Ořechy jsou vynikajícím způsobem, jak si zkvalitnit jídelníček. Obsahují hodně vlákniny, nenasycených mastných kyselin a silných antioxidantů.
Přesto, že jsou doslova koncentrovanými zásobárnami nutričních látek, lidé je konzumují poměrně málo.
Průměrný Evropan sní denně v průměru jen asi 12 gramů ořechů. Většinu z toho i tak představují arašídy, které vlastně ani nejsou pravými ořechy, ale luskovinou.
Joe Vinson, PhD, který je profesorem chemie na Univerzitě v Scrantonu, analyzoval různé druhy surových i pražených ořechů.
Výsledkem jeho studie bylo, že bychom měli nejen zvýšit jejich konzumaci, ale že existuje jeden druh ořechu, který ve zdravotních přínosech předčí všechny ostatní.
Podle výzkumu Dr. Vinson, vlašské ořechy jsou šampionem mezi ořechy. V žebříčku se umístili před pistáciemi, mandlemi, pekanovými, brazilskými, lískovými, i makadamovými ořechy.
Ve své studii publikované v deníku Food and Function (Potraviny a jejich funkce) ukázal, že vlašské ořechy mají více polyfenolů s vyšší antioxidační aktivitou než ostatní druhy ořechů.
A dále, že antioxidanty ve vlašských ořechách mají až 15 krát silnější účinek než vitamin E, který je považován za jeden z nejsilnějších antioxidantů.
Dr. Vinson odhaduje, že pouze 7 vlašských ořechů denně vám dokáže dodat všechny potřebné zdravotní přínosy.
Nemusíte se proto bát, že byste jich potřebovali sníst nějak příliš mnoho.
Toto množství vám poskytne adekvátní objem zdravých tuků, bílkovin, draslíku, hořčíku, fosforu, železa, vitamínu C a vitamínů skupiny B.
Výzkum ukázal, že nejlepší je ořechy konzumovat syrové. Pokud se praží, sníží se jejich nutriční hodnota.
Měly by se také jíst neoloupané, spolu se slupkou. Výzkumy totiž ukazují, že přibližně 90% antioxidantů se nachází právě ve slupce ořechů.
Když se zamyslíme nad všemi zdravotními přínosy vlašských ořechů, je nepochopitelné, proč z nich pochází jen asi 8 % z přijímaných antioxidantů v naší stravě.
Mnozí lidé si tyto zdravotní přínosy neuvědomují a spíše se obávají jejich vysokého obsahu tuků.
Je sice pravda, že ořechy jsou velmi bohaté na oleje, ale jedná se o zdravé polynenasycené a mononenasycené tuky, které jsou pro lidské zdraví a správné fungování těla velmi důležité.
Nesmíme si je zaměňovat za nezdravé tuky ucpávající cévy, případně ty, co jsou spojovány s chronickými onemocněními, nebo přibíráním na váze.
Na závěr máme pro vás pár doporučení, jak postupovat při výběru a nakupování vlašských ořechů.
1) Když si kupujete celé ořechy, kupujte takové, které se zdají těžké. Ujistěte se, že skořápka není prasklá nebo flekatá – je to znamení toho, že uvnitř hnijí a je plíseň.
2) Vyloupané ořechy se často prodávají na váhu. Pokud kupujete tyto, ujistěte se, že v daném obchodě mají ořechy dostatečný obrat a tedy, že jsou čerstvé.
3) Ořechy mají vysoký podíl polynenasycených tuků, jsou extrémně náchylný, a proto se mohou rychle zkazit. Měly by být skladovány ve vzduchotěsných obalech v chladničce, maximálně však 6 měsíců. Pokud je zmrazíte, vydrží rok.
4) Ořechy ve skořápce mohou být skladovány i na tmavém, chladném a suchém místě. Vydrží asi půl roku.
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz