Také se už těšíte, až budete z mrazivého venku doma v teple? Nejraději byste utěsnili každou skulinu, kterou by k vám domů mohl proniknout vlezlý chlad. I nyní ale musíme větrat! Proč je to tak důležité a jak se s tím ve velkých mrazech vypořádat?
Asi i vás napadlo ve velké zimě omezit větrání. Jedním důvodem je, že více topíme a nechceme tedy drahocenným teplem plýtvat, druhý důvod je spíše v naší hlavě. Venku je taková zima, že si svůj vyhřátý domov, naši oázu bezpečí, prostě a jednoduše chráníme.
Dodržovat pravidla správného větrání, a to platí i v zimě, má význam především ze zdravotního hlediska. Víte, že pro udržení vhodného vnitřního prostředí je potřeba zajistit přívod venkovního čerstvého vzduchu v množství 25 m³/hod na osobu? Tento vzduch se ale sám nevymění, a pokud nemáte automaticky řízenou regulaci výměny vzduchu, stále tento úkol zůstává na vás.
Komfortní teplota pro pobyt člověka v místnosti je podle expertů mezi 18-23 °C. Při těchto teplotách je vzduch v domácnosti svěží a vlhkost zcela ideální, bez kondenzace. Pokud jste na to zvyklí, budete se doma při vyšších teplotách sice cítit příjemněji, ale vzduch v domácnosti je pak již příliš suchý. Při dlouhodobém pobytu není tento stav ideální zejména pro naše dýchací cesty.
Ve srovnání s delšími časy v ostatních ročních obdobích, by větrání v zimě mělo trvat zhruba pět minut několikrát v průběhu dne.I v zimě bychom měli vyvětrat ráno, v odpoledních hodinách po příchodu domů a před spaním.
Hovoříme-li o správném větrání, rozhodně to není po delší dobu otevřené okno na ventilační polohu. Tak utíká zbytečně teplo a nedosáhnete požadovaného objemu výměny vzduchu. Místa v blízkosti pootevřeného okna by takto prochladla, a pokud by se jednalo o dlouhodobý stav, mohly by se v místě začít tvořit plísně. V zimě platí jednoduché pravidlo: větrat krátce, ale intenzivně naplno otevřeným oknem.
Rosení oken je varovné znamená nejvyšší důležitosti. Rosení je jednoduchý fyzikální jev, který nastane v případě stoupající vlhkosti v bytě. Přímou souvislost má právě větrání. V bytě se vždy nachází řada zdrojů vlhkosti, ostatně i
sám člověk jí svým pobytem v místnosti produkuje více, než byste si mysleli. Jen dýcháním každý z nás denně vypustí do vzduchu až tři litry vody. Rosí-li se vám okna, je to známka, že nedbáte na dostatečné větrání.
Typickým projevem problému je nejprve vznik kondenzátu na chladnějších plochách, později rozvoj plísní. Také z tohoto důvodu je velmi důležité zajistit optimální výměnu vzduchu, a to bez ohledu na roční období a venkovní teplotu.
Správné větrání paradoxně náklady na vytápění naopak snižuje! Ten, kdo v zimě bude omezovat větrání, zaplatí za vytápění více. Důvodem je to, že při nedostatečném větrání bude v bytě stoupat vlhkost a vlhký vzduch se daleko hůře ohřívá než suchý. Proto pravidelné větrání skutečně snižuje náklady na vytápění.
Autor: Daniela Borská
Zdroj: https://www.okolobytu.cz/clanky/jak-spravne-vetrat-v-mrazech-jde-o-zdravi-i-o-penize
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz