REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Muži v přechodu aneb mužské klimakterium

29/11

Mužský přechod není nic nového, ojedinělého a rozhodně to není žádné tabu, má i svůj odborný název - andropauza.

O tom, že ženy zhruba mezi čtyřicátým a šedesátým rokem života “bojují“ s příznaky přechodu (klimakteria, menopauzy), všichni víme. Dochází u nich k útlumu činnosti vaječníků a klesá produkce hormonu estrogenu. Jiná forma klimakteria však nastává také u mužů. Kdy k němu dochází, jak probíhá a jak zvládat jeho příznaky?

Mužský přechod není nic nového, ojedinělého a rozhodně to není žádné tabu, má i svůj odborný název - andropauza. Ve srovnání s osvětou a medializací problematiky ženského klimakteria je však toto téma stále dost opomíjené a v důsledku toho není ani medicínská péče dostatečně nabízena či využívána.

Hlavní rozdíly mezi mužskou a ženskou formou přechodu

Menopauza doslovně označuje poslední menstruaci u ženy, po které nastávají relativně prudké, rychlé a někdy až drasticky nepříjemnými příznaky se projevující hormonální změny, vedoucí k zastavení dozrávání vajíček a tím i ženské plodnosti. U mužů dochází k přechodu v pozdějším věku, zhruba po padesátce, znatelněji se však může projevovat i mnohem později. Na rozdíl od ženského klimakteria, u mužů při něm dochází ke snižování hormonálních hladin daleko pozvolněji a dlouhodoběji, se stálým zachováním reprodukční schopnosti, a to až do vysokého věku.

Andropauza - mužský přechod a jeho příznaky

Mužský přechod, spojený se snížením hladiny pohlavního hormonu testosteronu, je ohledně psychických potíží, které jej mohou provázet, podobný tomu ženskému. Mohou sem patřit depresivní nálady, pocity úzkosti, silná podrážděnost, vyčerpání, pocity zbytečnosti a nechuti k běžným činnostem a aktivitám, neurotické stavy, ale i ztráta libida a potíže v sexuální oblasti - nechuť k sexu, neschopnost navození vzrušení a problémy s erekcí. Dále sem patří poruchy spánku, vypadávání vlasů či postupná ztráta svalové hmoty a zhoršení stavu pokožky. Z dlouhodobějšího hlediska přichází i přibývání na váze a zvýšení rizika vzniku cukrovky a aterosklerózy.

Jak a proč muži často (ne)řeší potíže spojené s andropauzou?

Problémy spojené s mužským přechodem, zvláště ty sexuální, se samozřejmě velmi nepříznivě dotýkají mužské ješitnosti, která mužům velí zůstat vždy a za všech okolností mužem v pravém slova smyslu, se vším, co k tomu patří. Tato ješitnost, stud, přeceňování svých sil a neschopnost připustit si výši vlastního věku a s tím spojené přirozené ochabování těla a jeho funkcí vede k tomu, že muži své problémy nejen neřeší, ale ani o nich nemluví. Neřešené problémy se muž někdy snaží skrýt za chvástání o vlastní neotřesitelné výkonnosti, jejich potlačování v sobě samém však vede k frustraci a může se nepříznivě odrážet i v partnerském vztahu.

Substituční terapie a alternativní pomoc při andropauze

Ztrátu mužnosti je nutné si připustit jako fakt a zcela přirozený důsledek vyššího věku. Jedině tak se dá přistoupit ke vhodné léčbě a k prostředkům, které příznaky mužského klimakteria třeba znatelně oddálí, nebo i zmírní. Hlavní zásadou je lepší a zodpovědnější péče o své tělo a jeho celkové zdraví, přechod na zdravou životosprávu, dostatek pohybu, ale i návštěva odborníka, který zvolí vhodné řešení pomocí léků a potravinových doplňků.

Substituční terapie založená na podávání hormonu testosteronu prokazuje schopnost odbourání či znatelného zlepšení většiny potíží provázejících tento stav. Tato léčba však není ještě zcela běžnou záležitostí a rozhodně není vhodná pro pacienty s onemocněním ledvin, jater, s potížemi kardiovaskulárního původu, cukrovkou, rakovinou prostaty či jiným nádorovým onemocněním.

 

Zdroj: idnes.cz - Mudr. Pavel Turčan, Centrum Mediol, Olomouc

Zdroj: https://zdravi-muze.zdrave.cz/muzi-v-prechodu-aneb-muzske-klimakterium

 


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru