Rozkvetlé keříčky hlohu dokáží bohatými bílými květy navodit v přírodě atmosféru zasněžené krajiny. K léčebnému použití sbíráme květy nebo na podzim plody také z příbuzného, někdy těžce rozeznatelného, hlohu jednosemenného (Crataegus monogyna).
Hloh jako často používanou léčivou rostlinu dostaneme i v lékárně a prodejnách s bylinkami. Podle zkušených bylinkářů je hloh hotovým požehnáním pro nemocné srdce. Posiluje a prokrvuje srdeční sval, uklidňuje bušení a arytmii, roztahuje věnčité cévy, pomáhá při angíně pectoris.
Přitom také zlepšuje krevní oběh, reguluje tlak krve a doporučuje se jako nejlepší preventivní lék pro manažery, podnikatele, politiky a vůbec lidi s vysokým pracovním nasazením.
Hloh působí jemně a pomalu, jeho účinky se projevují až po dlouhodobějším užívání, ale pak jsou trvalé. Po odborné konzultaci se dá užívat, i když bereme nepříliš silné léky. Dlouhodobé používání hlohu se doporučuje i preventivně, ale bezpodmínečně hned po prvních příznacích srdečních potíží.
Předpokládá se, že z hlohu byla Kristova trnová koruna. Ze dřeva hlohu se stavěly pohřební hranice, neboť se věřilo, že prostřednictvím toho se duše mrtvého osvobodí od hříchů a dostane se do nebe. Z dávných dob pochází také pověra, že když těhotnou ženu udeří třikrát kořenem hlohu, dítě už nedonosí.
K tomuto účelu smícháme stejné díly natě jablečníku, srdečníku, meduňky a květu hlohu. Do hotové půllitrové dávky čaje přidáme ještě po malé lžičce kozlíkové tinktury a tinktury z prhy.
Uděláme čajovou směs, do níž dáme po dvou dílech květu hlohu, natě srdečníku a po jednom dílu natě třezalky a meduňky. Do hotového čaje přidáme ještě lžičku kozlíkové tinktury.
Smícháme stejné díly natě srdečníku a řebříčku. Lžíci směsi zalijeme 1/4 dl vroucí vody, necháme vyluhovat, přidáme lžíci medu a pijeme ráno a večer po polovině množství. Tento čaj je dobrou prevencí i podpůrnou léčbou při všech srdečních onemocněních.
Stejné díly natě brutnáku, máty a květu hlohu pomeleme na prášek. Prosejeme a užíváme 2 až 3krát denně 1/2 lžičky s troškou vody. Po měsíci užívání nejméně na stejnou dobu přerušíme.
Podpůrná čajová směs u této vážné nemoci se skládá ze stejných dílů natě řebříčku, kopřivy, vlaštovičníku, měsíčku, třezalky, květu bezu a kořene pampelišky. Dvě lžíce směsi večer namočíme do 1/2 l vody, ráno uvedeme do varu a necháme vyluhovat.
Polovinu množství vypijeme hned ráno nalačno, zbytek během dne. Léčebnou kúru po 10 až 14 dnech vystřídáme pitím syrové řepné šťávy 1/4 až 1/2 1 denně, natřikrát, můžeme ji zředit stejným množstvím vody. Obě kúry střídáme.
Ke dvěma dílům natě rozmarýnu přidáme po jednom dílu natě saturejky, yzopu, truskavce a kručinky. Čaj pijeme 2 až 3krát denně.
Ke dvěma dílům květu hlohu přidáme po jednom dílu natě přesličky, celíku a jmelí. Dvě lžíce směsi zalijeme 1/2 1 vroucí vody a necháme přikryté vyluhovat. Do teplého čaje prolisujeme 2 stroužky česneku a necháme stát. Scedíme a vlažný čaj pijeme ráno a večer.
Šálek zeleného čaje 2 až 3krát denně je osvědčeným lékem na snižování krevního tlaku. Můžeme ho pít samostatně, nebo jako součást některého jídla. Do jedné z denních dávek přidáme 20 kapek tinktury ze jmelí.
Nastrouháme 1/2 kg kořene petržele, dáme do 2 l vody a na velmi mírném ohni vaříme 1 až 2 hodiny. Scedíme a vymačkáme. Přidáme 1/2 kg medu a v kastrolu zahustíme, už nevaříme. Užíváme do spotřebování celé dávky 2 až 3krát denně po 1 lžíci.
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz