Tímto jednoduchým oznámením často začíná tazatel naší poradny komentovat svůj problém. A někteří hned doplňují extrémně svůj dotaz i otázkou: Mám se bát rakoviny nebo nějakého vážného onemocnění?
Pokud tato otázka obsahuje doplňující informace jako např. věk, pohlaví, přítomné klinické projevy, jakým způsobem přišel na to, že má bílkovinu v moči, a také zda trpí nějakou základní chorobou a které na ni užívá léky, nebo jestli má právě akutní nemoc, třeba chřipku, jaké má zaměstnání, jakou fyzickou aktivitu právě vykonává…, potom je mnohem snadnější odpovídat a vysvětlit problém na rozdíl od takové situace, kdy nám tazatel nesdělí žádné další informace. Odpověď může být tehdy pouze obecná, široká, nespecifická.
Ledvinami se do moči vylučují látky, kterých je v těle nadbytek – např. voda, sodík, draslík, fosfáty a vápenaté ionty a také zplodiny metabolizmu – kyselina močová, močovina a kreatinin. Bílkovina by se do moči normálně dostat neměla. Každý den se filtruje z plazmy do glomerulárního filtrátu a její struktura je příliš velká na to, aby prošla přes filtr. Rozkládá se na aminokyseliny, a ty jsou speciální difuzí absorbovány do mezibuněčné tekutiny.
Ledviny dostávají zvýšenou nabídku bílkoviny např. při zvýšeném přívodu stravou, při horečce, po fyzické zátěži. Tehdy prostě filtrační systém nápor nezvládne a bílkovinu propustí do moči. Proto vám po angíně lékař kontroluje moč na bílkovinu, aby viděl, zda infekt nezpůsobil poruchu filtračního systému. Po uzdravení angíny by možná počáteční přítomnost bílkoviny v moči měla při kontrole zmizet a žádná bílkovina by se tam již neměla dále vyskytovat. Tuto situaci lze snadno sledovat indikačními papírky.
Prevence a léčba bílkoviny přítomné v moči závisí na zjištěné příčině a na tom, zda je možné příčinu odstranit. Vždy ale velmi záleží i na vás, jak se k léčbě a k doporučeným změnám, třeba stravy a životního stylu, postavíte. Proto je velmi důležité, abyste dobře rozuměli tomu, co se ve vás děje.
Autor: Mudr. Pavel Šácha
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/mam-v-moci-bilkovinu.htm
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz