Tělo ke správnému fungování potřebuje mnoho minerálních látek a prvků. Některé si tvoří samo, řadu dalších mu musíme dodávat formou doplňků stravy nebo vhodnými potravinami. Potřebné v těle je i železo, kterého ale ne všichni mají tolik, kolik potřebují. Jeho nedostatek může končit vážnými zdravotními komplikacemi.
Jak vyplynulo z různých zjištění, nedostatek železa například v Americe patří mezi nejvážnější nutriční deficit, který ve valné většině postihuje ženy. Železo je v největší míře obsaženo v hemoglobinu, proteinu, který pomáhá při transportu kyslíku po těle.
Jeho nedostatek nemusí jedinec poznat hned, dlouhodobý deficit může ale postupně vést až k anémii (chudokrevnosti). Důsledkem toho pak dochází k nedostatečnému okysličování tkání a druhotným zdravotním obtížím.
Podle čeho lze poznat, že nám železo opravdu schází? Server Health přinesl přehled několika zásadních ukazatelů, které nám mohou s odhalením tohoto zdravotního problému pomoci.
Nejčastější projev nedostatku železa bývá s touto diagnózou paradoxně nejobtížněji spojován. Celková únava totiž může být u žen způsobována z mnoha důvodů, o to více v období prvních let rodičovství nebo při kariérních postupech. Únava se tak pro mnohé z nich stává doslova „nedílnou” součástí života. A nedostatek železa padne na mysl jen málokteré.
„Ženy jsou tak nějak zvyklé nebo dokonce nastavené prát se s neustálou únavou, ať už kvůli dětem, nebo práci,” dodává Nancy Berlinerová, zástupkyně šéfredaktora časopisu Blood, který je hlavním tištěným periodikem Americké hematologické společnosti.
Pokud se únava dostane nad „obvyklou” mez a dostaví se nadměrné vyčerpání, podrážděnost či problémy se zaostřováním, může jít o typické projevy spojené s nedostatkem železa.
Dalším významným zdravotním problémem spojeným s nedostatkem železa je u žen i velmi silná menstruace. „Při nedostatku železa dochází k velmi silnému krvácení, a takovou ztrátu krve tělo málokdy zcela obnoví. Za měsíc dojde ke stejnému úbytku znovu, což může být nebezpečné,” vysvětlila gynekoložka Jacques Moritzová z gynekologického oddělení v Mount Sinai St. Luke’s Roosevelt v New Yorku.
Dle laické rady, pokud je krvácení silné natolik, že je třeba měnit vložku (případně tampón) každé dvě hodiny, je vhodné informovat gynekologa.
Spojitost mezi pobledlou pokožkou a nějakou nemocí není náhodná. Hemoglobin v těle totiž dodává krvi jasnější červenou barvu, díky čemuž je i pokožka více růžová. Se sníženou hladinou železa pak pokožka automaticky bledne.
Nepřirozeně bledou pokožku prý není tak těžké odhalit. Pominete-li celkový vzhled vnější kůže, lze to poznat i podle jiných míst. Pokud je vnitřní strana vašich rtů, dásní nebo spodního víčka výrazně bledší, než je obvyklé, může to být vinou právě nedostatku železa.
Nedostatek železa se může projevit i prostřednictvím dýchacích potíží. V okamžiku, kdy se i při obyčejných úkonech, které jste dříve zvládali bez problému, nadměrně zadýcháváte a máte pocit, že se nemůžete dostatečně nadechnout, je vhodné co nejdříve vyhledat lékaře a nechat si otestovat hladinu železa v krvi.
Podobné je to i se srdečními projevy. U nadměrně namáhaného srdce může v důsledku nedostatku železa dojít k nepravidelnému srdečnímu tepu, srdečním šelestům, v horším případě i k jeho selhání. Pokud má tedy člověk srdeční problémy, o kterých ví, je vhodné zároveň pečlivě sledovat i hladinu železa, aby nedocházelo k dalším problémům se srdcem.
S nedostatkem železa nebude mít tělo dostatek kyslíku pro všechny jeho části, a tak ho bude dodávat přednostně do těch nejdůležitějších, jako je mozek. A to i v případě, že to nebude zrovna potřeba. V důsledku toho může docházet k rozpínání tepen v mozku a následným bolestem hlavy.
Nedostatek železa může stát i za nadměrným vypadáváním vlasů. „Tělo se při nedostatku železa přepne do jakéhosi přeživšího modu. Místo aby doplňováním kyslíku udržovalo vlasy neporušené a v kondici, omezí přísun do vlasových kanálků, čímž dojde k jejich vypadávání,” vysvětluje Moritzová.
Vzhledem k tomu, že málokterá žena má v těle po delší dobu dostatečnou hodnotu železa, je zřejmé, že v období těhotenství, kdy je železo důležité i pro vývoj dítěte, dojde k jeho dalšímu snižování.
Pokud je žena těhotná s dvojčaty či více dětmi, otěhotní znovu po krátké době, nebo trpí častým zvracením, je více než potřebné dodávat tělu železo i v jiné formě.
Podle odborníků navíc neexistuje jednotná dávka železa, kterou by měly ženy tělu dodat. V rozmezí 19–50 let jim stačí 18 mg denně, v období těhotenství by ale měla činit až 27 mg. V období kojení by naopak měl být přísun železa jen 9 mg denně.
Ženy po padesátce, které už nemenstruují, mohou snížit příjem na 8 mg za den. Toho není těžké dosáhnout, postačí k tomu porce čočky, špenátu, konzumace hovězího či kuřecího masa, ořechů nebo cizrny. To vše dodá alespoň nějakou část potřebného denního množství.
U železa ale rozhodně neplatí přirovnání „Čím více, tím lépe”. Při přehlcení organismu totiž může dojít k poškození vnitřních orgánů, existuje zvýšené riziko vzniku cukrovky, infarktu nebo některých druhů rakoviny, a to především u starších lidí, jak uvedla nutriční specialistka Rania Bataynehová.
Zdroj: novinky.cz
Náš tip: Železo se vstřebává v kombinaci s vitamínem C... Od vitaminklubu.cz vyzkoušejte například:
Železo přispívá:
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz