REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Je domácí mazlíček pro nemocného s rakovinou přínosem, nebo rizikem?

5/12

Psi, kočky a další zvířata pomáhají mnoha lidem v boji se zákeřnou nemocí. Bohužel jsou nejen věrnými přáteli, ale mohou být i přenašeči chorob, což je právě pro pacienty s rakovinou obzvlášť nebezpečné. Je ale nutné přímo vzdát se milovaného tvora?

Onkologická léčba (chemoterapie, ozařování atd.) dočasně snižuje imunitu. To znamená, že pacientům hrozí vyšší riziko infekce. Mezi významné přenašeče nákaz patří zvířata. Samozřejmě existují rozdíly. Pes, kterého chováte doma a který je pravidelně kontrolován a očkován veterinářem, vás zdaleka neohrozí tolik jako toulavá kočka. Od té lze navíc chytit i nebezpečnou toxoplazmózu.

Pokud podstupujete onkologickou terapii a máte doma nějakého zástupce říše zvířat, držte se následujících pravidel.

  1. Dávejte pozor na kousnutí a škrábance. Když už k nějaké nehodě dojde, ránu pořádně vyčistěte, hrozí riziko infekce.
  2. Objeví-li se u zvířete rýma, kašel, úbytek na váze, zvracení nebo průjem, navštivte hned veterináře. Infekce by se mohla přenést i na vás.
  3. Při manipulaci s výkaly vždy používejte gumové rukavice. Po odstranění trusu znečištěný prostor důkladně umyjte dezinfekčním prostředkem.
  4. Nenechte mazlíčka, aby vám olizoval otevřené rány (například v blízkosti úst).
  5. Po každém hlazení si umyjte ruce teplou vodou a mýdlem.

Nebezpečná salmonela

Mezi velmi časté přenašeče salmonel (druh bakterie), které lidem se slabou imunitou mohou způsobit i smrt, patří hadi, želvy, ještěrky a leguáni. Z doma chovaných zvířat pak nejčastěji přenášejí salmonelu:

  • křečci,
  • pískomilové,
  • myši,
  • morčata,
  • fretky.

Rozhodně nespoléhejte na to, že zvířata vypadají zdravě. Když už se rozhodnete si je ponechat, zamezte jim alespoň ve stycích s jejich volně žijícími kamarády. Pokud bydlíte na venkově a chováte hospodářská zvířata, pak se držte dále nejen od kachňat a kuřat, ale i od dospělých kachen a slepic. Přenášejí celou řadu bakteriálních infekcí, hlavně průjmových. Přitom u pacienta s rakovinou může jakékoli další onemocnění ještě více zhoršit jeho stav a ohrozit úspěšnost léčby.

 

Autor článku:Hana Horáková

Zdroj: https://www.ulekare.cz


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru