L–lysin zajišťuje produkci hormonů, enzymů a protilátek. Hraje také důležitou roli ve vstřebávání vápníku, což je důležitý minerál pro tvorbu kostí a zubů. Právě v kombinaci s vápníkem udržuje pevnější kosti, zajišťuje budování svalů a napomáhá v pooperačních stavech lépe hojit vzniklá poranění.
Další názvy: kyselina 2,6-diaminohexanová, Lys
L-lysin je jedna z esenciálních aminokyselin vyskytujících se v lidském organismu. Stejně jako ostatní aminokyseliny se vyskytuje ve své pravotočivé a levotočivé formě. Kromě faktu, že se jedná o základní stavební kámen mnoha dalších bílkovin v těle, má tato aminokyselina i mnoho dalších funkcí.
L–lysin zajišťuje produkci hormonů, enzymů a protilátek. Hraje také důležitou roli ve vstřebávání vápníku, což je důležitý minerál pro tvorbu kostí a zubů. Právě v kombinaci s vápníkem udržuje pevnější kosti, zajišťuje budování svalů a napomáhá v pooperačních stavech lépe hojit vzniklá poranění.
Velký přínos a úlevu přináší i pacientům trpícím na herpetické viry a jeho projevy, účinně pomáhá v působení proti oparům, rychle je hojí a zabraňuje jejich dalšímu výskytu. To je dáno zejména tím, že působí proti další aminokyselině – argininu, která podporuje herpetickou infekci. Lysin také chrání cévy před aterosklerózou, posiluje integritu cévní stěny a zabraňuje tak tvorbě cévních a celkově kardiovaskulárních obtíží.
Mezi schopnosti L-lysinu patří i detoxikace lidského organismu od olova, kdy olovo z těla efektivně odstraňuje a zmírňuje tak jeho toxické působení.
Jelikož je lysin esenciální aminokyselinou, tedy prvkem, který si lidské tělo nedokáže samo vyrobit, je nutné lysin do organismu pravidelně a v dostatečných dávkách doplňovat.
Doporučené denní dávkování není přesně stanoveno, ale optimální je užívat lysin v dávkách od 0,5 g do 4 g denně. Průměrná denní spotřeba činí v závislosti na okolních faktorech cca 1,5 až 2 gramy lysinu denně. Děti a nemocní potřebují této aminokyseliny přibližně dvojnásobek.
Lysin najdeme ve většině potravy. Jeho nejvyšší množství je obsaženo v sýru parmezánu, dále v plodech moře (tuňák, krevety, ryby obecně), hovězím, kuřecím a vepřovém mase, v arašídech, čočce a sojových bobech. Naopak naprostý nedostatek je v obilovinách, v kukuřici například není vůbec.
Mezi projevy nedostatku, které se projevují především u vegetariánů, dětí a osob konzumujících nevyváženou a na lysin chudou stravu řadíme chronickou únavu, deprese a anémii (chudokrevnost). V důsledku nedostatku je také vyšší pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních chorob, nemocí spojených s nedostatkem kalcia a celkově snížení imunity organismu.
Předávkování může nastat u osob citlivých na lysin a u osob, které mají poškozené vstřebávání a metabolickou přeměnu lysinu. Pokud ve vyšší míře konzumujete živočišné produkty, měli byste omezit konzumaci potravinových doplňků obsahujících lysin.
Projevy předávkování jsou obdobné jako u ostatních aminokyselin. Projevují se většinou poruchou metabolismu, nechutenstvím, žaludečními obtížemi a nevolností až zvracením.
Věděli jste, že lysin špatně reaguje na sucho a teplo? Například při pražení arašídů dochází k naprostému zničení většiny lysinu. Když tedy mlsáte pražené arašídové oříšky, nekonzumujete ani špetku lysinu. Oproti tomu vařením se lysin neničí.
Dobrou alternativou k L-lysinu je L-ornitin. Tato látka má podobné účinky a dávkování.
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz