraňovat všechny nečistoty a jedovaté zplodiny.

Důvod narušení

U většiny lidí bývá peristaltika silně narušena v důsledku hromadění obrovského množství kalových kamenů.

Jak k tomu dojde?

  • Nesprávnou kombinací jídel
  • přejídáním se
  • nedostatečným kousáním, neklidem při jídle

Zhltaná potrava se již v ústech nedostatečně prosliní a málo natráví. V žaludku to pociťuje daný jedinec jako „kámen“, střevo pak s takovou směsí složitě zápasí, vytváří se tuhá hmota, kalové kameny, která tam zahnívá a otravuje tělo den po dni. Přidávají se různé koprolity, a to vše se lepí na stěnu střevní, která samozřejmě postupně ztrácí své přirozené schopnosti pohybu. Po určité době se funkce trávicí soustavy značně zhoršuje, což vede k tomu, že je krev plná látek, které tam nemají být. Různí odborníci nazývají tuto situaci otravou.

Co dále ovlivňuje peristaltiku?

Rovnováha mikroorganizmů:

Střevo je osídleno neuvěřitelně velkým množstvím mikroorganizmů. Ty musejí být v symbióze. Některé tělu pomáhají, jsou prospěšné, jiné škodí. Když je mezi nimi rovnováha, je to v pořádku. Problém nastane, když začnou převažovat ty škodlivé. Tehdy budeme hovořit o dysbiózeMnoho potravin, které jíme, je totiž kyselinotvorných, to znamená, že se díky nim posouvá pH do kysela. Dělají to sladkosti, konzervanty, uzeniny, káva, alkohol, kynuté knedlíky, čerstvé pečivo a množství dalších složek, jak je to dobře popsáno v knížce Pryč s kyselostí od Kurta Tepperweina.

Peristaltika v této situaci samozřejmě také trpí, vaší snahou tedy má být onu mikrobiální rovnováhu znovu nastolit, a hlavně ji trvale udržovat. Ku pomoci lze použít probiotika (laktobacily) a prebiotika (chlorellu), komplexní systém SYMBI.

Alergie a různé intolerance potravin

To je velká kapitola, která by se měla vždy otevřít v pátrání po příčinách narušené funkce trávicího systému. Pokud užíváte nějaké syntetické léky, je třeba pozornost směřovat také na jejich vedlejší účinky, protože takové léky mohou ovlivňovat výše popsaný nervový systém, který řídí peristaltiku.

Co dělat?

Je to jasné, z článku to již vyplývá. Změnit myšlení, jak vedete své tělo k přirozenému fungování, tedy ke zdraví. Základem je eliminace stresu, sestavení si denního harmonogramu pro jídlo. Vytvořit si návyk, abyste se ráno vyprázdnili. Pravidelné cvičení zmírňuje stres a zlepšuje funkci střev. Denně je dobré spát alespoň sedm hodin, jíst častěji a menší množství jídla, omezit ve stravě tuky a zároveň zvýšit příjem bílkovin, vlákniny a tekutin.

 

autor: Mudr. Pavel Šácha

Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/proc-je-narusena-peristaltika.htm

 


Další články

Nová studie zjistila, že káva a alkohol jsou pravděpodobně…

19/6

Kdo potřebuje studnici mládí, když má kávu a alkohol? Všichni chceme prožít šťastný život a žít tak dlouho, jak se jen dá.

více

Na pejsky v létě čeká spousta nástrah. Na co si dát…

17/6

Majitelé psů by měli v létě dávat pozor na kaluže i zkažené jídlo. Léto už klepe na dveře a s horkým počasím mohou majitelé psů řešit hned několik…

více

Jak ochladit panelákový byt aneb 6 tipů, které vás v létě…

14/6

V těchto vypečených dnech byste určitě dali za klimatizaci v bytě cokoliv. Klidně i půl princezny a celé království k tomu. Úmorné vedro a vysoké…

více

Mateří kašička

12/6

V řadě doplňků stravy se můžeme setkat s názvem včelí kašička (cizím názvem jako gelée royal). Je řazena mezi včelí produkty. Vytvářejí ji ve své…

více

Tlak krve je jedním z nejdůležitějších ukazatelů funkce…

10/6

Hodnoty tlaku krve ukazují, jakým tlakem působí krev na cévní stěnu. Jeho zvýšení nad normální hranici, takzvaná hypertenze, zvyšuje riziko…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru