Malá absorbace neboli porucha vstřebávání živin se může projevit nadýmáním, plynatostí, křečemi v břiše, pocitem špatného trávení, hubnutím, průjmy či objemnou, páchnoucí stolicí obsahující nestrávený tuk (steatorrhea).
Poruchy trávení a vstřebávání určitých živin jsou charakteristické pro řadu onemocnění, patří k nim především:
Laktózová intolerance, při které nemocnému chybí enzym laktázy, nezbytný pro štěpení mléčného cukru (laktózy). Onemocnění se objevuje ve všech rasách, ale nejvíce je rozšířeno u obyvatel některých oblastí Afriky a Asie. Riziko rozvoje onemocnění roste s věkem.
Celiakie je dědičné onemocnění charakterizované neschopností trávit lepek, bílkovinu obsaženou v obilovinách, zejména v pšenici. Může se i projevit hned po ukončení kojení a převedení na jinou stravu.
Tropická sprue postihuje hlavně domorodce v Karibské oblasti, Jižní Indii a Jihovýchodní Asii. Příčina této choroby není známá. Onemocnění někdy začne po infekci nebo otravě jídlem, poté jsou postižení jedinci neschopní vstřebávat různé vitamíny a minerály.
Poruchy vstřebávání živin se mohou objevit u lidí s mimořádně krátkým a poškozeným střevem nebo s různými dědičnými chorobami. Příčinou mohou být rovněž infekce, paraziti (roupy, měchovec, škrkavka, tasemnice), zánětlivá střevní onemocněni, AIDS, cystická fibróza a další zažívací choroby.
Vstřebávání živin probíhá na celé ploše tenkého střeva pomocí zvláštní zřasené sliznice mnohočetnými vlasovými výběžky neboli klky. Při poruchách trávení bývají klky tlustší a kratší.
Laktózová intolerance se projevuje nadýmáním a plynatostí po požití mléka a mléčných výrobků. Onemocnění se zhoršuje s věkem.
Časnými příznaky celiakie jsou bolesti břicha, nadýmání a objemná, světlá, páchnoucí stolice. U neléčených forem dochází k rozvoji chudokrevnosti a podvýživy.
Bolestivý jazyk a průjem jsou charakteristické znaky tropické sprue. Další závažné problémy se objevují s postupem onemocnění. Typická pro tuto chorobu je zhoubná chudokrevnost, která vzniká v důsledku poruchy vstřebávání kyseliny listové a vitaminu B 12.
Příznaky laktózové intolerance a celiakie by měly zmizet po vyloučení potravin, které vyvolávají nadýmání a obtíže. Při nesnášenlivosti laktózy musíte vyloučit mléko a některé mléčné produkty. Někteří postižení tráví dobře jogurty nebo sýry, protože laktóza v nich je částečně upravená. Vyzkoušet můžete laktázové tablety, mléko obsahující laktázu nebo mléko zbavené mléčného cukru.
U celiakie je nezbytné dodržovat bezlepkovou dietu, která z jídelníčku vylučuje potraviny vyrobené z pšenice, rýže a v menší míře i z ovsa nebo jiných obilovin. Lepek se nachází také v mnoha průmyslově upravených potravinách, je proto vhodné pozorně prostudovat, jaké složky každá potravina obsahuje.
Léčba se liší podle typu onemocnění. Tropická sprue se léčí dlouhodobým, někdy až šestiměsíčním podáváním antibiotik, přestože pacient již nemá známky infekce. Nemocným s těžkou formou celiakie se někdy podává nitrožilní léčba.
Nemocným s poruchami vstřebávání se podávají vysoké dávky vitamínů a minerálů. Nemocným s laktózovou intolerancí je vhodné zvýšit příjem vápníku, denní dávka doplňku je 500 mg dvakrát až třikrát denně. Tablety s obsahem živých bakterií Lactobacillus mohou zmírnit nadýmání, plynatost, průjem a další příznaky související s podáváním antibiotik. Lactobasillus acidophilus obnovuje přirozenou střevní flóru, narušenou podáváním antibiotik a průjmem.
Zdroj: http://zdravi.doktorka.cz/poruchy-vstrebavani-zivin/, Zbavte se bolesti - Reader´s Digest Výběr
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz