Pro infarkty je riziková změna počasí, při dlouhodobých vedrech hrozí starším lidem hlavně zápaly plic, říká v rozhovoru pro LN kardiolog Zorjan Jojko.
Pokud jde o prokrvení srdce a kvalitu cév, tak rizikem většinou nejsou velká a dlouhodobá vedra, ale když se prudce mění počasí a hodně kolísá tlak. Když jsem dělal v nemocnici a začali vozit infarkty a cévní mozkové příhody, tak bylo jasné, že přijde změna počasí. Jakmile bylo dlouho teplo, nic takového se nedělo, ale vozili jeden zápal plic za druhým. A všechno to byli stařečkové a babičky, kteří si neuhlídali příjem tekutin. Je to dané tím, že když pijí málo, tak se kvůli dehydrataci jejich hleny stanou více vazké a nedaří se jim je vykašlat. Místo toho se v dýchacích cestách zanítí a bakterie způsobí zápal plic.
Pokud je člověk třeba po infarktu nebo po zánětu srdečního svalu a bere močopudné léky, tak by vzhledem k tomu, jak dlouho už teplo trvá, měl zkonzultovat se svým lékařem, jestli je jeho dávka správná a jestli by náhodou nestálo za to, aby se na přechodnou dobu lehce dávkování snížilo. Jinak by totiž při nadměrném pocení mohly močopudné léky ublížit. Nejrizikovější skupina jsou však lidé ve věku osmdesát let a více, protože pociťují žízeň omezeně, a pokud na to aktivně nemyslí, tak si často nevšimnou, že mají vody v těle málo.
Pokud to jde, měl by se teplu vyhnout. Na nákupy má jít pouze brzy ráno, pobývat v klimatizovaném prostředí a mít dostatečný příjem tekutin a minerálů. Rozhodně platí, že nemocní lidé by v tuto chvíli měli zavést systém se siestou. Ráno obstarat nákupy a co je potřeba, zbytek pak odložit na podvečer.
To bych řekl, že je v tuto chvíli individuální. Sám takovou potřebu necítím. Můj subjektivní pocit ale je, že posledních dvacet let jsou vedra čím dál tím delší a silnější a léto je sušší a sušší. Trpím pocitem, že se Česká republika přiblížila k subtropům. A v takové situaci by jistě zavedení siesty stálo za to.
To si pomůžete asi na deset minut. Je navíc třeba počítat s tím, že prudké teplotní kontrasty nejsou úplně ideální.
Pokud není nějaká námaha vyloženě povinná, tak je zdravé ji vynechat. Jakékoliv vytrvalostní záležitosti trvající hodinu a déle mohou být i hazardem.
Autor: Pavel Bartošek
Zdroj: https://www.lidovky.cz
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz