REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Je domácí mazlíček pro nemocného s rakovinou přínosem, nebo rizikem?

5/12

Psi, kočky a další zvířata pomáhají mnoha lidem v boji se zákeřnou nemocí. Bohužel jsou nejen věrnými přáteli, ale mohou být i přenašeči chorob, což je právě pro pacienty s rakovinou obzvlášť nebezpečné. Je ale nutné přímo vzdát se milovaného tvora?

 

Onkologická léčba (chemoterapie, ozařování atd.) dočasně snižuje imunitu. To znamená, že pacientům hrozí vyšší riziko infekce. Mezi významné přenašeče nákaz patří zvířata. Samozřejmě existují rozdíly. Pes, kterého chováte doma a který je pravidelně kontrolován a očkován veterinářem, vás zdaleka neohrozí tolik jako toulavá kočka. Od té lze navíc chytit i nebezpečnou toxoplazmózu.

Pokud podstupujete onkologickou terapii a máte doma nějakého zástupce říše zvířat, držte se následujících pravidel.

  1. Dávejte pozor na kousnutí a škrábance. Když už k nějaké nehodě dojde, ránu pořádně vyčistěte, hrozí riziko infekce.
  2. Objeví-li se u zvířete rýma, kašel, úbytek na váze, zvracení nebo průjem, navštivte hned veterináře. Infekce by se mohla přenést i na vás.
  3. Při manipulaci s výkaly vždy používejte gumové rukavice. Po odstranění trusu znečištěný prostor důkladně umyjte dezinfekčním prostředkem.
  4. Nenechte mazlíčka, aby vám olizoval otevřené rány (například v blízkosti úst).
  5. Po každém hlazení si umyjte ruce teplou vodou a mýdlem.

Nebezpečná salmonela

Mezi velmi časté přenašeče salmonel (druh bakterie), které lidem se slabou imunitou mohou způsobit i smrt, patří hadi, želvy, ještěrky a leguáni. Z doma chovaných zvířat pak nejčastěji přenášejí salmonelu:

  • křečci,
  • pískomilové,
  • myši,
  • morčata,
  • fretky.

Rozhodně nespoléhejte na to, že zvířata vypadají zdravě. Když už se rozhodnete si je ponechat, zamezte jim alespoň ve stycích s jejich volně žijícími kamarády. Pokud bydlíte na venkově a chováte hospodářská zvířata, pak se držte dále nejen od kachňat a kuřat, ale i od dospělých kachen a slepic. Přenášejí celou řadu bakteriálních infekcí, hlavně průjmových. Přitom u pacienta s rakovinou může jakékoli další onemocnění ještě více zhoršit jeho stav a ohrozit úspěšnost léčby.

 

Autor článku:Hana Horáková

Zdroj: https://www.ulekare.cz


Další články

Brambory!

18/2

Britští vědci označili produkt nejbohatší na vitamíny. A je to úžasné! Staly se jím brambory, které mnozí současné odborníci posuzovali za jednu…

více

Chřipku je třeba léčit jinak než virózu! Víte jak?

15/2

Bolest svalů, bolest hlavy, vysoká teplota? Nebo naopak rýma, kašel, na teploměru 37,5 °C? V prvním případě máte spíše opravdovou chřipku, v druhém…

více

Jak potěšit na Valentýna? Vyznáním lásky i dárkem

13/2

Vyznejte svou lásku a zkuste najít originální dárek. I obyčejná čokoláda dokáže zázraky.

více

Tichý zabiják miluje sůl

11/2

„Zapomněla jsi ji osolit?“ ohrnuje nad babiččinou polívkou nos notně zakulacený Pepíček. Otočí oči v sloup a už se mu před nimi vznáší pěkně…

více

Bolesti kolem pupku

10/2

Bolesti kolem pupku jsou časté obtíže, způsobené celou řadou nemocí. Bolesti kolem pupku mohou být způsobeny žaludečním vředem či zánětem žaludku,…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru