Rostlinná mléka… Každá varianta je něčím zajímavá a pyšní se spektrem netradičních předností (ve srovnání s živočišnou variantou). Žádná z nich ale neposkytne to, co nabízí mléko vyrobené z máku…
Mák je v našich gastronomických končinách považován za „okrajovou“ potravinu. Na rozdíl například od Číňanů, kteří už dlouhá staletí využívají veškerých jeho výhod i nevýhod (v pevném, tekutém i kouřovém stavu), se spokojujeme většinou s recepty typu nudle s mákem, popřípadě nám v našem slovníku uvízl pojem makový závin. Zajímavé přitom je, že celoevropsky patříme mezi významné pěstitele této rostliny.
Zkusme proto výhody této zemědělské plodiny využít plnohodnotněji, než je u nás tradicí, a podívejme se „na zoubek“ výrobě makového mléka. Ale pozor na správnou definici – naučíme se vyrábět mléko ze zralého máku, je potřeba si jej neplést s bílým mlékem z nezralých makovic, které je bohatým zdrojem opia a s naším (nejen dnešním) cílem nemá nic společného!
Mléko z máku v sobě skrývá jednu specifickou vlastnost, kterou se nebojme označit jako „eso v rukávu“ – a to minimálně takového formátu, se kterým se nechlubí žádný jiný zdroj. V tomto okamžiku se však věnujme samotné výrobě.
Ta je stejně jednoduchá a nenáročná jako u většiny ostatních druhů rostlinných variant. V podstatě budeme potřebovat pouze mák a čistou vodu. I přesto, že mezi jednotlivými druhy dostupného máku nejsou nutričně nikterak velké rozdíly, zvolíme pro dnešek mák bílý.
Důvody máme dva: Prvním je jeho bílá barva, která autorům článku imponuje, aniž by výsledný produkt v podobě sněhově bílého mléka byl jakkoli výrazně odlišný. Druhým je pak jeho jemná oříšková příchuť, která se na výsledku samozřejmě projeví.
Protože není z důvodu oxidačních pochodů nejvhodnější makové mléko dlouze skladovat, vyrobíme raději menší množství, které do dvou až tří dnů bez problému spotřebujeme.
100 gramů máku tedy propláchneme ve studené vodě, vložíme do misky s vodou o objemu přibližně 800 ml a necháme 8–10 hodin odležet. Poté celou směs nalijeme do mixéru a důkladně rozmixujeme. Vždy je vhodné výsledek přecedit – použijme buď vhodnou látku, anebo může dobře posloužit i jemné sítko na čaj.
Pijte pomalu, intenzivně vychutnávejte… a můžete si jen pochvalovat, jak moc chytrou věc dnes děláte…
Zdroj (více na): http://www.skolazdravehovareni.cz/recept/makove-mleko,
autoři Eva Šimčíková a Martin Jelínek
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz