REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Ananas a jeho léčivé účinky

22/6

Kdo by neznal ananas – chutné sladké ovoce, bohaté na nutriční látky. Existují však jisté věci, které o tomto tropickém ovoci možná nevíte…

 

Do Evropy ho z Ameriky během jedné ze svých výprav přivezl Kryštof Kolumbus.

Ve středověku se stal známý jako extravagantní exotické ovoce, které bylo servírováno jen na těch nejbohatších banketech.

Dnes ho najdete v téměř každých větších obchodech s potravinami nebo v supermarketech.

V zemích Jižní Ameriky se však toto ovoce cení nejen pro jeho skvělou chuť, ale i pro jeho léčivé účinky na trávicí problémy a záněty.

Jeden pohár ananasového džusu obsahuje přibližně 82 kalorií, 1 gram tuku, žádný cholesterol, 2 mg sodíku, 22 gramů komplexních sacharidů a 1 gram bílkovin.

Nyní se pojďme podívat na jeho léčivé vlastnosti.

1. Prevence astmatu

Když konzumujete ananas, riziko vzniku astmatu se pro Vás výrazně sníží. Jednou z hlavních živin, které jsou za to zodpovědné, je beta karoten.

Kromě ananasu se beta karoten ve větším množství vyskytuje i v mangu, papáji, meruňkách, brokolici, dýni a mrkvi.

2. Krevní tlak

Po zvýšení přísunu draslíku se váš krevní tlak sníží. Průzkum zdraví a výživy v USA zjistil, že jen méně než 2 % dospělých přijímá jeho doporučenou denní dávku (4700 mg).

Ve 3 dcl ananasového džusu je obsaženo kolem 400 mg draslíku, tedy přibližně stejně jako ve 100 g banánu nebo 100 g brambor, které jsou považovány za draslíkové „bomby“.

3. Rakovina

Ananas je bohatým zdrojem vitamínu C. Ten spolu s beta karotenem a enzymem bromelainem předcházejí formování volných radikálů, které mohou způsobovat rakovinu.

Strava bohatá na beta karoten chrání zvláště před rakovinou prostaty.

4. Cukrovka

Studie ukázaly, že diabetici s cukrovkou typu 1, kteří konzumovali stravu bohatou na vlákninu, měli nižší hodnoty krevního cukru.

Cukrovkáři typu 2 dosáhli zlepšení hladin krevního cukru, lipidů a inzulínu.

5. Trávení

Konzumace ananasu zlepšuje trávení díky jeho vysokému obsahu vody a vlákniny. Tím se předchází vzniku zácpy a podporuje se zdraví trávicího traktu.

6. Plodnost

Ukázalo se, že strava bohatá na živiny podporuje zvýšenou plodnost. Obzvláště vitamín C, beta karoten, měď, zinek a kyselina listová ve velké míře ovlivňují plodnost u žen i mužů.

7. Hojení ran a zánětů

Bylo prokázáno, že enzym bromelain obsažený v ananasu má podobné vlastnosti jako tělu vlastní proteolytické enzymy produkované slinivkou. V případě jejich nedostatečné tvorby, například v důsledku onemocnění slinivky nebo v pokročilém věku, je dokáže bromelain docela dobře zastoupit.

Kromě toho je účinný i na otoky, modřiny či jiná poranění. Výrazně zkracuje dobu hojení a zmírňuje bolestivost spojenou s úrazem či operací. Také se používá ke snižování zánětů šlach.

Koncentrovaný bromelain ve formě doplňku seženete na Slovensku i v Česku.

8. Pokožka

Vitamin C v ananasu pomáhá léčit poškození pokožky v důsledku slunečního záření a znečištění. Vyhlazuje také vrásky a celkově zlepšuje pokožku.

Vitamin C hraje také roli při tvorbě kolagenu – podpůrného systému vaší kůže.

9. Pevnost kostí

Ananas napomáhá udržovat kosti pevné, protože obsahuje až 75 % doporučené denní dávky manganu (myslí se průměrný 400gramový ananas). Mangan je nezbytný pro udržování silných kostí a pojivové tkáně.

 

Zdroj: You Eat Pineapple, But You Have Probably Never Heard Of This, http://www.badatel.net/, www.fresh.iprima.cz

 


Další články

Bolest třísel

19/9

Bolest třísel je příznak nejčastěji způsobený špatným stylem chůze, při kterém dochází k nerovnoměrnému zatěžování svalů a jejich následnému…

více

Příznaky ucpaného lymfatického systému a 10 způsobů jak ho…

17/9

Naše zdraví je výrazně ovlivněno tím, jak účinně dokáže tělo odstraňovat toxiny. K tomuto účelu slouží mnohé orgány, systémy a žlázy, pro které je…

více

Září - vládne nám slinivka. Pohlaďte své trávení

14/9

Podle pravidel čínského pentagramu mají v září vrchol své činnosti slinivka a slezina. Proto často slýcháme, že je to těžké období tzv. "žaludkářů".…

více

Pár dobrých důvodů, proč pít vlažnou vodu

12/9

Ideální start do nového dne? Obyčejná, čistá, pramenitá voda. Ještě lépe vlažná a úplně nejlépe s citronem a špetkou skořice...

více

Kustovnice čínská – tajemství dlouhověkosti

9/9

Kustovnice čínská (lycium chinense) se v čínské medicíně používá již velmi dlouho. Traduje se, že pokud se kustovnice pije ve formě čaje celý rok,…

více

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další článkyOdkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru