Kdo by neznal ananas – chutné sladké ovoce, bohaté na nutriční látky. Existují však jisté věci, které o tomto tropickém ovoci možná nevíte…
Do Evropy ho z Ameriky během jedné ze svých výprav přivezl Kryštof Kolumbus.
Ve středověku se stal známý jako extravagantní exotické ovoce, které bylo servírováno jen na těch nejbohatších banketech.
Dnes ho najdete v téměř každých větších obchodech s potravinami nebo v supermarketech.
V zemích Jižní Ameriky se však toto ovoce cení nejen pro jeho skvělou chuť, ale i pro jeho léčivé účinky na trávicí problémy a záněty.
Jeden pohár ananasového džusu obsahuje přibližně 82 kalorií, 1 gram tuku, žádný cholesterol, 2 mg sodíku, 22 gramů komplexních sacharidů a 1 gram bílkovin.
Nyní se pojďme podívat na jeho léčivé vlastnosti.
Když konzumujete ananas, riziko vzniku astmatu se pro Vás výrazně sníží. Jednou z hlavních živin, které jsou za to zodpovědné, je beta karoten.
Kromě ananasu se beta karoten ve větším množství vyskytuje i v mangu, papáji, meruňkách, brokolici, dýni a mrkvi.
Po zvýšení přísunu draslíku se váš krevní tlak sníží. Průzkum zdraví a výživy v USA zjistil, že jen méně než 2 % dospělých přijímá jeho doporučenou denní dávku (4700 mg).
Ve 3 dcl ananasového džusu je obsaženo kolem 400 mg draslíku, tedy přibližně stejně jako ve 100 g banánu nebo 100 g brambor, které jsou považovány za draslíkové „bomby“.
Ananas je bohatým zdrojem vitamínu C. Ten spolu s beta karotenem a enzymem bromelainem předcházejí formování volných radikálů, které mohou způsobovat rakovinu.
Strava bohatá na beta karoten chrání zvláště před rakovinou prostaty.
Studie ukázaly, že diabetici s cukrovkou typu 1, kteří konzumovali stravu bohatou na vlákninu, měli nižší hodnoty krevního cukru.
Cukrovkáři typu 2 dosáhli zlepšení hladin krevního cukru, lipidů a inzulínu.
Konzumace ananasu zlepšuje trávení díky jeho vysokému obsahu vody a vlákniny. Tím se předchází vzniku zácpy a podporuje se zdraví trávicího traktu.
Ukázalo se, že strava bohatá na živiny podporuje zvýšenou plodnost. Obzvláště vitamín C, beta karoten, měď, zinek a kyselina listová ve velké míře ovlivňují plodnost u žen i mužů.
Bylo prokázáno, že enzym bromelain obsažený v ananasu má podobné vlastnosti jako tělu vlastní proteolytické enzymy produkované slinivkou. V případě jejich nedostatečné tvorby, například v důsledku onemocnění slinivky nebo v pokročilém věku, je dokáže bromelain docela dobře zastoupit.
Kromě toho je účinný i na otoky, modřiny či jiná poranění. Výrazně zkracuje dobu hojení a zmírňuje bolestivost spojenou s úrazem či operací. Také se používá ke snižování zánětů šlach.
Koncentrovaný bromelain ve formě doplňku seženete na Slovensku i v Česku.
Vitamin C v ananasu pomáhá léčit poškození pokožky v důsledku slunečního záření a znečištění. Vyhlazuje také vrásky a celkově zlepšuje pokožku.
Vitamin C hraje také roli při tvorbě kolagenu – podpůrného systému vaší kůže.
Ananas napomáhá udržovat kosti pevné, protože obsahuje až 75 % doporučené denní dávky manganu (myslí se průměrný 400gramový ananas). Mangan je nezbytný pro udržování silných kostí a pojivové tkáně.
Zdroj: You Eat Pineapple, But You Have Probably Never Heard Of This, http://www.badatel.net/, www.fresh.iprima.cz
Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…
víceNa podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…
víceAviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…
víceMakový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…
víceAčkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…
víceChcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš email.
Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život
© Copyright 2013 pzaz.cz