REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Co se v těle děje, když odkládáte odchod na toaletu

25/6

Součástí zdravého životního stylu by mělo být i pravidelné vyměšování. Časté průjmy, zácpy i naopak málo časté močení zdraví rozhodně neprospívají.

Někdy nastane situace, že se vám na toaletu chce, ale zrovna si na ni z nějakého důvodu dojít nemůžete. Většinou se nejedná o nic tragického, ale může to i zdravotně uškodit. Proto je nejlepší neodkládat potřebu moc často.

Když musíš, tak musíš - situace, kterou ve spojitosti s nutkáním na toaletu zná každý. Rovněž každý člověk ale nejednou zažil situaci, že ho potřeba přepadla v okamžiku nejméně vhodném. V autobuse, který zrovna stál v zácpě, v místě, kde není žádná toaleta, nebo je, ale příliš nevábná na to, aby se na ni člověk odvážil jen vstoupit, situací existuje celá řada.

Ve většině případů chvilkové zdržení nebude vadit. Existují ovšem i důvody, kvůli kterým není radno odkládat potřebu příliš dlouho. Některé z nich přinesl server Daily Record.

Prasklý měchýř 

Jde o vysoce nepravděpodobný stav, jelikož měchýř je schopen pojmout a udržet dostatečné množství moči, stát se to ale výjimečně může. V takové chvíli je ale zle, jelikož se moč dostane do dutiny břišní a je nutný operační zákrok.

Častějším stavem je situace, že se podle potřeby začne měchýř roztahovat. To má ovšem za následek oslabení svalů, které pomáhají udržet moč na daném místě, může tak docházet i k jejímu úniku a pomočení. Dlouhé zadržování moči také znesnadňuje samotné močení, když už k němu má konečně dojít.

Infekce 

K infekci při občasném zadržování moči opět nemusí vůbec dojít, při častějším opakování už ano. Na vině mohou být množící se bakterie, které následně infikují močové ústrojí.

Známkou počínající infekce bývá často bolest a pálení či řezání při močení, stejně tak tmavé zabarvení moči a její silnější zápach. V takovém případě je vždy nutné navštívit lékaře a řešit vše nejlépe antibiotiky.

Inkontinence - únik moči 

K inkontinenci, tedy samovolnému úniku moči, dochází nejčastěji v pokročilejším věku v důsledku ochabování svalů pánevního dna ve spojitosti se slabým močovým měchýřem. Situace může ale nastat i mnohem dříve a opakovat se, a to právě v důsledku častého a záměrného zadržování moči.

Ledvinové kameny 

Dalším možným nebezpečím mohou být ledvinové kameny. Ty se tvoří z různých látek, které v moči krystalizují, a vytvářejí tak nerozpustné částice. Jsou běžnější u lidí, kteří nepřijímají dostatečné množství tekutin.

Většina malých kamenů je vyloučena spolu s močí, u větších je nutný lékařský zákrok.

 

Zdroj: https://www.novinky.cz


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru