REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Ananas a jeho léčivé účinky

22/6

Kdo by neznal ananas – chutné sladké ovoce, bohaté na nutriční látky. Existují však jisté věci, které o tomto tropickém ovoci možná nevíte…

 

Do Evropy ho z Ameriky během jedné ze svých výprav přivezl Kryštof Kolumbus.

Ve středověku se stal známý jako extravagantní exotické ovoce, které bylo servírováno jen na těch nejbohatších banketech.

Dnes ho najdete v téměř každých větších obchodech s potravinami nebo v supermarketech.

V zemích Jižní Ameriky se však toto ovoce cení nejen pro jeho skvělou chuť, ale i pro jeho léčivé účinky na trávicí problémy a záněty.

Jeden pohár ananasového džusu obsahuje přibližně 82 kalorií, 1 gram tuku, žádný cholesterol, 2 mg sodíku, 22 gramů komplexních sacharidů a 1 gram bílkovin.

Nyní se pojďme podívat na jeho léčivé vlastnosti.

1. Prevence astmatu

Když konzumujete ananas, riziko vzniku astmatu se pro Vás výrazně sníží. Jednou z hlavních živin, které jsou za to zodpovědné, je beta karoten.

Kromě ananasu se beta karoten ve větším množství vyskytuje i v mangu, papáji, meruňkách, brokolici, dýni a mrkvi.

2. Krevní tlak

Po zvýšení přísunu draslíku se váš krevní tlak sníží. Průzkum zdraví a výživy v USA zjistil, že jen méně než 2 % dospělých přijímá jeho doporučenou denní dávku (4700 mg).

Ve 3 dcl ananasového džusu je obsaženo kolem 400 mg draslíku, tedy přibližně stejně jako ve 100 g banánu nebo 100 g brambor, které jsou považovány za draslíkové „bomby“.

3. Rakovina

Ananas je bohatým zdrojem vitamínu C. Ten spolu s beta karotenem a enzymem bromelainem předcházejí formování volných radikálů, které mohou způsobovat rakovinu.

Strava bohatá na beta karoten chrání zvláště před rakovinou prostaty.

4. Cukrovka

Studie ukázaly, že diabetici s cukrovkou typu 1, kteří konzumovali stravu bohatou na vlákninu, měli nižší hodnoty krevního cukru.

Cukrovkáři typu 2 dosáhli zlepšení hladin krevního cukru, lipidů a inzulínu.

5. Trávení

Konzumace ananasu zlepšuje trávení díky jeho vysokému obsahu vody a vlákniny. Tím se předchází vzniku zácpy a podporuje se zdraví trávicího traktu.

6. Plodnost

Ukázalo se, že strava bohatá na živiny podporuje zvýšenou plodnost. Obzvláště vitamín C, beta karoten, měď, zinek a kyselina listová ve velké míře ovlivňují plodnost u žen i mužů.

7. Hojení ran a zánětů

Bylo prokázáno, že enzym bromelain obsažený v ananasu má podobné vlastnosti jako tělu vlastní proteolytické enzymy produkované slinivkou. V případě jejich nedostatečné tvorby, například v důsledku onemocnění slinivky nebo v pokročilém věku, je dokáže bromelain docela dobře zastoupit.

Kromě toho je účinný i na otoky, modřiny či jiná poranění. Výrazně zkracuje dobu hojení a zmírňuje bolestivost spojenou s úrazem či operací. Také se používá ke snižování zánětů šlach.

Koncentrovaný bromelain ve formě doplňku seženete na Slovensku i v Česku.

8. Pokožka

Vitamin C v ananasu pomáhá léčit poškození pokožky v důsledku slunečního záření a znečištění. Vyhlazuje také vrásky a celkově zlepšuje pokožku.

Vitamin C hraje také roli při tvorbě kolagenu – podpůrného systému vaší kůže.

9. Pevnost kostí

Ananas napomáhá udržovat kosti pevné, protože obsahuje až 75 % doporučené denní dávky manganu (myslí se průměrný 400gramový ananas). Mangan je nezbytný pro udržování silných kostí a pojivové tkáně.

 

Zdroj: You Eat Pineapple, But You Have Probably Never Heard Of This, http://www.badatel.net/, www.fresh.iprima.cz

 


Další články

Brambory!

18/2

Britští vědci označili produkt nejbohatší na vitamíny. A je to úžasné! Staly se jím brambory, které mnozí současné odborníci posuzovali za jednu…

více

Chřipku je třeba léčit jinak než virózu! Víte jak?

15/2

Bolest svalů, bolest hlavy, vysoká teplota? Nebo naopak rýma, kašel, na teploměru 37,5 °C? V prvním případě máte spíše opravdovou chřipku, v druhém…

více

Jak potěšit na Valentýna? Vyznáním lásky i dárkem

13/2

Vyznejte svou lásku a zkuste najít originální dárek. I obyčejná čokoláda dokáže zázraky.

více

Tichý zabiják miluje sůl

11/2

„Zapomněla jsi ji osolit?“ ohrnuje nad babiččinou polívkou nos notně zakulacený Pepíček. Otočí oči v sloup a už se mu před nimi vznáší pěkně…

více

Bolesti kolem pupku

10/2

Bolesti kolem pupku jsou časté obtíže, způsobené celou řadou nemocí. Bolesti kolem pupku mohou být způsobeny žaludečním vředem či zánětem žaludku,…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru