REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Jak zvládnout žárlivost

28/5

Jedním z největších ničitelů vztahů je žárlivost. Odkud se bere a jak s ní pracovat, aby vám nezkazila vztah?

Nejdřív je nutné říct, že žárlivost v určité míře je vlastně v pořádku. Pokud se váš partner nechová ve společnosti úplně vhodně a vy se v takové situaci necítíte příjemně, rozhodně nejde o žárlivou scénu, pokud mu řeknete, jak vám je a co se vám nelíbí. Jde o vytyčení určitých hranic a verbalizaci vašich pocitů.

Od toho je třeba odlišit chorobnou žárlivost, kdy jste podezíravá, urazíte se, jakmile se během večírku váš partner baví s někým jiným, jde na kávu s kamarádkou nebo zmíní oběd s kolegyní. Chorobní žárlivci se navíc často poznají tím, že nežárlí pouze na opačné pohlaví, ale i na kamarády svého partnera.

Odkud se tohle chování bere? Zjednodušeně se dá říci, že žárlivost je projev nejistoty. Žárlíme většinou tehdy, když si nejsme vědomi vlastní hodnoty, když se bojíme odmítnutí, ztráty, nebo o sobě pochybujeme. Zvládnout žárlivost tedy můžeme teprve ve chvíli, kdy si uvědomíme, že nejde ani tak o chování našeho partnera, ale o nás samotné.

Po tomhle uvědomění si pak máme na výběr, jak se zachováme. Nemusíme hned podlehnout návalu emocí, které v nás vyvolá zmínka o bývalé ženě, nebo pozdní návrat z pracovní akce. Samotné pocity nejsou mnohdy hlavním problémem. Ten začíná až tehdy, když se necháte žárlivostí pohltit a emoce jdou nekontrolovaně ven.

A jak tomu zabránit? Nenechte se užírat myšlenkami, které vám běží hlavou. Místo toho, abyste doma seděla a přemýšlela nad tím, co dělá vaše polovička s přáteli v baru a proč vám neodpovídá na zprávu, zaměstnejte se. Jděte na procházku, do kina nebo s kamarádkou na víno. Nenechte svou hlavu spekulovat o něčem, o čem v reálném čase prostě nevíte nic.

Pokud už ale máte potřebu si s vaším partnerem promluvit a dát najevo, že žárlíte, zkuste to vyjádřit bez agrese, výčitek a s respektem k vaší druhé polovičce. Vyjadřujte své pocity, nehodnoťte svého partnera. Tedy: „Cítím se zraněná, když nevím, s kým jsi a bojím se, že mě opustíš,“ místo: „Vidíš, jak mě trápíš?“

Výše uvedené strategie vám sice mohou pomoci zvládnout žárlivost ve chvíli, kdy jí pociťujete, to samo o sobě však nestačí. Pokud máte sklon kontrolovat telefon a sociální sítě vašeho partnera nebo žárlíte na jeho kamarády a bývalé přítelkyně, zkuste spíše zapracovat na svém sebevědomí a respektu a vztahu k sobě. A nezapomeňte, že váš partner si vás vybral právě proto, že jste taková, jaká jste.

Vše samozřejmě platí i v případě muže žárlivce.

 

Autor: Jana Rosůlková

Zdroj: https://www.dobrakondice.cz/clanek/psychologie/jak-zvladnout-zarlivost


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru