REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Podle čeho lze poznat, že máte nedostatek železa

3/12

Tělo ke správnému fungování potřebuje mnoho minerálních látek a prvků. Některé si tvoří samo, řadu dalších mu musíme dodávat formou doplňků stravy nebo vhodnými potravinami. Potřebné v těle je i železo, kterého ale ne všichni mají tolik, kolik potřebují. Jeho nedostatek může končit vážnými zdravotními komplikacemi.

 

Jak vyplynulo z různých zjištění, nedostatek železa například v Americe patří mezi nejvážnější nutriční deficit, který ve valné většině postihuje ženy. Železo je v největší míře obsaženo v hemoglobinu, proteinu, který pomáhá při transportu kyslíku po těle.

Jeho nedostatek nemusí jedinec poznat hned, dlouhodobý deficit může ale postupně vést až k anémii (chudokrevnosti). Důsledkem toho pak dochází k nedostatečnému okysličování tkání a druhotným zdravotním obtížím.

Podle čeho lze poznat, že nám železo opravdu schází? Server Health přinesl přehled několika zásadních ukazatelů, které nám mohou s odhalením tohoto zdravotního problému pomoci.

Celkové vyčerpání 

Nejčastější projev nedostatku železa bývá s touto diagnózou paradoxně nejobtížněji spojován. Celková únava totiž může být u žen způsobována z mnoha důvodů, o to více v  období prvních let rodičovství nebo při kariérních postupech. Únava se tak pro mnohé z nich stává doslova „nedílnou” součástí života. A nedostatek železa padne na mysl jen málokteré.

„Ženy jsou tak nějak zvyklé nebo dokonce nastavené prát se s neustálou únavou, ať už kvůli dětem, nebo práci,” dodává Nancy Berlinerová, zástupkyně šéfredaktora časopisu Blood, který je hlavním tištěným periodikem Americké hematologické společnosti.

Pokud se únava dostane nad „obvyklou” mez a dostaví se nadměrné vyčerpání, podrážděnost či problémy se zaostřováním, může jít o typické projevy spojené s nedostatkem železa.

Bolestivá a silná menstruace 

Dalším významným zdravotním problémem spojeným s nedostatkem železa je u žen i velmi silná menstruace. „Při nedostatku železa dochází k velmi silnému krvácení, a takovou ztrátu krve tělo málokdy zcela obnoví. Za měsíc dojde ke stejnému úbytku znovu, což může být nebezpečné,” vysvětlila gynekoložka Jacques Moritzová z gynekologického oddělení v Mount Sinai St. Luke’s Roosevelt v New Yorku.

Dle laické rady, pokud je krvácení silné natolik, že je třeba měnit vložku (případně tampón) každé dvě hodiny, je vhodné informovat gynekologa.

Bledá pokožka 

Spojitost mezi pobledlou pokožkou a nějakou nemocí není náhodná. Hemoglobin v těle totiž dodává krvi jasnější červenou barvu, díky čemuž je i pokožka více růžová. Se sníženou hladinou železa pak pokožka automaticky bledne.

Nepřirozeně bledou pokožku prý není tak těžké odhalit. Pominete-li celkový vzhled vnější kůže, lze to poznat i podle jiných míst. Pokud je vnitřní strana vašich rtů, dásní nebo spodního víčka výrazně bledší, než je obvyklé, může to být vinou právě nedostatku železa.

Problémy s dýcháním 

Nedostatek železa se může projevit i prostřednictvím dýchacích potíží. V okamžiku, kdy se i při obyčejných úkonech, které jste dříve zvládali bez problému, nadměrně zadýcháváte a máte pocit, že se nemůžete dostatečně nadechnout, je vhodné co nejdříve vyhledat lékaře a nechat si otestovat hladinu železa v krvi.

Bušení srdce 

Podobné je to i se srdečními projevy. U nadměrně namáhaného srdce může v důsledku nedostatku železa dojít k nepravidelnému srdečnímu tepu, srdečním šelestům, v horším případě i k jeho selhání. Pokud má tedy člověk srdeční problémy, o kterých ví, je vhodné zároveň pečlivě sledovat i hladinu železa, aby nedocházelo k dalším problémům se srdcem.

Bolesti hlavy

S nedostatkem železa nebude mít tělo dostatek kyslíku pro všechny jeho části, a tak ho bude dodávat přednostně do těch nejdůležitějších, jako je mozek. A to i v případě, že to nebude zrovna potřeba. V důsledku toho může docházet k rozpínání tepen v mozku a následným bolestem hlavy.

Vypadávání vlasů

Nedostatek železa může stát i za nadměrným vypadáváním vlasů. „Tělo se při nedostatku železa přepne do jakéhosi přeživšího modu. Místo aby doplňováním kyslíku udržovalo vlasy neporušené a v kondici, omezí přísun do vlasových kanálků, čímž dojde k jejich vypadávání,” vysvětluje Moritzová.

Železo v těhotenství 

Vzhledem k tomu, že málokterá žena má v těle po delší dobu dostatečnou hodnotu železa, je zřejmé, že v období těhotenství, kdy je železo důležité i pro vývoj dítěte, dojde k jeho dalšímu snižování.

Pokud je žena těhotná s dvojčaty či více dětmi, otěhotní znovu po krátké době, nebo trpí častým zvracením, je více než potřebné dodávat tělu železo i v jiné formě.

Z čeho železo tělu dodávat? 

Podle odborníků navíc neexistuje jednotná dávka železa, kterou by měly ženy tělu dodat. V rozmezí 19–50 let jim stačí 18 mg denně, v období těhotenství by ale měla činit až 27 mg. V období kojení by naopak měl být přísun železa jen 9 mg denně.

Ženy po padesátce, které už nemenstruují, mohou snížit příjem na 8 mg za den. Toho není těžké dosáhnout, postačí k tomu porce čočky, špenátu, konzumace hovězího či kuřecího masa, ořechů nebo cizrny. To vše dodá alespoň nějakou část potřebného denního množství.

U železa ale rozhodně neplatí přirovnání „Čím více, tím lépe”. Při přehlcení organismu totiž může dojít k poškození vnitřních orgánů, existuje zvýšené riziko vzniku cukrovky, infarktu nebo některých druhů rakoviny, a to především u starších lidí, jak uvedla nutriční specialistka Rania Bataynehová.

Zdroj: novinky.cz

Náš tip: Železo se vstřebává v kombinaci s vitamínem C... Od vitaminklubu.cz vyzkoušejte například:

Železo přispívá:

  • ke správnému metabolismu a dostatku energie,
  • k tvorbě červených krvinek a hemoglobinu,
  • k transportu kyslíku po těle,
  • k dobrému fungování imunitního systému,
  • ke snížení vyčerpání a únavy,
  • hraje roli v procesu dělení buněk.

 


Další články

Problémy štítné žlázy mohou ovlivnit těhotenství i dítě

25/5

Problémy štítné žlázy mohou ovlivnit těhotenství i porod, a pokud nejsou léčené, mohou ohrozit i duševní vývoj dítěte. Lékaři proto chtějí zavedení…

více

Tanec pomáhá lidskému mozku, zlepšuje pozornost i řeč,…

22/5

V rytmech country, jazzu i afrických tanců se půl roku pravidelně vlnili zdraví lidé nad 60 let a lidé s mírnou kognitivní poruchou. Vědci z výzkumné…

více

Studie: Vysoušeče rukou vyfukují fekální bakterie

20/5

Nedávno publikovaná studie ukázala, že vysoušeče rukou na veřejných toaletách foukají na lidi bakterie z výkalů.

více

Jednoduchý trik, který vás za okamžik zbaví úzkosti, smutku…

17/5

Všichni jsme už slyšeli o akupunktuře a o tom, jak se úspěšně používá ke zmírňování traumat, bolesti, nemocí a stresu.

více

Školní fobie

15/5

Školní fobie, vyhýbání se škole, odmítání chodit do školy. To všechno jsou termíny, kterými můžeme popsat úzkost dítěte, které má nepřiměřený a…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru