REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Jak poznat domácí násilí a jak mu čelit

1/9

Domácí násilí je fenomén, který je podstatně rozšířenější, než se na první pohled zdá. Důvodem je častá neochota lidí přiznat si skutečnost, že jsou obětmi domácího násilí a také strach z možné reakce okolí.

 

Na domácí násilí se váže řada dalších psychických poruch jako je vztahovačnost nebo alkoholismus, proto pro oběti není snadné se ze vztahu vymanit a řešit problémy, které z rozchodu vyplývají. Domácí násilí se neomezuje jen na přímé fyzické inzultace, ale rozlišujeme také psychické domácí násilí, které spočívá v ponižování oběti verbálními prostředky, dlouhodobým podceňováním, vyhrožováním, vynucováním si sexu. Součástí domácího násilí může být i omezování osobní svobody, přehnaná žárlivost, permanentní kontrola, či zákazy styku s vybranými přáteli či rodinou.

V čem jsou hlavní problémy s identifikací domácího násilí

Domácí násilí je složitý psychický proces, zejména díky citové provázanosti agresora a oběti. Tato provázanost zvyšuje obtížnost vztah opustit a přiznat si pravdu. Mnoho lidí, kteří jsou obětmi domácího násilí, dává přednost životu v sebeklamu. Raději věří agresorovi sliby o tom, že toho nechá a možnost, že se jedná o domácí násilí si ani nepřipouští.

Obětí mohou být i muži

Přestože se nejčastěji mluví o mužích agresorech a ženách obětech jsou známé i případy, kdy je tomu naopak a domácí násilí se objevuje i mezi homosexuálními páry, nebo jeho obětmi mohou být děti, či staří lidé.

Fáze klidu a fáze výbuchu

V průběhu domácího násilí se střídají fáze relativního klidu spolu s fázemi výbuchů agrese. Tyto fáze se mohou prodlužovat nebo zkracovat, ale nezapomínejte, že agrese se obvykle stupňuje, nemá cenu se znovu a znovu nechávat uchlácholit. Domácí násilí může končit i vraždou, nebo nevratným psychickým poškozením!

Oběť je k agresorovi citově připoutána

Domácí násilí prohlubuje závislost na agresorovi a zvyšuje jeho moc ve vztahu, tím se situace oběti stává čím dál náročnější. Agresoři mají nad obětmi velkou moc, zvláště po delší době trvání domácího násilí, oběti mohou působit jako nesvéprávné, každé setkání s agresorem, nebo i jen pomyšlení na něj v nich vzbuzuje strach až paniku. I přes všechno zlo, které oběť utržila, pro ni může být agresor stále velkou autoritou, zvlášť pak v případech, kdy oběti byl po dlouhou dobu znemožněn vztah s okolím bez přítomnosti agresora.

Co dělat v případě domácího násilí

Pokud jste obětí domácího násilí, okamžitě se snažte vztah opustit a vyhledat pomoc! Nemá cenu se stydět, stydět by se měl jen agresor. Vy přece za nic nemůžete. V prvních chvílích může být nejlepší svěřit se někomu, komu plně důvěřujete, aby Vám pomohl získat kontakty na právníka a odborníky na pomoc obětem domácího násilí a případnou sociální pomoc. Existuje řada zařízení a občanských sdružení zaměřených na oběti domácího násilí, nabízejících například azylové bydlení pro matky s dětmi. Osoba, které se svěříte Vás může také podporovat, pokud začnete pochybovat o svém rozhodnutí vztah opustit.

Jak může zareagovat agresor

Agresor, pokud přímo netrpí výčitkami svědomí, si je obvykle vědom špatnosti svého počínání, i když sám před sebou si jej může zdůvodňovat různě. Proto se bude snažit za každou cenu zabránit oběti kontaktu s okolím, zvláště pak s organizacemi a lidmi, kteří se na domácí násilí zaměřují. Z těchto důvodů může přijít další vlna přemlouvání, výhružek či slibování, které má za účel oběť odradit od snahy opustit vztah. Navenek se také může stavět do role ochránce pomatené oběti (zvláště po dlouhé době trvání domácího násilí mnoho jeho obětí skutečně zmateně působit může).

Dlouhodobě Vám nejlépe pomohou proškolení odborníci

Odborníci z organizací zaměřených na domácí násilí jsou na tyto situace dobře proškoleni a rozeznají potřeby obětí. Proto je pro další pomoc dobré se obrátit právě na ně co nejrychleji. Nebezpečí je opravdu vysoké a zvětšuje se každým obnovením agresivního chování (byť po relativně delší odmlce).

 

 Zdroj: http://www.jaktak.cz/jak-poznat-domaci-nasili-jak-mu-celit.html


Další články

Klebsiella

19/10

Klebsiella je rod gramnegativních bakterií z čeledi enterobacteriaceae. Na rozdíl od většiny příslušníků této čeledi jsou klebsielly nepohyblivé…

více

Těhule, pozor na pády a úrazy. Jak udržet bříško v bezpečí?

17/10

Miminko si vesele plave ve svém luxusním apartmá maminčina bříška, chráněné polštářem z plodové vody a děložní stěnou. I tak ale máte pocit, že…

více

Třezalka tečkovaná - pomáhá více nežli antidepresiva

15/10

Třezalka tečkovaná, latinským názvem Hypericum perforatum, je vesele žlutá rostlinka vyskytující se na slunných místech.

více

Jak si nesežrat planetu? Musíme jíst méně masa, jinak hrozí…

12/10

Přechod k rostlinné stravě, konec plýtvání potravinami, méně průmyslových hnojiv. To vše je podle dosud nejpodrobnější studie o dopadech produkce…

více

Otoky nohou

10/10

V případě otoků nohou jde o poměrně běžnou civilizační chorobu, při které žíly dolních končetin nedokážou dostatečně rychle odvádět krev z nohou zpět…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru