V současnosti se často setkáváme s démonizací kortikoidů a snahou vyhnout se léčbě ekzému kortikoidní mastí za každých okolností. Co na to odborníci?
Ovšem každý, kdo má těžký atopický ekzém, ví, že bez těchto léčiv to prostě někdy nejde. Jak je to tedy je s jejich nežádoucími účinky?
Díky moderní vědě víme, že podkladem atopického ekzému je nedostatečná bariérová funkce pokožky. Izolaci, kterou potřebujeme mít mezi buňkami pokožky, aby nepropouštěla vodu a mohla normálně fungovat, se tvoří v nedostatečném množství. Vzniká zánět, který se projevuje jako zarudnutí či svědivé pupínky. Pokožka se může olupovat v šupinkách, někdy se tvoří i mokvavé plochy. Tyto projevy se mohou infikovat za vzniku hnisavých ložisek, ale i bez infekce je dost těžké se jich zbavit.
Základním krokem léčby je promašťování pokožky. To je sice řešení nejlepší a přirozené, ale účinkuje pouze preventivně nebo u nejméně závažných projevů. Na horší ložiska se dávají protizánětlivé masti. Ale každý člověk s těžkým atopickým ekzémem ví, že když jde „do tuhého“, bez místního podávání kortikoidů to zpravidla nejde.
„ Pokud je to možné, předepisují se samozřejmě ty nejslabší kortikoidy. Ale účinek často není dostatečný a úleva nastane až po aplikaci silnějších léků."
Nežádoucí účinky topických kortikoidů jsou typicky spojeny s porušováním pravidel o jejich aplikaci. Studie opakovaně prokazují, že když se užívají tak, jak mají, jsou velmi bezpečné. Určitě je nutné mít k nim respekt a nepoužívat je zbytečně bez konzultace s lékařem.
Ale řada jejich nežádoucích účinků jsou mýty nebo nesprávně interpretovaná fakta. To platí například o ztenčení kůže: Zanícená pokožka je ztluštělá a vyléčením dochází samozřejmě k jejímu zeslabení. To ale ještě vůbec nemusí znamenat, že došlo k jakémukoli nežádoucímu účinku.
„Mast na ekzém s kortikoidy nesmí být používána při infekci a vždy dávejte pozor na její kontakt s očima."
Bez dohody s lékařem je nepoužívejte ani na obličej.
Pokud se chcete kortikoidům do budoucna vyhnout, vraťte se k prvnímu kroku a pokožku důkladně promazávejte. Když svojí pokožce poskytnete to, co potřebuje, když začne fungovat její bariéra, ekzém sám zmizí. Nemusí to být vždy náročné. Řada lékáren má k dispozici malá testovací balení drahých krémů, nebojte se o ně poprosit. Když projevy zmizí, pečujte o pokožku dál. Jedině tak jí zajistíte dlouhodobé zdraví.
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz