Osm potravin, které zklidní podrážděný žaludek. Bolest břicha, nevolnost, pocení, nebo také křeče či průjem, to vše mohou být známky podrážděného žaludku. Při podobných obtížích většinou běžná strava zdravotní stav spíše ještě zhoršuje, existují však potraviny, které mají opačný účinek. Doporučíme vám, co zklidní podrážděný žaludek.
Pokud jsou nevolnost a nucení na zvracení vyvolány nevhodnou potravou, příliš toho nezmůžete. V tomto případě zvracení funguje jako přirozený reflex těla, které se snaží škodlivých látek zbavit.
Při nevolnostech v důsledku nemoci, těhotenství, kinetózy, chemoterapie nebo stresu však mohou pomoci následující potraviny.
Lahodné žluté plody jsou snadno stravitelné a nedráždí žaludek. Pektin, který je v banánech hojně obsažen, pomáhá přirozenému pohybu střev a zklidňuje podrážděný žaludek. Banány, které jsou rovněž bohatým zdrojem draslíku, jsou i velmi vhodnou potravou při průjmech. Pozitivní účinky při žaludeční nevolnosti však mají jen zralé žluté banány, zelené jsou naopak při potížích se žaludkem nevhodné, protože jsou hůře stravitelné a způsobují plynatost.
Dalším tropickým ovocem, které pomáhá při zažívacích obtížích, je papája. Její konzumace podporuje zažívání, upravuje poruchy trávení a také pomáhá při zácpě. Tyto schopnosti má sladký plod díky enzymům papain a chymopapain, které pomáhají rozkládat bílkoviny a uklidňovat podrážděný žaludek tím, že vytvářejí zdravé kyselé prostředí. I když v našich zeměpisných délkách není toto ovoce samozřejmostí, můžeme si jeho prospěšné vlastnosti dopřát ve formě tablet s výtažkem z papáji.
Když je vám špatně od žaludku, držte se pokrmů s nevýraznou a mdlou chutí, jako jsou třeba suché pečivo nebo bílá rýže. Tyto potraviny nedráždí citlivý zažívací systém a pomáhají při průjmu, protože absorbují tekutiny a dodávají stolici objem. Pokud je vám tak špatně, že do sebe žádné jídlo prostě nedostanete, zkuste alespoň vlažný rýžový odvar (voda, ve které se vařila rýže). Odvar pijte po lžičkách po celý den.
Suché vařené brambory jsou velmi vhodnou potravou při žaludeční nevolnosti, protože neutralizují žaludeční kyselinu a jsou lehce stravitelné. Podle některých studií obsahují brambory také přírodní sedativa, která zklidňují žaludek. Vařené brambory jsou nejstravitelnější v podobě pyré. Někteří odborníci však při žaludečních potížích doporučují i syrovou bramborovou šťávu, která je bohatá na zásadité látky a pomáhá tak při překyselení žaludku.
Blahodárné vlastnosti zázvoru, které znali už naši předkové, potvrzují i nejnovější studie. Zázvor funguje jako lék proti nevolnosti a zlepšuje celkové zažívání. Pokud se rozhodnete léčit zázvorem, neměli byste překročit doporučovaný denní limit, který je čtyři gramy. Zázvor podporuje trávení, je proto vhodný, pokud se přejíte. Pomáhá také proti kinetóze a při ranních nevolnostech v těhotenství. Zázvor můžete žvýkat čerstvý nebo kandovaný, nebo si ho můžete vylouhovat v horké vodě a pít jako čaj. V lékárnách jsou také k dostání tobolky s výtažkem ze zázvoru.
Stejně jako banány i jablka jsou skvělým zdrojem pektinu, který pomáhá při zažívacích obtížích a průjmu. Jablko můžete najemno nastrouhat a po celý den po troškách ujídat, nebo vyzkoušejte účinný recept našich babiček, který je ideální hlavně pro podrážděné dětské žaludky. Jablka oloupejte, nakrájejte na kostičky a uvařte. Vařená jablka jsou totiž mnohem lépe stravitelná a navíc dětem chutnají.
Už samotný šálek teplého čaje má uklidňující schopnosti, ale při zažívacích problémech jsou nejúčinnější čaje z heřmánku, máty a fenyklu. Nápoje připravené z těchto bylinek pomáhají při žaludeční nevolnosti, zlepšují trávení a navíc doplňují tekutiny ztracené při zvracení a průjmu. Nedávná studie ukázala, že máta může ve střevech fungovat podobně jako analgetikum proti bolesti.
Při podrážděném žaludku se většina mléčných výrobků vůbec nedoporučuje, výjimkou je jen neochucený bílý jogurt, který dokáže podrážděný žaludek zase zklidnit. Při trávicích obtížích však pomůže jen jogurt s obsahem živých kultur. Tyto kultury totiž zvyšují množství prospěšných bakterií ve střevech, pomáhají zažívání a snižují nepříjemný pocit plnosti a nafouknutí.
Autor: Marcela Svobodová
Zdroj: http://ona.idnes.cz/osm-potravin-na-podrazdeny-zaludek-duy-/zdravi.aspx?c=A120320_103029_zdravi_pet
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz