REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Je domácí mazlíček pro nemocného s rakovinou přínosem, nebo rizikem?

5/12

Psi, kočky a další zvířata pomáhají mnoha lidem v boji se zákeřnou nemocí. Bohužel jsou nejen věrnými přáteli, ale mohou být i přenašeči chorob, což je právě pro pacienty s rakovinou obzvlášť nebezpečné. Je ale nutné přímo vzdát se milovaného tvora?

 

Onkologická léčba (chemoterapie, ozařování atd.) dočasně snižuje imunitu. To znamená, že pacientům hrozí vyšší riziko infekce. Mezi významné přenašeče nákaz patří zvířata. Samozřejmě existují rozdíly. Pes, kterého chováte doma a který je pravidelně kontrolován a očkován veterinářem, vás zdaleka neohrozí tolik jako toulavá kočka. Od té lze navíc chytit i nebezpečnou toxoplazmózu.

Pokud podstupujete onkologickou terapii a máte doma nějakého zástupce říše zvířat, držte se následujících pravidel.

  1. Dávejte pozor na kousnutí a škrábance. Když už k nějaké nehodě dojde, ránu pořádně vyčistěte, hrozí riziko infekce.
  2. Objeví-li se u zvířete rýma, kašel, úbytek na váze, zvracení nebo průjem, navštivte hned veterináře. Infekce by se mohla přenést i na vás.
  3. Při manipulaci s výkaly vždy používejte gumové rukavice. Po odstranění trusu znečištěný prostor důkladně umyjte dezinfekčním prostředkem.
  4. Nenechte mazlíčka, aby vám olizoval otevřené rány (například v blízkosti úst).
  5. Po každém hlazení si umyjte ruce teplou vodou a mýdlem.

Nebezpečná salmonela

Mezi velmi časté přenašeče salmonel (druh bakterie), které lidem se slabou imunitou mohou způsobit i smrt, patří hadi, želvy, ještěrky a leguáni. Z doma chovaných zvířat pak nejčastěji přenášejí salmonelu:

  • křečci,
  • pískomilové,
  • myši,
  • morčata,
  • fretky.

Rozhodně nespoléhejte na to, že zvířata vypadají zdravě. Když už se rozhodnete si je ponechat, zamezte jim alespoň ve stycích s jejich volně žijícími kamarády. Pokud bydlíte na venkově a chováte hospodářská zvířata, pak se držte dále nejen od kachňat a kuřat, ale i od dospělých kachen a slepic. Přenášejí celou řadu bakteriálních infekcí, hlavně průjmových. Přitom u pacienta s rakovinou může jakékoli další onemocnění ještě více zhoršit jeho stav a ohrozit úspěšnost léčby.

 

Autor článku:Hana Horáková

Zdroj: https://www.ulekare.cz


Další články

Plesová sezona: S puchýři pomůže měsíčková mast, s otoky…

17/12

V zimě startuje období plesů a večírků. Hodit se do gala může být pro někoho příjemná změna, obzvláště ženy ale často ve vysokých podpatcích spíše…

více

Třetině čechům je v práci zima

14/12

Mrazivé počasí je nepříjemné především pro lidi, kteří pracují venku, chladno je ale často i lidem v nedostatečně vytápěných kancelářích. Na zimu na…

více

Farmaceut: Doplňky stravy jsou vhodné jen pro zdravé,…

12/12

Z médií se na nás valí reklamy o prospěšnosti doplňků stravy na erekci, křečové žíly i hubnutí. Ale jak to ve skutečnosti je? „Pokud se jedná o…

více

Přírodní cesta ke kvalitnímu sexu

11/12

Pravidelný a kvalitní sex je nejen základem fungujícího vztahu, ale také pomáhá uvolnit stres a napětí, zlepšuje fyzickou kondici a celkově působí…

více

Klinický obraz nemoci dnešní doby

9/12

Podle mého názoru by více než polovina nemocných lidí nejraději chtěla přírodní způsob léčení.

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru