Výskyt hemoroidů, což jsou v podstatě zduřelé křečové žíly u konečníku, stoupá s přibývajícím věkem i kilogramy a rovněž při nedostatku pohybu. V Česku jimi trpí každý druhý, muži více než ženy.
Z oblasti konečníku odvádějí krev žíly, které se při vyprazdňování rozšiřují a poté se opět vracejí do normální velikosti. Pokud ovšem trpíme zácpou, žíly se opakovaně nadměrně napínají, což jejich normální funkci naruší. Žíly natrvalo zduří, svědí a bolí, někdy i krvácejí. Vznik hemoroidů podporuje i dlouhodobé sezení, proto jimi nezřídka trpí řidiči z povolání. Často se objevují také u těhotných žen, kde ovšem příčinou bývá především výrazné zvýšení tlaku na cévy v břiše.
Pokud nám hemoroidy působí výrazné obtíže, je namístě chirurgické řešení. Při méně závažných stavech je nutná především úprava jídelníčku — měli bychom jíst více ovoce, zeleniny a celozrnných obilovin, které obsahují prospěšnou vlákninu. Důležité přitom je pít dostatečné množství vody, která podporuje vyprazdňování.
Pomáhají i sedací koupele s přidáním tzv. epsomské soli (síran hořečnatý).
Vyzkoušet můžeme i následující další domácí prostředky:
List kostivalu lékařského rozmačkáme, aby se změkčily chloupky, kterými je pokrytý, a přiložíme jej na postižené místo. Stejným způsobem můžeme použít i listy různých druhů jitrocele.
Bolest pomůže utišit i obklad z posekaného vilínu virginského, nebo odvar z kůry jírovce maďalu (koňského kaštanu). Stejně poslouží i obklad z navlhčené drcené kůry nebo plodů kaštanu; vzniklou pastu přiložíme přímo na problematické místo.
Svíravé účinky má a hojit rány pomáhá i gel z aloe vera — rozřízneme list a žlutavý gel naneseme přímo na postiženou oblast.
Preventivně můžeme po každém vyprázdnění (a omytí) použít mast, kterou si vlastnoručně vyrobíme. Potřebujeme na ni:
Do většího hrnce nalijeme vodu, do něj vložíme menší hrnec a do toho dáme pokrájené sádlo. Až se rozpustí, dáme na 1/2 kg sádla 2 plné hrsti bylin, zamícháme a necháme vychladnout do dalšího dne. Nazítří sádlo znovu ohřejeme, přidáme opět dvě hrsti bylin a necháme znovu vychladnout. Další den směs znovu zahřejeme a přecedíme do vhodné sklenice. Do vlažné směsi přidáme trochu včelího vosku na zahuštění a mast uložíme v chladu.
Autor: Soňa Havlová.
Zdroj: http://www.ireceptar.cz/zdravi/co-pomaha-proti-hemoroidum-kdy-se-krecove-zily-u-konecniku-operuji
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz