Otázka mužů na mateřské nebo dokonce zavedení povinného rozdělení rodičovské dovolené mezi maminky a tatínky je velkým společenským (a také politickým) tématem. Má bezesporu mnoho výhod, ale má i svá úskalí.
Zatímco ve skandinávských zemích je muž na mateřské poměrně častý jev, v Čechách jde spíše o ojedinělý úkaz. Důvodů, proč čeští muži nezůstávají ve větším měřítku doma s dětmi, je bezpochyby několik. Od těch biologických, přes ekonomické až po ty společenské. Zároveň je to velmi citlivé a intimní téma dané rodiny, která by měla sama zvážit, bez zásahu jakékoli instituce, jakým způsobem zapojit do výchovy a péči o děti oba rodiče.
Jeden z největších přínosů toho, že muž stráví určitý čas na mateřské, je posílení jeho vztahu k dítěti. Muž je totiž daleko více zapojen do činností okolo miminka a tak díky vlastní zkušenosti získává nový pohled na rodičovství a vedení domácnosti. Na druhou stranu vztah matka a dítě může být díky této podobě výchovy narušeno.
Vymění-li se rodiče v tom, kdo přeruší kariéru a bude na něm hlavní péče o dítě, ovlivní to zpravidla i samotný partnerský vztah. Muži totiž poté, co si vše vyzkouší na vlastních bedrech, vnímají náročnost výchovy a časovou vytíženost spojenou s domácností naprosto jinak než si „představovali.“ Díky tomu často začnou vztah vnímat jako rovnocenný, kdy jeden z partnerů nepracuje pro peníze, ale pro službu rodině.
Jestliže se pár rozhoduje o tom, že na mateřské (vlastně otcovské) zůstane muž, měli by být partneři s tímto rozhodnutím v souladu. Oba si musí uvědomit, že jejich role budou výrazně odlišné od tradičních přístupů, a to se všemi pozitivními i negativními dopady. Reakce okolí také nemusí být vždy chápající.
Nejčastějším důvodem, proč ženy nechají muže doma a vymění pokoj plný hraček za kancelář s pracovním stolem, je však ekonomická situace rodiny. Pakliže muž je zanechán doma z tohoto důvodu, nemusí se v této situaci cítit pohodlně a vzniká něco jako stigma „muže v domácnosti,“ které může jeho sebevědomí značně pošramotit, a tím narušit i partnerský vztah.
Navzdory veškerému úsilí v zapojení otce do rodiny, je potřeba si uvědomit, že role matky je do určité míry nezaměnitelná. Je to ona, která své dítě zná 9 měsíců před tím, než se ocitne v náruči svého otce. Má tedy určitý předstih. Matka vztah má, otec si jej tvoří skrze ni. Pakliže v prvních letech života dítěte se matka vzdálí, může to pro něj být velmi stresující.
Zároveň z hlediska energetického přístupu k rodině je otec ten, který vytváří „ochranný“ rodinný kruh, zatímco matka vytváří vnitřní „bezpečí domova“ prostřednictvím péče. Tyto role se díky otci na mateřské a matce pracující mohou pomíchat (případně si konkurovat po návratu matky z práce), což může a nemusí dítě negativně ovlivnit v budoucnu.
Zdroj: https://www.dobrakondice.cz http://thehomemadehumour.com
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz